UCLG-MEWA 14 YAŞINDA!

Ortak Taahhütler, Güçlü Adımlar Hızla kentleşen dünyamızda; daha adil, dengeli ve sürdürülebilir kentler inşa etmek adına oynadığımız rol hem önümüzdeki en büyük mücadele hem de en büyük fırsattır. Tecrübe ve kaynaklarımızı bu amaçlar doğrultusunda toplu şekilde harekete geçirmeyi başarırsak, 2030’a giden süreçte, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri tarafından da öne sürüldüğü gibi “kimseyi geride bırakmamayı” başarabiliriz.  

Dünya yerel yönetim temsilcileri; UCLG Kuruluş Kongresi vesilesiyle 5 Mayıs 2004 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde bir araya gelerek, bu yolda yürürken tek ve yeni bir yerel yönetim teşkilatı oluşturmak amacıyla UCLG Anatüzüğü’nü kabul etmiş, bu önemli adım aynı yer ve tarihte düzenlenen UCLG-MEWA Kuruluş Kongresi’nde UCLG-MEWA Anatüzüğü’nün kabülü ile taçlanmıştır. 
O günden bu yana yerel yönetimlerin birleşik sesi ve dünya ölçeğinde savunucusu olan UCLG-MEWA, hâlihazırda 15 ülkede 250’den fazla yerel ve bölgesel yönetimin temsilcisi konumundadır. Bu süreç içerisinde, UCLG-MEWA, küresel gündemlerin geliştirilme aşamalarında yerel yönetimlerin vazgeçilmez bir paydaş olarak tanınmasında kritik bir rol üstlenmiştir. 
Bugün ise, bu büyük aile, tüm bu çalışmalarının temelini oluşturan Anatüzüğü’nün 
14. kabul yıldönümünü sevinç ve coşku içinde kutlamaktadır. 
UCLG-MEWA olarak, MEWA bölgesi özelinde ve tüm dünyada güçlü ve etkin yerel yönetimlerin kurulması amacıyla başlatılan bu güçlü hareketin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Çalışmalarımız, ailemize katılan her yeni üyemizle beraber zenginleşecektir. 

 

UCLG-MEWA Genel Sekreterliği

DUYURULAR

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

TWITTER