UCLG DÜNYA KONSEYİ 16-18 KASIM 2021’DE BARSELONA’DA TOPLANDI

UCLG Dünya Konseyi, 16-18 Aralık 2021 tarihleri arasında, İspanya’nın Barselona kentinde, UCLG’nin stratejik bir ortağı olan Dünya Akıllı Şehirler Fuar ve Kongresi bağlamında “Akıllı Şehirler ve Bölgeler, Ortak Gündemin Ayakları” ana teması altında gerçekleşti.  Hibrit formatta düzenlenen Dünya Konseyi, teşkilatın çalışma planını ve stratejik önceliklerini belirlemek amacıyla çok sayıda belediye başkanını ve meclis üyesini bir araya getirdi. Toplantılara, MEWA bölgesini temsilen UCLG-MEWA Başkanı Mohamed Saadie, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Konya Belediye Başkanı ve UCLG Eş Başkanı Uğur İbrahim Altay ve UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz katıldı.

15 Kasım Pazartesi günü, UCLG Saymanı Berry Vrbanovic’in Dünya Teşkilatı’nın mali durumuna ilişkin güncel bilgileri aktardığı Mali Yönetim Komitesi Toplantısı ve Başkanlık Divanı Toplantısı gerçekleşti. Konsey, UCLG Başkanı Dr. Mohamed Boudra’nın, COVID sonrası dünyada toplulukları merkeze alma vizyonuna vurgu yaptığı açılış konuşmasıyla resmi olarak başladı. Ayrıca, UCLG Genel Sekreteri Sayın Emilia Saiz, katılımcılara Yönetim Kurulu’nun 2021’de elde ettiği önemli başarılarla ilgili bilgi verdi.

16 Kasım Salı günü, Ana Tüzük Komitesi, Dünya Bölgeler Forumu: Açılış Oturumu ve Yenilik Paneli ve UCLG Yönetim Kurulu toplantıları yapıldı. Ana tüzük oturumlarında, 2022 yılında gerçekleşecek Daejeon Dünya Kongresi’ne ilişkin gelişmelerin yanı sıra, Sayın Boudra’nın istifasının ardından UCLG başkanlığının durumunun ne olacağı tartışıldı. Oturumlar sırasında UCLG-MEWA Başkanı Mohamed Saadie, özellikle Lübnan’da süregelen kriz ve Lübnan’daki belediyelerin temel hizmetlerin sunumumda karşılaştıkları mali zorlukları Yönetim Kurulu’nun dikkatine sundu. Konsey ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nde Stratejik Koordinasyondan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığını yürüten Volker Türk’ün de aralarında bulunduğu üst düzey BM temsilcilerini ağırladı. Sayın Türk, ortak hedeflerimizi gerçeğe dönüştürmek için işbirliğinin kilit nokta olduğunu vurguladı.

17 Kasım Çarşamba günü, Dünya Bölgeler Forumu: Yol Haritası - Bölgelerin, Akıllı Şehirlerin ve Bölgelerin Sesinin Güçlendirilmesi - Ortak Gündemin Ayakları ve UCLG Dünya Konseyi Politika Tartışması ve İş Oturumu düzenlendi. UCLG Dünya Konseyi Politika Tartışması ve İş Oturumu sırasında, Kazan Belediye Başkanı İlsur Metshin, Xi’an Belediye Başkanı Li Mingyuan; Iriga Belediye Başkanı Madelaine Alfelor; Soria Belediye Başkanı Carlos Martínez; San José Belediye Başkanı Johnny Araya; Konya Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay; Kitchener Belediye Başkanı Berry Vrbanovic; Barselona Belediye Başkanı Ada Colau; Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo; ve Lahey Belediye Başkanı Jan Van Zanen’in ortak bilgi ve deneyimine güvenilip, bir sonraki UCLG Dünya Kongresi’ne kadar Sayın Boudra’dan boşalan Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın dönüşümlü olarak yürütülmesi kabul edildi.

UCLG Dünya Konseyi’nin son gününde, Dünya Bölgeler Forumu’nun bildirisinin sunumuyla kapanış gerçekleştirildi. Oturumun açılış konuşmasını yapan UCLG Eş Başkanı Uğur İbrahim Altay, UCLG Bölgeler Forumu’nun, kilit bir yol haritası özelliğinde olması ve küresel gündemlerin yerelleştirilmesinde bölgesel bir yaklaşımın önemini göstermesi dolayısıyla toplumsal sözleşmenin yenilenmesi için önemli olduğuna dikkat çekti.

DUYURULAR

 KAVŞAK AĞI MİKRO-HİBE PROGRAMI BAŞLADI!

WRI Türkiye Koordinatörlüğü'nde ilerleyen ve UCLG-MEWA'nın da parçası olduğu KAVŞAK ağı, sürdürülebilir kent içi ulaşım projeleri için hibe desteği açıkladı.

 KAVŞAK E-ÖĞRENME PROGRAMI, WEBİNAR SERİSİNİ YAYINLAMAYA BAŞLIYOR!

 İŞGAL ALTINDAKİ KUDÜS’TE ZORLA YERİNDEN EDİLMEYE İLİŞKİN BİLGİ NOTU

Kudüs Yüksek Komitesi tarafından hazırlanan ve işgal altındaki Kudüs kentinde devam eden ev yıkımlarına ve zorla yerinden edilmelere dair gelişmeleri aktaran bilgi notunu sizlerle paylaşmak istiyoruz!

 ULUSLARARASI DÜZEYDE YEREL YÖNETİMLER ARASI İŞ BİRLİĞİ: UCLG-MEWA

Özel olarak UCLG-MEWA'ya genel olarak ise yerel yönetimlerin küresel iş birliği üzerine yoğunlaşan, on sekiz yıllık deneyimimizin küresel literatürde nasıl bir bağlama denk düştüğünü tanımlama hassasiyetinde olan tez çalışmasını istifadelerinize sunarız!

 YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ 2

Kentsel ölçekteki deneyimlerin yerel aktörlerce aktarıldığı, salgına karşı verilen ilk tepkiden kentteki kamusal hizmetlerin dönüşümüne kadar birçok noktayı içinde barındıran kitabımız yayında!

 ARACI ŞEHİRLER KÜTAHYA DEKLARASYONU YAYINLANDI

Kütahya Deklarasyonu, aracı şehirleri eylem odaklı bir gündem içerisinde tutuyor. Deklarasyon’da özellikle, COVID-19 sonrası kalkınma gündeminde bu şehirlerin potansiyeline yönelik dikkat çekici ayrıntılar mevcut!

 UCLG-MEWA NEWSLETTER-31

"Uygulamadan Raporlamaya: SKA'ların Yerelleştirilmesinde Öncü Şehirler" temalı 31. sayımızı siz değerli okuyucularımızın istifadesine sunar, keyifli okumalar dileriz!

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEYİ BALIKESİR’DE TOPLANIYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile Göç Küresel Görev Gücü (GTFM) Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’nı 11 Kasım 2021 Perşembe günü, UCLG-MEWA’nın Eş Başkanlığı görevini yürütmekte olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirecektir.

 ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU KÜTAHYA’DA DÜZENLENDİ

Forum, 5-8 Ekim 2021 tarihleri arasında Kütahya Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 UCLG-MEWA İLE AMF ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

UCLG-MEWA ile Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF) arasında, kentsel küresel gündemlerin yerelleştirilmesini teşvik etmek ve her iki kuruluşun üyelik tabanını genişletmek amacıyla Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandı.

TWITTER