UCLG-MEWA 10. ENERJİ VERİMLİLİĞİ FORUMU VE FUARI’NDA

Enerji verimliliği alanında Türkiye'nin en önemli etkinliklerinden biri olan  Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı'nın 10.'su, 11-12 Nisan 2019 tarihlerinde, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Etkinlik Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde düzenlendi.  'Bir Kaynak Olarak Enerji Verimliliği-Enerjideki Gizli Hazine' temasıyla yapılan etkinliğin bir önceki toplantısı, “Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı - Harekete Geç ve Uygula” teması altında 29-30 Mart 2018 tarihleri arasında İstanbul’da yapılmıştı.

Bu yılki etkinlikte; Türkiye’de ve dünyada enerji verimliliği alanında yürütülen çalışmaların, gelişmelerin ve gelecek öngörülerinin paylaşılacağı forumlar düzenlenerek kaynaktan nihai tüketime kadar enerjinin her aşamada verimli ve etkin kullanılmasına imkân tanıyan yeni ve yenilikçi ürünler ile teknolojiler sergilendi. Etkinliğin açılışında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez, “ "2017 ve 2018 yıllarında tüm sektörlerde yaklaşık 1,2 milyar dolar yatırımla yaklaşık 1 milyon ton eş değer petrol (TEP) enerji tasarrufu sağladık. 2023'e kadar birincil enerji tüketimimizdeki yaklaşık yüzde 14 azalma ile sera gazı salımında da 66 milyon ton karbondioksit azalımı sağlamış olacağız" dedi.

Forumun ikinci gün düzenlenen Enerji verimliliğinde İyi Uygulama Örnekleri oturumunun moderatörlüğünü ise UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman üstlendi. Oturumda özel sektör ve kamudan uygulayıcılar örnek çalışmalarını dinleyiciler ile paylaştı.  Oturum konuşmacıları; Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Enerji Yöneticisi Levent yazıcı; Ermenistan Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Enerji Verimliliği Fonu’ndan Satınalma Grup Başkanı Zaruhi Gharagyozyan; Efektif Enerji, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Seferoğlu, Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, Serdar Plastik San. Ve Tic. A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Tütek idi. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman giriş konşmasında,  enerji verimliliğinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin önemine dikkat çekti. Duman, “Enerji kaynaklarında yapılacak inovasyon ve kaynakların verimli kullanımı iklim değişikliği ile  mücadeleyi  de desteklemektedir” dedi.

Oturumda; “MEB Enerji Yönetimi Çalışmaları”, “Enerji Verimliliği Uygulamalarında Başarılı Uygulamalar”, “Organize Sanayi Bölgeleri, Endüstriyel Tesisler ve Enerji Kooperatiflerinde; Enerji Verimliliği Projeleri, Enerji Verimliliğine Dayanan Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisleri Uygulamaları”, “Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları” ve “Sanayide Endüstri 4.0 Uygulamaları ve Model Fabrika” başlıkları tartışıldı.

Etkinlik enerji alanında; kamu, özel sektör ve sivil toplumu buluşturarak yeniliklerin takip edilmesini ve iş ağlarının oluşturulmasını hedefliyor.

DUYURULAR

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

TWITTER