UCLG-BAŞKANLIK DİVANI ÇEVRİM İÇİ TOPLANTISI

Çevrimiçi UCLG Başkanlık Divanı toplantısı, UCLG Başkanlık Divanı ile Başkan Yardımcılarını bir araya getirdi. Katılımcılar, “COVID-19 Sonrası: Gelecek nesillere sahip çıkan bir modelin geliştirilmesi için bir fırsat - Yerel ve bölgesel yönetimlerin COVID-19 sonrası döneme yönelik yönergeleri” teması altında politika önerilerini tartıştılar.

20 Nisan 2020 tarihinde gerçekleşen Çevrimiçi UCLG Başkanlık Divanı Toplantısı’nda, COVID-19 krizi sonrasında UCLG'de gelinen noktaya ve teşkilatın güncel çalışma planına dair paylaşımlarda bulunuldu. Toplantı sırasında katılımcılar, ön cephede yer alan yerel yönetimlerin COVID-19 ile yaratıcı bir şekilde nasıl mücadele ettikleri üzerine konuştular. Toplantının açılışını gerçekleştiren UCLG Başkanı ve Al Hoceima Belediye Başkanı Mohamed Boudra, bu zorluğun üstesinden gelmenin anahtarının, önümüzdeki yıllarda daha akıllı ve daha dirençli toplumlar oluşturmak amacıyla yönetimin farklı kademeleri arasında dayanışma içerisinde koordinasyonu sağlamak olduğunun altını çizdi. Boudra, "Üyelerimizin çalışmalarını destekleme, savunmasız nüfusu destekleme ve bu sağlık krizinin daha büyük bir toplumsal krize dönüşmesini önleme noktasında taahhütte bulunmamız gerek” şeklinde konuştu.

Toplantıda tartışılan “”COVID-19 Sonrası Yerel ve Bölgesel Yönetimler Yönergesi”, haftalık oturumlar boyunca yapılan paylaşımlar sonucunda öğrenilenlerin bir ürünü olup UCLG'yi siyasi sesin referans kuruluşu olarak konumlandırmayı amaçlamaktadır. Katılımcılar, toplantı sırasında yönergeye dair görüşlerini ve fikirlerini sundular. Yönerge, Başkanlık Divanı’nın siyasetteki yansımasının temelini oluşturmayı amaçlamaktadır.

UCLG Eş Başkanı ve Konya Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise bu süreçte hayatta kalmanın anahtarının yerel yönetimlerin merkezi yönetimlerle koordinasyonu sağlaması olduğunu belirtti. Altay, “Bu durumdan doğrudan etkilenen insanların ilk temas noktası yerel yönetimlerdir” vurgusunda bulundu. UCLG Başkan Yardımcısı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamed Saadieh, bazı MEWA şehirlerinin salgına yanıt olarak yürüttükleri örnek çalışmalarını sundu. Saadieh, “Kimseyi geride bırakmamanın bir hakikat olduğunu söylemek için insan haklarına dayalı kapsamlı bir planlamaya ihtiyacımız var. Yönetişimin her alanında geniş bir iş birliğine ihtiyacımız var” dedi.

Bu salgın, kamu bilincini artırmada ve temel kamu hizmetlerinin sürdürülmesinde UCLG ve ağlarının ne derece kritik bir rol oynadığının yanı sıra alınan sıhhi önlemleri destekleme noktasında yeni duruma uygun farklı hizmetlerin hızlı bir şekilde geliştirilmesi ihtiyacını da ortaya koydu. Önümüzdeki süreçte, UCLG kentlerdeki en savunmasız kişileri desteklemek için özel çaba gösterecek, bölgeler arasındaki dayanışmayı teşvik edecek ve ayrımcılık, toplumsal dışlanma ve eşitsizliklere karşı önlemler alacaktır.

DUYURULAR

 NICOLA KHAMIS, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

23 Eylül 2020 Çarşamba, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu & Konseyi taoplantıları ile “UCLG-MEWA Komiteleri Perspektifinden COVID-19 Sonrası Döneme İlişkin Kent Yönetimi Stratejilerinin Değerlendirilmesi” tematik oturum 22 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 TÜRKİYE KENT İÇİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM AĞI PROJESİ

KAVŞAK AĞI çevrimiçi açılışı 18 Eylül Cuma saat 15.00'da gerçekleşecektir.

  YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU WALD YÖNETİM KURULU ÜYESİ AV. EMİN CANACANKATAN

10 Eylül 2020 Perşembe, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 SANCAKTEPE BELEDİYE BAŞKANI AV. ŞEYMA DÖĞÜCÜ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

08 Eylül 2020 Salı, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 DR. YOUSEF AL SHAWARBEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

03 Eylül 2020 Perşembe, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 EL HALİL BELEDİYE BAŞKANI TAYSEER ABU SNEINEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

27 Ağustos 2020 Perşembe, saat 10.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 TEBRİZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI IRAJ SHAHIN BAHER UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

25 Ağustos 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VE UCLG-MEWA EŞ BAŞKANI YÜCEL YILMAZ

18 Ağustos 2020 Salı, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

TWITTER