UCLG-MEWA YENİ DÖNEME HAZIR

 

UCLG-MEWA, MEWA Bölgesi’ndeki yerel yönetimler için daha güçlü bir temsil sağlama noktasında çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

UCLG'nin dokuz bölge teşkilatından biri olan UCLG-MEWA; yerel yönetimlerin ihtiyaçlarına cevap vermek ve tecrübelerin paylaşımı için bir platform sunmak amacıyla 9-10 Temmuz 2019 tarihlerinde Ürdün’ün başkenti Amman’da UCLG-MEWA Kongresi’ni gerçekleştirdi. Program kapsamında; UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Genel Kurulu’nun yanı sıra UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi ile UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi’nin idari toplantıları da düzenlendi. Ayrıca komitelerin idari toplantılarına ek olarak; “Yerel Yönetimler için Büyük Veri ve Açık Verinin Zorlukları ve Fırsatları” ile “Göç Yönetiminde Yerel Yönetimlerin Rolü” başlıklarında tematik oturumlar da yapıldı.

MEWA Bölgesi’nden ve farklı ülkelerden çok sayıda belediye başkanı ve yerel yönetim temsilcisi UCLG-MEWA Kongresi aracılığıyla bir araya geldi.

Kongre açılışında; UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Amman Büyükşehir Belediye Başkanı Yousef Shawarbeh, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı & UCLG-MEWA 2016-2019 Dönemi Eş Başkanı Vahap Seçer; Kazan Belediye Başkanı & UCLG Avrasya Başkanı Ilsur Metshin ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı & UCLG Eş Başkanı Uğur İbrahim Altay konuşmaları ile katılımcılara hitap ettiler.

 

 Bir Sonraki Yönetim Kurulu Toplantısı İzmir’de

Programın ilk günü UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı düzenlendi. 22 Kasım 2018 tarihinde Şanlıurfa’da yapılan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’ndan bu yana gerçekleştirilen faaliyetler toplantıda değerlendirilirken, ayrıca önümüzdeki dönem için yapılacak faaliyetler hakkında da istişarelerde bulunuldu.

Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’nda ayrıca UCLG-MEWA’nın bir sonraki Yönetim Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yapacak belediye de belirlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, UCLG-MEWA’nın sonbaharda gerçekleştirilecek Yönetim Kurulu Toplantısı’na talip oldu.

Toplantının ardından UCLG-MEWA’nın bölge ülkelerinden olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Amman Büyükelçisi Murat Karagöz tarafından, Türkiye’den gelen belediye başkanları ve UCLG-MEWA Sekretaryası adına bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonda konuşan Büyükelçi Karagöz, 2010-2013 ve 2013-2016 UCLG Dünya Teşkilatı Başkanlığını yapan Mimar Dr. Kadir Topbaş’ın Ulanbatur ziyareti sırasında teşkilatla tanıştığını ve resepsiyonda Türk delegasyonunu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. UCLG-MEWA’nın 2019-2022 Dönemi Başkanlık Divanı  Belirlendi

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’ndan sonra UCLG-MEWA Genel Kurulu 10 Temmuz 2019 tarihinde yapıldı. Genel Kurul’da UCLG-MEWA’nın son üç yılda yaptığı faaliyetleri değerlendirildi. UCLG-MEWA 2016-2019 Eş Başkanı Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer tarafından yönetilen oturumda, üç yıllık mali rapor da incelendi. Ayrıca UCLG-MEWA 2019-2022 Stratejik Planı hakkında da katılımcılarla istişarelerde bulunuldu.  Genel Kurul’da ayrıca UCLG-MEWA’nın bundan sonraki çalışmalarına yol verecek Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu ve Konsey üyelerinin yanı sıra aynı zamanda komite başkanlıkları da belirlendi. Bunun yanı sıra UCLG Dünya Konseyi ve UCLG Yönetim Kurulu’nda UCLG-MEWA’yı temsilen hangi belediyelerin önerileceği de toplantıda netleştirildi.

Toplantı sonucunda UCLG-MEWA 2019-2022 Dönem Başkanlığı’na Dannieh Belediyeler Birliği seçildi. Eş Başkanlıklara ise Amman Büyükşehir Belediyesi (Ürdün), Adana Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Filistin Yerel Yönetimler Birliği (APLA) ve Tahran Belediyesi seçildi. 2019-2022 dönemi için UCLG-MEWA Saymanlığı Nevşehir Belediyesi, UCLG-MEWA Ombudsmanlığı ise Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütecek. Yeni çalışma döneminde tüm başkanlık divanı, yönetim kurulu ve konsey üyelerimize başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz.


Kongre Fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 29-30 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

TWITTER