UCLG Kültür Komitesi

Sahip olduğumuz ağ, on beş yıl içerisinde pek çok özgün uygulama ve deneyim biriktirmeyi başardı. Biriktirdiğimiz bu deneyimlerimizi uygulamaya dökmek için yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde; UCLG Kültür Komitesi’nin, “kültür, şehirler ve SKH’” konularına yönelik, içinde kültür ve sürdürülebilir yerel kalkınmayla ilgili iyi uygulamaların yer aldığı yeni bir web sitesini kullanıma açtığını duyurmaktan memnuniyet duyarız.

Kısaltma olarak “OBS” şeklinde de anılan gözlemevi; dünyanın dört bir yanındaki şehir ve yerel yönetimlerden gelen kültürel projeler, programlar ve politikalar hakkında bilgi sağlayan ve UCLG’nin üç çalışma dilinde (İngilizce, Fransızca, İspanyolca) 120’den fazla iyi uygulamayı içinde barındıran, bu alanda dünyadaki tek uygulama web sitesi olma özelliğindedir.

Sitede yer alan iyi uygulamalar aşağıdaki üç kritere göre sınıflandırılmıştır:

·         BM 2030 Gündemi kapsamında belirlenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SKH)

·         UCLG’nin Kültür 21 Eylemleri’ne yönelik ortaya koyduğu 9 Taahhüt

·         Kültürel politikalar ve sürdürülebilirlikle ilgili 75 anahtar kelime.

Sizleri; OBS web sitesini incelemeye, bu kaynağı etrafınızda kültür, kültürel politikalar ve sürdürülebilir şehirlerarası bağlantıyla ilgilenen tüm iş birliklerinize ve ağınıza duyurmaya; kültür, şehir ve sürdürülebilirlik konuları üzerine sahip olduğunuz iyi uygulamalarınızı bizimle paylaşarak bu girişime destek olmaya davet ediyoruz. 

Herhangi bir ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde, komitenin sekretaryası ile info@agenda21culture.net adresi aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Kültür Komitesi adına
UCLG Dünya Sekretaryası
 

DUYURULAR

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

TWITTER