UCLG-MEWA AKILLI ŞEHİRLER VE KENTSEL MOBİLİTE ÜYELERİ BOSWORLD AKADEMİ’DE

Akıllı Şehirler İçin Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve BM-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlendi. Program, Türkiye’deki ve uluslararası düzeydeki deneyimlerden yola çıkarak, gelecek odaklı otobüs sistemlerinin uygulanmasına ilişkin görüşlerini paylaşmak üzere belediyeleri, otobüs firmalarını, sivil toplum örgütlerini, akademisyenleri ve ilgili paydaşları bir araya getirdi.

 

Oturumlar, Busworld Akademi Direktörü Jan Deman’ın, Tüm Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Yıldırım’ın ve BM-Habitat temsilcileri Debashish Bhatacharjee ile Choudhury Rudra Charan Mohanty’nin ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamed Saadie’nin açılış konuşmaları ile başladı. Bu kapsamda UCLG-MEWA Başkanı Mohamed Saadie konuşmasında sıfır emisyona doğru giden bir gelecek kurgulamada hepimize ayrı ayrı rollerin düştüğüne vurgu yaptı. İkinci gün ise UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi üyeleri ve ayrıca BM-Habitat’tan konuşmacıların yer aldığı “Yerel Yönetimlerin Kentsel Hareketlilik Modelleri”nin konuşulduğu oturum gerçekleştirildi. Yoğun ilgi gören oturum Busworld Akademi Direktörü Jan Deman’ın UCLG-MEWA ve Busworld arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yaptığı konuşma ile başladı. Devamında Rupprecht Danışmanlığı temsilen Dr. Wolfgang Backhaus, Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planları’nın bütün süreçlerine değindiği ve Avrupa kentlerinden örnekler getirdiği key not konuşmasını gerçekleştirdi. Oturumu modere eden UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın, Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planları’nın önemine vurgu yaptığı açılış konuşmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Orhan Demir sunumunu gerçekleştirdi. Hemen ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, İzmir’in sürdürülebilir ulaşım hedefi doğrultusunda SUMP süreci için IPA 2 fonundan faydalanmaya hak kazandığını belirtti. Sonrasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Can Hallaç ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Ahmet Çelebi yaptıkları sunumlarda ulaşımın sürdürülebilirliğini sağlamada entegre, kapsayıcı bir SUMP çalışmasının önemine dikkat çektiler. Devamında, BM-Habitat Kentsel Mobilite Uzmanı Debashish Bhatacharjee ise UCLG-MEWA, BM-Habitat ve Busworld arasında ilerleyen dönemler için gerçekleştirilecek işbirliğinin ne derece önemli olduğu vurguladı. Ayrıca iki gün boyunca oturumlarda sıfır emisyonlu otobüs hizmetlerinin gelişimi, elektrikli ulaşım için şebeke sistemleri, yerel yönetim ve toplu taşıma yetkilileri arasındaki verimli işbirliği ve Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planları (SUMP) konuları ele alındı.

 

Busworld Academy Konferansı, 2014'ten bu yana çeşitli ortaklarla işbirliği içinde, İstanbul (Türkiye konferansı), Brüksel (Avrupa konferansı), Moskova (Rusya konferansı), Şangay (Çin konferansı), Kolombiya (Latin Amerika konferansı), Bengaluru (Hindistan konferansı), Almatı (Orta Asya konferansı), Cakarta (Güney Doğu Asya konferansı) ve Omaha - Nebraska (Kuzey Amerika konferansı) gibi farklı şehirlerde her iki yılda bir düzenlemektedir. Konferans, otobüs ve tur otobüsleri sergisi, akademik oturumlar ve başta Türkiye'de olmak üzere MEWA Bölgesi'ndeki otobüs ve tur otobüslerinin pazar ve mobilite analizi üzerine networking oturumundan oluşturulmuştur.

Yerel Yönetimlerin Kentsel Hareketlilik Modelleri oturumunda gerçekleştirilen sunum ve fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER