UCLG-MEWA, ARAP KENTLER TEŞKİLATI TARAFINDAN DÜZENLENEN ŞEHRİMİZ SORUMLULUĞUMUZDUR KONFERANSI’NA KATILDI

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, 12-13 Eylül 2018 tarihleri arasında Umman’ın Salalah Bölgesi’nde gerçekleştirilen Şehirlerimiz Sorumluluğumuzdur Konferansı’na katıldı.  Gelişmekte olan kentlerde sürdürülebilirlik ortaklarının güçlendirilmesini konu edinen Konferans, Dhofar Belediyesi, Arap Planlama Enstitüsü ve First Care kuruluşunun yanı sıra, stratejik ortaklar olarak Arap Kentler Teşkilatı (ATO) ve UCLG-MEWA tarafından düzenlendi.

Konferans’ta; işsizlik, yoksulluk, kaynak yetersizliği, enerji - su krizleri ve alternatifleri hakkında nüfus artış hızlarında, kentsel kalkınmanın farklı yönlerinde küresel iklim değişikliğinin etkilerinde, politik, ekonomik ve sosyal krizlerde kayda değer bir gelişim için çağrıda bulunuldu.

Sürdürülebilir Şehir Stratejisi’nin benimsenmesi; kalkınma çalışmalarının, güvenliğin, sosyal ve ekonomik refahın entegrasyonu ve mükemmeliğinin sağlanmasına yönelik olarak köklü bir hizmetin mevcudiyeti ve sunulacak bu hizmetin özellikleri için bir temel oluşturmaktadır. Konferans bu kapsamda, birçok farklı katılımcı ile, kapsayıcı sürdürülebilir kalkınmanın etkinleştirilmesini kamu-özel sektör ve STK’lar arasındaki stratejik ortaklıkların inşa edilmesini, gelişen sürdürülebilir şehirlerin ve belediye meclislerinin verimliliğinin önündeki engellerin tartışılmasını, ve performanslarının son deneyimler, uygulamalar ve stratejiler aracılığıyla yükseltilmesini amaçlamıştır.

Etkinlikte, sürdürülebilir şehirler ve modern şehirler ile ilişkili konferans temaları aracılığıyla kalkınmanın dinamiği olarak belediye meclislerinin rolü ve sürdürülebilir ortaklıklar için birçok başarı öyküsü ve bildiri sunulmuştur.

Konferans, sürdürülebilir kalkınma ile alakalı geniş yelpazeli temalar doğrultusunda en önemli kalkınma konuları hakkında bilgi ve fikir alışverişinin yanı sıra teorik ve pratik uygulamalarla zenginleştirilmiştir.

Kamu ve özel sektörden; Arap yetkililer, araştırmacılar ve uzmanlar ile ortaklar arasında yenilikçi bir iş birliğinin kurulduğu göz önünde bulundurulduğunda, konferans katılımcıların sürdürülebilir kalkınma ile ilişkili fikirlerini tartışma ve gözden geçirme anlamında önemli bir imkan sunmuştur.

Konferans sırasında ayrıca Dhofar Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi Başkanı Salim Aufait Al-Shanfari ile görüşülmüş ve UCLG-MEWA’nın son faaliyetleri ile üyeliği hakkında kendileri bilgilendirilmiştir. Dhofar Belediyesi’nin üye olması neticesinde; belediye, UCLG-MEWA’nın tüm faaliyetlerine katılabilecek ve MEWA Bölgesi’ndeki şehirler arasında güçlü ilişkiler ve köprüler kurabilecektir.

Ziyaret, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın Al Shanfari’ye plaket sunması ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son bulmuştur. 

DUYURULAR

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ İDARİ TOPLANTISI VE TEMİZ VE YEŞİL BİR TOPARLANMA: COVİD-19 SONRASI DÖNEMDE İKLİM ÖNCELİKLERİ PROGRAMI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi, İdari Toplantısını ve Temiz ve Yeşil Bir Toparlanma: Covid-19 Sonrası Dönemde İklim Öncelikleri Programını çevrimiçi olarak 21 Ocak 2021 Perşembe günü düzenleyecektir.

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ ÇEVRİMİÇİ OLARAK TOPLANIYOR

Toplantı, tüm üye ve paydaşları bir araya getirmeyi ve MEWA Bölgesi ekseninde kültür ekosisteminin aktörleri arasında canlı bir fikir alışverişi gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

 UCLG-MEWA BAŞKANI MOHAMAD SAADIE'DEN YENİ YIL MESAJI

Saadie: "2021 yılının, halklarımıza, ülkelerimize ve tüm dünyaya şifa, bolluk ve barış getirmesini diliyorum."

 KENTSEL HAREKETLİLİK İHTİYAÇ TESPİT ANKETİ

"Türkiye Sürdürülebilir Kent içi Ulaşım Ağı” projesi kapsamında gerçekleştirilen ankete katılımlarınızı bekliyoruz.

 KENT DİPLOMASİSİ VE YEREL YÖNETİŞİM EĞİTİM PROGRAMI

Eğitim Programı, 15-16 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KAMU HİZMETİ ÖDÜLLERİ 2021’E SON BAŞVURU TARİHİ 24 KASIM 2020

Birleşmiş Milletler Kamu Hizmeti Ödülleri 2021’e son başvuru tarihi 24 Kasım 2020'ye uzatıldı.

 D-8 GENEL SEKRETERİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari ile 25 Kasım 2020 Çarşamba, saat 11.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız. Söyleşi İngilizce olarak yayınlanacaktır.

 TEHRAN GOLDEN ADOBE GLOBAL AWARD 2020

 ALAADDİN M. AL BATTA, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

26 Ekim 2020 Pazartesi, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

22 EKİM 2020 Perşembe günü gerçekleştirilecek olan toplantılarımıza katılımlarınızı bekliyoruz.

TWITTER