UCLG-MEWA YENİ DÖNEME HAZIR

 

UCLG-MEWA, MEWA Bölgesi’ndeki yerel yönetimler için daha güçlü bir temsil sağlama noktasında çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

UCLG'nin dokuz bölge teşkilatından biri olan UCLG-MEWA; yerel yönetimlerin ihtiyaçlarına cevap vermek ve tecrübelerin paylaşımı için bir platform sunmak amacıyla 9-10 Temmuz 2019 tarihlerinde Ürdün’ün başkenti Amman’da UCLG-MEWA Kongresi’ni gerçekleştirdi. Program kapsamında; UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Genel Kurulu’nun yanı sıra UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi ile UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi’nin idari toplantıları da düzenlendi. Ayrıca komitelerin idari toplantılarına ek olarak; “Yerel Yönetimler için Büyük Veri ve Açık Verinin Zorlukları ve Fırsatları” ile “Göç Yönetiminde Yerel Yönetimlerin Rolü” başlıklarında tematik oturumlar da yapıldı.

MEWA Bölgesi’nden ve farklı ülkelerden çok sayıda belediye başkanı ve yerel yönetim temsilcisi UCLG-MEWA Kongresi aracılığıyla bir araya geldi.

Kongre açılışında; UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Amman Büyükşehir Belediye Başkanı Yousef Shawarbeh, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı & UCLG-MEWA 2016-2019 Dönemi Eş Başkanı Vahap Seçer; Kazan Belediye Başkanı & UCLG Avrasya Başkanı Ilsur Metshin ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı & UCLG Eş Başkanı Uğur İbrahim Altay konuşmaları ile katılımcılara hitap ettiler.

 

 Bir Sonraki Yönetim Kurulu Toplantısı İzmir’de

Programın ilk günü UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı düzenlendi. 22 Kasım 2018 tarihinde Şanlıurfa’da yapılan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’ndan bu yana gerçekleştirilen faaliyetler toplantıda değerlendirilirken, ayrıca önümüzdeki dönem için yapılacak faaliyetler hakkında da istişarelerde bulunuldu.

Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’nda ayrıca UCLG-MEWA’nın bir sonraki Yönetim Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yapacak belediye de belirlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, UCLG-MEWA’nın sonbaharda gerçekleştirilecek Yönetim Kurulu Toplantısı’na talip oldu.

Toplantının ardından UCLG-MEWA’nın bölge ülkelerinden olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Amman Büyükelçisi Murat Karagöz tarafından, Türkiye’den gelen belediye başkanları ve UCLG-MEWA Sekretaryası adına bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonda konuşan Büyükelçi Karagöz, 2010-2013 ve 2013-2016 UCLG Dünya Teşkilatı Başkanlığını yapan Mimar Dr. Kadir Topbaş’ın Ulanbatur ziyareti sırasında teşkilatla tanıştığını ve resepsiyonda Türk delegasyonunu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. UCLG-MEWA’nın 2019-2022 Dönemi Başkanlık Divanı  Belirlendi

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’ndan sonra UCLG-MEWA Genel Kurulu 10 Temmuz 2019 tarihinde yapıldı. Genel Kurul’da UCLG-MEWA’nın son üç yılda yaptığı faaliyetleri değerlendirildi. UCLG-MEWA 2016-2019 Eş Başkanı Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer tarafından yönetilen oturumda, üç yıllık mali rapor da incelendi. Ayrıca UCLG-MEWA 2019-2022 Stratejik Planı hakkında da katılımcılarla istişarelerde bulunuldu.  Genel Kurul’da ayrıca UCLG-MEWA’nın bundan sonraki çalışmalarına yol verecek Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu ve Konsey üyelerinin yanı sıra aynı zamanda komite başkanlıkları da belirlendi. Bunun yanı sıra UCLG Dünya Konseyi ve UCLG Yönetim Kurulu’nda UCLG-MEWA’yı temsilen hangi belediyelerin önerileceği de toplantıda netleştirildi.

Toplantı sonucunda UCLG-MEWA 2019-2022 Dönem Başkanlığı’na Dannieh Belediyeler Birliği seçildi. Eş Başkanlıklara ise Amman Büyükşehir Belediyesi (Ürdün), Adana Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Filistin Yerel Yönetimler Birliği (APLA) ve Tahran Belediyesi seçildi. 2019-2022 dönemi için UCLG-MEWA Saymanlığı Nevşehir Belediyesi, UCLG-MEWA Ombudsmanlığı ise Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütecek. Yeni çalışma döneminde tüm başkanlık divanı, yönetim kurulu ve konsey üyelerimize başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz.


Kongre Fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 LÜBNAN DAYANIŞMA MESAJI

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri, 4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’nda meydana gelen ve çok sayıda can kaybının yanı sıra büyük maddi hasara neden olan şiddetli patlama haberinden duydukları derin üzüntülerini ifade etmektedirler.

 TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

28 Temmuz 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI'NDAN AYASOFYA MESAJI

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divanı üyeleri, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasını desteklemek üzere yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamanın imzacıları: Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı), Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı), Zeynel Abidin Beyazgül (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Iraj Shahin Baher (Tebriz Belediye Başkanı).

 PROF. DR. ALİM IŞIK, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU OLUYOR

Kütahya Belediye Başkanının katılacağı söyleşi 23 Temmuz 2020 Perşembe Saat 15.00’da gerçekleştirilecektir.

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

TWITTER