UCLG Kültür Komitesi

Sahip olduğumuz ağ, on beş yıl içerisinde pek çok özgün uygulama ve deneyim biriktirmeyi başardı. Biriktirdiğimiz bu deneyimlerimizi uygulamaya dökmek için yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde; UCLG Kültür Komitesi’nin, “kültür, şehirler ve SKH’” konularına yönelik, içinde kültür ve sürdürülebilir yerel kalkınmayla ilgili iyi uygulamaların yer aldığı yeni bir web sitesini kullanıma açtığını duyurmaktan memnuniyet duyarız.

Kısaltma olarak “OBS” şeklinde de anılan gözlemevi; dünyanın dört bir yanındaki şehir ve yerel yönetimlerden gelen kültürel projeler, programlar ve politikalar hakkında bilgi sağlayan ve UCLG’nin üç çalışma dilinde (İngilizce, Fransızca, İspanyolca) 120’den fazla iyi uygulamayı içinde barındıran, bu alanda dünyadaki tek uygulama web sitesi olma özelliğindedir.

Sitede yer alan iyi uygulamalar aşağıdaki üç kritere göre sınıflandırılmıştır:

·         BM 2030 Gündemi kapsamında belirlenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SKH)

·         UCLG’nin Kültür 21 Eylemleri’ne yönelik ortaya koyduğu 9 Taahhüt

·         Kültürel politikalar ve sürdürülebilirlikle ilgili 75 anahtar kelime.

Sizleri; OBS web sitesini incelemeye, bu kaynağı etrafınızda kültür, kültürel politikalar ve sürdürülebilir şehirlerarası bağlantıyla ilgilenen tüm iş birliklerinize ve ağınıza duyurmaya; kültür, şehir ve sürdürülebilirlik konuları üzerine sahip olduğunuz iyi uygulamalarınızı bizimle paylaşarak bu girişime destek olmaya davet ediyoruz. 

Herhangi bir ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde, komitenin sekretaryası ile info@agenda21culture.net adresi aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Kültür Komitesi adına
UCLG Dünya Sekretaryası
 

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

TWITTER