TUNUS BELEDİYE BAŞKANI ZİYARETİ

 

Dünya Şehirler Kongresi İstanbul’19 kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın moderatörlüğünü yaptığı “Akıllı Şehirlerde Sürdürülebilirlik” konulu oturumda konuşmacı olarak yer alan Tunus Belediye Başkanı ve beraberindeki heyet, 14 Mart 2019 tarihinde konferans sonrası UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’ni ziyaret etti. Tunus Devleti İstanbul Başkonsolosu Hadi Malik ile Tunus Ekonomik ve Kültürel İşler İstanbul Konsolosu Fawzi Haidari’nin de aralarında bulunduğu heyet; Tunus, Türkiye ve komşu ülkelerin yerel yönetim ilişkileri hakkında UCLG-MEWA Heyeti ile istişarelerde bulundu. Heyet aynı zamanda teşkilatın çalışmaları ve yürütülen projeleri hakkında, UCLG-MEWA çalışanları tarafından bilgilendirildi.

Tunus Diplomatik Misyonları ve belediye başkanı tarafından gerçekleştirilen ziyarette yerel yönetimler üzerinden yapılan görüşmeler, kent diplomasisinin uluslararası diplomasideki önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Özellikle Birleşmiş Milletler 2030 Gündemi’ne sıklıkla değinilen görüşme, hedeflerin uygulanması konusunda kentler arasında kurulacak işbirliklerine de bir zemin teşkil ediyor. Bu minvalde, belediyeler arasında imzalanan protokollerin yaşayan bir doküman haline gelmesi de yine yapılan görüşmede dile getirilen konular arasında yerini aldı. Görüşmenin bir diğer önemli konusunu ise Tunuslu öğrenciler oluşturdu. Genel Sekreter Duman ile heyet arasında yapılan değerlendirmelerde, İstanbul’da yaşayan Tunuslu öğrencilere yönelik UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde bir program düzenlenmesi konusu da görüşüldü.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

TWITTER