UCLG-MEWA, ARAP KENTLER TEŞKİLATI TARAFINDAN DÜZENLENEN ŞEHRİMİZ SORUMLULUĞUMUZDUR KONFERANSI’NA KATILDI

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, 12-13 Eylül 2018 tarihleri arasında Umman’ın Salalah Bölgesi’nde gerçekleştirilen Şehirlerimiz Sorumluluğumuzdur Konferansı’na katıldı.  Gelişmekte olan kentlerde sürdürülebilirlik ortaklarının güçlendirilmesini konu edinen Konferans, Dhofar Belediyesi, Arap Planlama Enstitüsü ve First Care kuruluşunun yanı sıra, stratejik ortaklar olarak Arap Kentler Teşkilatı (ATO) ve UCLG-MEWA tarafından düzenlendi.

Konferans’ta; işsizlik, yoksulluk, kaynak yetersizliği, enerji - su krizleri ve alternatifleri hakkında nüfus artış hızlarında, kentsel kalkınmanın farklı yönlerinde küresel iklim değişikliğinin etkilerinde, politik, ekonomik ve sosyal krizlerde kayda değer bir gelişim için çağrıda bulunuldu.

Sürdürülebilir Şehir Stratejisi’nin benimsenmesi; kalkınma çalışmalarının, güvenliğin, sosyal ve ekonomik refahın entegrasyonu ve mükemmeliğinin sağlanmasına yönelik olarak köklü bir hizmetin mevcudiyeti ve sunulacak bu hizmetin özellikleri için bir temel oluşturmaktadır. Konferans bu kapsamda, birçok farklı katılımcı ile, kapsayıcı sürdürülebilir kalkınmanın etkinleştirilmesini kamu-özel sektör ve STK’lar arasındaki stratejik ortaklıkların inşa edilmesini, gelişen sürdürülebilir şehirlerin ve belediye meclislerinin verimliliğinin önündeki engellerin tartışılmasını, ve performanslarının son deneyimler, uygulamalar ve stratejiler aracılığıyla yükseltilmesini amaçlamıştır.

Etkinlikte, sürdürülebilir şehirler ve modern şehirler ile ilişkili konferans temaları aracılığıyla kalkınmanın dinamiği olarak belediye meclislerinin rolü ve sürdürülebilir ortaklıklar için birçok başarı öyküsü ve bildiri sunulmuştur.

Konferans, sürdürülebilir kalkınma ile alakalı geniş yelpazeli temalar doğrultusunda en önemli kalkınma konuları hakkında bilgi ve fikir alışverişinin yanı sıra teorik ve pratik uygulamalarla zenginleştirilmiştir.

Kamu ve özel sektörden; Arap yetkililer, araştırmacılar ve uzmanlar ile ortaklar arasında yenilikçi bir iş birliğinin kurulduğu göz önünde bulundurulduğunda, konferans katılımcıların sürdürülebilir kalkınma ile ilişkili fikirlerini tartışma ve gözden geçirme anlamında önemli bir imkan sunmuştur.

Konferans sırasında ayrıca Dhofar Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi Başkanı Salim Aufait Al-Shanfari ile görüşülmüş ve UCLG-MEWA’nın son faaliyetleri ile üyeliği hakkında kendileri bilgilendirilmiştir. Dhofar Belediyesi’nin üye olması neticesinde; belediye, UCLG-MEWA’nın tüm faaliyetlerine katılabilecek ve MEWA Bölgesi’ndeki şehirler arasında güçlü ilişkiler ve köprüler kurabilecektir.

Ziyaret, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın Al Shanfari’ye plaket sunması ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son bulmuştur. 

DUYURULAR

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 29-30 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

TWITTER