UCLG-MEWA 14 YAŞINDA!

Ortak Taahhütler, Güçlü Adımlar Hızla kentleşen dünyamızda; daha adil, dengeli ve sürdürülebilir kentler inşa etmek adına oynadığımız rol hem önümüzdeki en büyük mücadele hem de en büyük fırsattır. Tecrübe ve kaynaklarımızı bu amaçlar doğrultusunda toplu şekilde harekete geçirmeyi başarırsak, 2030’a giden süreçte, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri tarafından da öne sürüldüğü gibi “kimseyi geride bırakmamayı” başarabiliriz.  

Dünya yerel yönetim temsilcileri; UCLG Kuruluş Kongresi vesilesiyle 5 Mayıs 2004 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde bir araya gelerek, bu yolda yürürken tek ve yeni bir yerel yönetim teşkilatı oluşturmak amacıyla UCLG Anatüzüğü’nü kabul etmiş, bu önemli adım aynı yer ve tarihte düzenlenen UCLG-MEWA Kuruluş Kongresi’nde UCLG-MEWA Anatüzüğü’nün kabülü ile taçlanmıştır. 
O günden bu yana yerel yönetimlerin birleşik sesi ve dünya ölçeğinde savunucusu olan UCLG-MEWA, hâlihazırda 15 ülkede 250’den fazla yerel ve bölgesel yönetimin temsilcisi konumundadır. Bu süreç içerisinde, UCLG-MEWA, küresel gündemlerin geliştirilme aşamalarında yerel yönetimlerin vazgeçilmez bir paydaş olarak tanınmasında kritik bir rol üstlenmiştir. 
Bugün ise, bu büyük aile, tüm bu çalışmalarının temelini oluşturan Anatüzüğü’nün 
14. kabul yıldönümünü sevinç ve coşku içinde kutlamaktadır. 
UCLG-MEWA olarak, MEWA bölgesi özelinde ve tüm dünyada güçlü ve etkin yerel yönetimlerin kurulması amacıyla başlatılan bu güçlü hareketin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Çalışmalarımız, ailemize katılan her yeni üyemizle beraber zenginleşecektir. 

 

UCLG-MEWA Genel Sekreterliği

DUYURULAR

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

 UCLG-MEWA 14 YAŞINDA!

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU: GÜNDEM & SEYAHAT BİLGİLENDİRMESİ

23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenecek 2018 UCLG Yönetim Kurulu toplantılarına ilişkin olarak, Yönetim Kurulu Genel Oturumu’na dair taslak gündemi ve Strazburg seyahatiniz ile ilgili bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları"

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ EKSENİNDE KATILIMCILIK VE GİRİŞİMCİLİK PANELİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 27-29 Nisan 2018 tarihlerinde UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı & Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Katılımcılık ve Girişimcilik Paneli’ni Karesi Belediyesi ev sahipliğinde düzenleyecektir.

 V. İSTANBUL KARBON ZİRVESİ, 26 Nisan 2018/ISTANBUL

“İklim Finansmanı" ana teması ile kamu, sivil toplum, iş dünyası ve akademiden konunun uzmanlarını bir araya getirecek olan V. İstanbul Karbon Zirvesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından 26 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 II. IREMCON ULUSLARARASI ÇEVRE KONFERANSI, 21-22 MART 2018

II. IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı, 21-22 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul- Kozyatağı Hilton Otel’de gerçekleştirilecektir.

 STRAZBURG 2018 - UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

2018 UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın, Strazburg Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Roland Ries'in nazik davetleriyle, 23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’taki (Fransa) Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceğini sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 VI. PFD KÜRESEL TOPLANTISI

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir kalkınma noktasında yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan Kalkınma Politika Forumu’nun (PFD) bir sonraki küresel toplantısı, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde, Belçika’da gerçekleştirecektir.

TWITTER