YEREL LİDERLERDEN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ TAAHHÜDÜ!

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin üçüncü toplantısı 12 Mayıs 2017 tarihinde Şişli Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Komitenin idari işlerinin görüşüldüğü oturumda ilk olarak 10 Ocak 2017 tarihinde UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştirilen toplantının raporu sunuldu. Bu anlamda Komite’nin hazırladığı projeler ve savunuculuk faaliyetleri de üyelerle paylaşıldı. Toplumsal cinsiyet eşitliği alanında Komite’nin üyesi olan yerel yönetimlerin yaptığı iyi uygulama örneklerinin sunumu yapıldı. Bu anlamda Urla Belediye Başkanı, Şişli Belediyesi Eşitlik Birimi, Adana Kent Konseyi, Çanakkale Belediyesi ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi konu ile ilgili yaptıkları örnek çalışmaların kısa sunumlarını yaptılar. Önümüzdeki süreç için iyi uygulamaların tüm üyelerden alınıp haritalandırmasının yapılması kararı alındı.  

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 5’in yerelleştirilmesini içeren UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 5’in Yerelleştirilmesi Taahhüdü tüm üyelerle paylaşıldı, görüşüldü ve kabul edildi.

Bir sonraki komite toplantısına Karesi ve Sarıyer Belediyeleri ev sahipliği yapmak istediklerini belirttiler. Karesi Belediyesi’nin isteğini toplantı öncesi belirtmesi sebebiyle bir sonraki toplantının Karesi’de, sonraki toplantının ise Sarıyer’de yapılmasına karar verildi.

Şişli Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantının öğleden sonraki kısmı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 5’in Yerelleştirilmesi başlığı altında Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşti.

Toplantı UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, UCLG-MEWA Ombudsmanı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Eş Başkanı ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve UCLG-MEWA Dönem Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in açılış konuşmalarıyla başladı.

Toplantıya ayrıca Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ve Türkiye’nin birçok belediyesinden temsilciler ile İstanbul’daki kadın belediye meclis üyeleri katıldı.

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması ve Kadın ve Kız Çocuklarının Güçlendirilmesi” hedefinin yerelleştirilmesi amacıyla hazırlanan Taahhütname, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü öncülüğünde imzaya açıldı. Ardından Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar Taahhütname’ye imzasını attı.

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 5’in Yerelleştirilmesi Taahhüdü:

12 Mayıs 2017

12 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul Şişli’de bir araya gelen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Üyesi Belediyeler olarak;

2015 Eylül ayında gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde 193 ülkenin imzası ile kabul edilen 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında yer alan: “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması ve Tüm Kadınların ve Kız Çocuklarının Güçlendirilmesi” Beşinci Hedefinin (SKH5) yerelleştirilmesini görev addederek,

Kadın ve kız çocuklarının dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin belediye hizmetlerinden eşit yararlanmaları ve yönetim ve karar alma mekanizmalarında eşit temsil hakkının sağlanması için;

  • Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı imzalamayı ve uygulamaya koymayı;
  • Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini hayata geçirmek için belediye bünyesinde Eşitlik Birimi, Kadın ve Aile Müdürlüğü, Kadın Çalışmaları Daire Başkanlığı, Belediye Meclisinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu gibi benzeri kurumsal ve kalıcı mekanizmalar oluşturmayı,
  • İzleme Komitesi’ne ilgili bilgiyi periyodik olarak paylaşmayı

taahhüt ediyoruz.

 

DUYURULAR

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI AJANDANIZA KAYDEDİN!

2018 UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın, Strazburg Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Roland Ries'in nazik davetleriyle, 23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’taki (Fransa) Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceğini sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 VI. PFD KÜRESEL TOPLANTISI

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir kalkınma noktasında yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan Kalkınma Politika Forumu’nun (PFD) bir sonraki küresel toplantısı, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde, Belçika’da gerçekleştirecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETIM KURULU TOPLANTISI EV SAHIBI KENT ÇAGRISI

5-7 Mayıs 2018 tarihleri arasında Tebriz, İran’da yapılması planlanan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı teknik sebeplerden dolayı iptal edilmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu, 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 1 MART SIFIR AYRIMCILIK GÜNÜ

UCLG-MEWA olarak "1 Mart Sıfır Ayrımcılık Günü" kapsamında gerçekleştireceğimiz kampanyaya katılımlarınızı önemsiyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri 2018 yılında "Gastronomi Turizmi ve Marka Şehirler" konusu ile kaldığı yerden devam ediyor.

 DÜNYA TARIM VE GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ ERTELENDİ

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) tarafından 01-04 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan “AGROSUM 2018 DÜNYA TARIM ve GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ” ertelenmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 MALEZYA, DÜNYA KENTSEL FORUMU 9.OTURUMU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Dünya Kentsel Forumu 9. Oturumu, dünyanın farklı noktalarından yerel yönetim temsilcilerinin katılımıyla, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi.

TWITTER