UCLG-BAŞKANLIK DİVANI ÇEVRİM İÇİ TOPLANTISI

Çevrimiçi UCLG Başkanlık Divanı toplantısı, UCLG Başkanlık Divanı ile Başkan Yardımcılarını bir araya getirdi. Katılımcılar, “COVID-19 Sonrası: Gelecek nesillere sahip çıkan bir modelin geliştirilmesi için bir fırsat - Yerel ve bölgesel yönetimlerin COVID-19 sonrası döneme yönelik yönergeleri” teması altında politika önerilerini tartıştılar.

20 Nisan 2020 tarihinde gerçekleşen Çevrimiçi UCLG Başkanlık Divanı Toplantısı’nda, COVID-19 krizi sonrasında UCLG'de gelinen noktaya ve teşkilatın güncel çalışma planına dair paylaşımlarda bulunuldu. Toplantı sırasında katılımcılar, ön cephede yer alan yerel yönetimlerin COVID-19 ile yaratıcı bir şekilde nasıl mücadele ettikleri üzerine konuştular. Toplantının açılışını gerçekleştiren UCLG Başkanı ve Al Hoceima Belediye Başkanı Mohamed Boudra, bu zorluğun üstesinden gelmenin anahtarının, önümüzdeki yıllarda daha akıllı ve daha dirençli toplumlar oluşturmak amacıyla yönetimin farklı kademeleri arasında dayanışma içerisinde koordinasyonu sağlamak olduğunun altını çizdi. Boudra, "Üyelerimizin çalışmalarını destekleme, savunmasız nüfusu destekleme ve bu sağlık krizinin daha büyük bir toplumsal krize dönüşmesini önleme noktasında taahhütte bulunmamız gerek” şeklinde konuştu.

Toplantıda tartışılan “”COVID-19 Sonrası Yerel ve Bölgesel Yönetimler Yönergesi”, haftalık oturumlar boyunca yapılan paylaşımlar sonucunda öğrenilenlerin bir ürünü olup UCLG'yi siyasi sesin referans kuruluşu olarak konumlandırmayı amaçlamaktadır. Katılımcılar, toplantı sırasında yönergeye dair görüşlerini ve fikirlerini sundular. Yönerge, Başkanlık Divanı’nın siyasetteki yansımasının temelini oluşturmayı amaçlamaktadır.

UCLG Eş Başkanı ve Konya Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise bu süreçte hayatta kalmanın anahtarının yerel yönetimlerin merkezi yönetimlerle koordinasyonu sağlaması olduğunu belirtti. Altay, “Bu durumdan doğrudan etkilenen insanların ilk temas noktası yerel yönetimlerdir” vurgusunda bulundu. UCLG Başkan Yardımcısı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamed Saadieh, bazı MEWA şehirlerinin salgına yanıt olarak yürüttükleri örnek çalışmalarını sundu. Saadieh, “Kimseyi geride bırakmamanın bir hakikat olduğunu söylemek için insan haklarına dayalı kapsamlı bir planlamaya ihtiyacımız var. Yönetişimin her alanında geniş bir iş birliğine ihtiyacımız var” dedi.

Bu salgın, kamu bilincini artırmada ve temel kamu hizmetlerinin sürdürülmesinde UCLG ve ağlarının ne derece kritik bir rol oynadığının yanı sıra alınan sıhhi önlemleri destekleme noktasında yeni duruma uygun farklı hizmetlerin hızlı bir şekilde geliştirilmesi ihtiyacını da ortaya koydu. Önümüzdeki süreçte, UCLG kentlerdeki en savunmasız kişileri desteklemek için özel çaba gösterecek, bölgeler arasındaki dayanışmayı teşvik edecek ve ayrımcılık, toplumsal dışlanma ve eşitsizliklere karşı önlemler alacaktır.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER