UCLG-MEWA YENİ DÖNEME HAZIR

 

UCLG-MEWA, MEWA Bölgesi’ndeki yerel yönetimler için daha güçlü bir temsil sağlama noktasında çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

UCLG'nin dokuz bölge teşkilatından biri olan UCLG-MEWA; yerel yönetimlerin ihtiyaçlarına cevap vermek ve tecrübelerin paylaşımı için bir platform sunmak amacıyla 9-10 Temmuz 2019 tarihlerinde Ürdün’ün başkenti Amman’da UCLG-MEWA Kongresi’ni gerçekleştirdi. Program kapsamında; UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Genel Kurulu’nun yanı sıra UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi ile UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi’nin idari toplantıları da düzenlendi. Ayrıca komitelerin idari toplantılarına ek olarak; “Yerel Yönetimler için Büyük Veri ve Açık Verinin Zorlukları ve Fırsatları” ile “Göç Yönetiminde Yerel Yönetimlerin Rolü” başlıklarında tematik oturumlar da yapıldı.

MEWA Bölgesi’nden ve farklı ülkelerden çok sayıda belediye başkanı ve yerel yönetim temsilcisi UCLG-MEWA Kongresi aracılığıyla bir araya geldi.

Kongre açılışında; UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Amman Büyükşehir Belediye Başkanı Yousef Shawarbeh, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı & UCLG-MEWA 2016-2019 Dönemi Eş Başkanı Vahap Seçer; Kazan Belediye Başkanı & UCLG Avrasya Başkanı Ilsur Metshin ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı & UCLG Eş Başkanı Uğur İbrahim Altay konuşmaları ile katılımcılara hitap ettiler.

 

 Bir Sonraki Yönetim Kurulu Toplantısı İzmir’de

Programın ilk günü UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı düzenlendi. 22 Kasım 2018 tarihinde Şanlıurfa’da yapılan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’ndan bu yana gerçekleştirilen faaliyetler toplantıda değerlendirilirken, ayrıca önümüzdeki dönem için yapılacak faaliyetler hakkında da istişarelerde bulunuldu.

Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’nda ayrıca UCLG-MEWA’nın bir sonraki Yönetim Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yapacak belediye de belirlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, UCLG-MEWA’nın sonbaharda gerçekleştirilecek Yönetim Kurulu Toplantısı’na talip oldu.

Toplantının ardından UCLG-MEWA’nın bölge ülkelerinden olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Amman Büyükelçisi Murat Karagöz tarafından, Türkiye’den gelen belediye başkanları ve UCLG-MEWA Sekretaryası adına bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonda konuşan Büyükelçi Karagöz, 2010-2013 ve 2013-2016 UCLG Dünya Teşkilatı Başkanlığını yapan Mimar Dr. Kadir Topbaş’ın Ulanbatur ziyareti sırasında teşkilatla tanıştığını ve resepsiyonda Türk delegasyonunu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. UCLG-MEWA’nın 2019-2022 Dönemi Başkanlık Divanı  Belirlendi

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’ndan sonra UCLG-MEWA Genel Kurulu 10 Temmuz 2019 tarihinde yapıldı. Genel Kurul’da UCLG-MEWA’nın son üç yılda yaptığı faaliyetleri değerlendirildi. UCLG-MEWA 2016-2019 Eş Başkanı Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer tarafından yönetilen oturumda, üç yıllık mali rapor da incelendi. Ayrıca UCLG-MEWA 2019-2022 Stratejik Planı hakkında da katılımcılarla istişarelerde bulunuldu.  Genel Kurul’da ayrıca UCLG-MEWA’nın bundan sonraki çalışmalarına yol verecek Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu ve Konsey üyelerinin yanı sıra aynı zamanda komite başkanlıkları da belirlendi. Bunun yanı sıra UCLG Dünya Konseyi ve UCLG Yönetim Kurulu’nda UCLG-MEWA’yı temsilen hangi belediyelerin önerileceği de toplantıda netleştirildi.

Toplantı sonucunda UCLG-MEWA 2019-2022 Dönem Başkanlığı’na Dannieh Belediyeler Birliği seçildi. Eş Başkanlıklara ise Amman Büyükşehir Belediyesi (Ürdün), Adana Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Filistin Yerel Yönetimler Birliği (APLA) ve Tahran Belediyesi seçildi. 2019-2022 dönemi için UCLG-MEWA Saymanlığı Nevşehir Belediyesi, UCLG-MEWA Ombudsmanlığı ise Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütecek. Yeni çalışma döneminde tüm başkanlık divanı, yönetim kurulu ve konsey üyelerimize başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz.


Kongre Fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU İLE KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ İZMİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Ana Tüzüğü’nün 35. Maddesi ve İç Tüzüğü’nün 9. Maddesi uyarınca UCLG-MEWA Yönetim Kurulu yılda 2 defa toplanır. Bu kapsamda yenilenen Yönetim Kurulumuzun (9-10 Temmuz 2019 Amman, Ürdün) ilk toplantısı, 6 Aralık 2019 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 KÜLTÜREL POLİTİKALAR: GÖÇMENLERİN KENTSEL BAĞLAMDA YER ALMASI İÇİN BİR VEKTÖR

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI GİRNE’DE TOPLANIYOR

 UCLG 6. KONGRESİ DURBAN’DA TOPLANIYOR

Güney Afrika’nın Durban kenti, 11-15 Kasım 2019 tarihleri arasında UCLG Dünya Teşkilatı’nın üç yılda bir düzenleyerek yönetim organlarını yenilediği kongreye ev sahipliği yapacak. Bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilecek UCLG Kongresi’nde, hem Teşkilat’ın 2019-2022 dönemi için Başkanlık Divanı belirlenecek hem de dünyanın dört bir yanından gelecek yerel ve bölgesel yönetim liderlerinin katılımıyla şehirlerin küresel gündemleri tartışılacak.

 GÖÇ VE YERİNDEN EDİLMEYE YÖNELİK YEREL ÇÖZÜMLER ULUSLARARASI FORUMU

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) işbirliği ile hazırlıkları sürdürülen “Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Uluslararası Forumu”, 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleştirilecek.

 TAHRAN GOLDEN ADOBE KÜRESEL ÖDÜLÜ 2019

Tahran Golden Adobe Küresel Ödülü, Dünya Şehirler Günü vesilesiyle 2 Kasım 2019 tarihinde Tahran Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek.

 ULUSLARARASI İDEALKENT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULUYOR

Uluslararası İdealkent Ödülleri için başvurular 1 Ekim'e kadar "www.idealkentawards.com" sitesinden online olarak yapılabilecek.

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 28-29 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

TWITTER