UCLG-MEWA 10. ENERJİ VERİMLİLİĞİ FORUMU VE FUARI’NDA

Enerji verimliliği alanında Türkiye'nin en önemli etkinliklerinden biri olan  Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı'nın 10.'su, 11-12 Nisan 2019 tarihlerinde, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Etkinlik Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde düzenlendi.  'Bir Kaynak Olarak Enerji Verimliliği-Enerjideki Gizli Hazine' temasıyla yapılan etkinliğin bir önceki toplantısı, “Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı - Harekete Geç ve Uygula” teması altında 29-30 Mart 2018 tarihleri arasında İstanbul’da yapılmıştı.

Bu yılki etkinlikte; Türkiye’de ve dünyada enerji verimliliği alanında yürütülen çalışmaların, gelişmelerin ve gelecek öngörülerinin paylaşılacağı forumlar düzenlenerek kaynaktan nihai tüketime kadar enerjinin her aşamada verimli ve etkin kullanılmasına imkân tanıyan yeni ve yenilikçi ürünler ile teknolojiler sergilendi. Etkinliğin açılışında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez, “ "2017 ve 2018 yıllarında tüm sektörlerde yaklaşık 1,2 milyar dolar yatırımla yaklaşık 1 milyon ton eş değer petrol (TEP) enerji tasarrufu sağladık. 2023'e kadar birincil enerji tüketimimizdeki yaklaşık yüzde 14 azalma ile sera gazı salımında da 66 milyon ton karbondioksit azalımı sağlamış olacağız" dedi.

Forumun ikinci gün düzenlenen Enerji verimliliğinde İyi Uygulama Örnekleri oturumunun moderatörlüğünü ise UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman üstlendi. Oturumda özel sektör ve kamudan uygulayıcılar örnek çalışmalarını dinleyiciler ile paylaştı.  Oturum konuşmacıları; Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Enerji Yöneticisi Levent yazıcı; Ermenistan Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Enerji Verimliliği Fonu’ndan Satınalma Grup Başkanı Zaruhi Gharagyozyan; Efektif Enerji, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Seferoğlu, Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, Serdar Plastik San. Ve Tic. A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Tütek idi. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman giriş konşmasında,  enerji verimliliğinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin önemine dikkat çekti. Duman, “Enerji kaynaklarında yapılacak inovasyon ve kaynakların verimli kullanımı iklim değişikliği ile  mücadeleyi  de desteklemektedir” dedi.

Oturumda; “MEB Enerji Yönetimi Çalışmaları”, “Enerji Verimliliği Uygulamalarında Başarılı Uygulamalar”, “Organize Sanayi Bölgeleri, Endüstriyel Tesisler ve Enerji Kooperatiflerinde; Enerji Verimliliği Projeleri, Enerji Verimliliğine Dayanan Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisleri Uygulamaları”, “Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları” ve “Sanayide Endüstri 4.0 Uygulamaları ve Model Fabrika” başlıkları tartışıldı.

Etkinlik enerji alanında; kamu, özel sektör ve sivil toplumu buluşturarak yeniliklerin takip edilmesini ve iş ağlarının oluşturulmasını hedefliyor.

DUYURULAR

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

 D-8 GENEL SEKRETERİ KU JAAFAR, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında Gelişen 8 Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari’yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU NEVŞEHİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ile Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi yan etkinliği 10-12 Mart 2020 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

TWITTER