UCLG-MEWA, ARAP KENTLER TEŞKİLATI TARAFINDAN DÜZENLENEN ŞEHRİMİZ SORUMLULUĞUMUZDUR KONFERANSI’NA KATILDI

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, 12-13 Eylül 2018 tarihleri arasında Umman’ın Salalah Bölgesi’nde gerçekleştirilen Şehirlerimiz Sorumluluğumuzdur Konferansı’na katıldı.  Gelişmekte olan kentlerde sürdürülebilirlik ortaklarının güçlendirilmesini konu edinen Konferans, Dhofar Belediyesi, Arap Planlama Enstitüsü ve First Care kuruluşunun yanı sıra, stratejik ortaklar olarak Arap Kentler Teşkilatı (ATO) ve UCLG-MEWA tarafından düzenlendi.

Konferans’ta; işsizlik, yoksulluk, kaynak yetersizliği, enerji - su krizleri ve alternatifleri hakkında nüfus artış hızlarında, kentsel kalkınmanın farklı yönlerinde küresel iklim değişikliğinin etkilerinde, politik, ekonomik ve sosyal krizlerde kayda değer bir gelişim için çağrıda bulunuldu.

Sürdürülebilir Şehir Stratejisi’nin benimsenmesi; kalkınma çalışmalarının, güvenliğin, sosyal ve ekonomik refahın entegrasyonu ve mükemmeliğinin sağlanmasına yönelik olarak köklü bir hizmetin mevcudiyeti ve sunulacak bu hizmetin özellikleri için bir temel oluşturmaktadır. Konferans bu kapsamda, birçok farklı katılımcı ile, kapsayıcı sürdürülebilir kalkınmanın etkinleştirilmesini kamu-özel sektör ve STK’lar arasındaki stratejik ortaklıkların inşa edilmesini, gelişen sürdürülebilir şehirlerin ve belediye meclislerinin verimliliğinin önündeki engellerin tartışılmasını, ve performanslarının son deneyimler, uygulamalar ve stratejiler aracılığıyla yükseltilmesini amaçlamıştır.

Etkinlikte, sürdürülebilir şehirler ve modern şehirler ile ilişkili konferans temaları aracılığıyla kalkınmanın dinamiği olarak belediye meclislerinin rolü ve sürdürülebilir ortaklıklar için birçok başarı öyküsü ve bildiri sunulmuştur.

Konferans, sürdürülebilir kalkınma ile alakalı geniş yelpazeli temalar doğrultusunda en önemli kalkınma konuları hakkında bilgi ve fikir alışverişinin yanı sıra teorik ve pratik uygulamalarla zenginleştirilmiştir.

Kamu ve özel sektörden; Arap yetkililer, araştırmacılar ve uzmanlar ile ortaklar arasında yenilikçi bir iş birliğinin kurulduğu göz önünde bulundurulduğunda, konferans katılımcıların sürdürülebilir kalkınma ile ilişkili fikirlerini tartışma ve gözden geçirme anlamında önemli bir imkan sunmuştur.

Konferans sırasında ayrıca Dhofar Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi Başkanı Salim Aufait Al-Shanfari ile görüşülmüş ve UCLG-MEWA’nın son faaliyetleri ile üyeliği hakkında kendileri bilgilendirilmiştir. Dhofar Belediyesi’nin üye olması neticesinde; belediye, UCLG-MEWA’nın tüm faaliyetlerine katılabilecek ve MEWA Bölgesi’ndeki şehirler arasında güçlü ilişkiler ve köprüler kurabilecektir.

Ziyaret, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın Al Shanfari’ye plaket sunması ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son bulmuştur. 

DUYURULAR

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

 D-8 GENEL SEKRETERİ KU JAAFAR, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında Gelişen 8 Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari’yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU NEVŞEHİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ile Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi yan etkinliği 10-12 Mart 2020 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

TWITTER