UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı 23 Ekim 2019’da Balıkesir’de gerçekleştirildi. Bu toplantı, 9-10 Temmuz 2019’da UCLG-MEWA Kongresi’nde yenilen komite başkanlık divanının ilk buluşması oldu. Komite başkanlığına seçilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, divan üyelerinden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi katılım sağladı.

MEWA bölgesindeki çevre sorunlarının değerlendirilmesi ile başlayan toplantı, küresel iklim değişikliği konusunda şehirlerin ve yerel yönetimlerin geliştirdiği politikaların paylaşılmasıyla devam etti. Şehirlerin iklim değişikliği ile mücadelede daha aktif rol almasının ve şehirlerarası işbirliklerinin önemi vurgulandı.

Şehirlerin ve şehirlerde yaşayan insanların tüketim ihtiyaçlarının, küresel iklim değişikliğinin en önemli nedenlerinden biri olan ‘fosil yakıt temelli enerji kullanımın’ kaynağı olduğunu ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, enerji verimliliği yüksek pasif evlerin ve binaların tüketim sorunlarının çözümü için gerekli olduğunu dile getirdi.

Tartışılan 2019-2022 stratejik planı çerçevesinde, UCLG-MEWA Çevre Komitesi’nin ihtiyaçları, öncelikleri ve hareket alanları belirlendi. Komitenin işlevsel kapasitesinin arttırılması ve çok seviyeli ortaklıkların kapsamımın genişletilmesi için şehir dışı aktörlerin sürece dâhil edilmesinin gerekliliği dile getirildi.

Komite içeresinde faaliyet gösteren ve tematik alanlarda özelleşme gösteren görev güçlerinin yapıları, verimliliği arttırmak amacıyla değiştirildi. Üye şehirlere ek olarak, teknik tecrübesi yüksek diğer paydaşların da dâhil edilmesine karar verilen 2019-2022 döneminde aktif olacak komite görev güçleri; “Atık Yönetimi ve Kirlilik Görev Gücü”, “İklim Değişikliğiyle Mücadele Görev Gücü” ve “Su ve Atık Su Görev Gücü” olarak belirlendi.

DUYURULAR

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

TWITTER