UCLG-MEWA Başkanı Şahin: "Bölgede olanları dünya'ya duyurmalıyız"

UCLG-MEWA Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile UCLG-MEWA Eş-Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan) Başkanı Mohamed Saadieh, UCLG-MEWA Genel Sekreterliği'ni ziyaret etti.

İstanbul'da gerçekleştirilen ziyarette, UCLG-MEWA ve UCLG-MEWA'nın uluslararası arenadaki konumundan, bölgede yaşanan güncel olaylara kadar birçok başlık görüşüldü.
Fatma Şahin, ziyarette, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimini değerlendirdi. Bu tür antidemokratik girişimleri kınayan Şahin, yerelin gücüne vurgu yaparak, bu tür eylemlerin engellenmesi için yerel yönetimlerin de sorumluluk alması gerektiğini anlattı.


UCLG-MEWA Başkanı olmasının yanı sıra son dönemlerde göçmen akınıyla karşı karşıya kalan yerel yönetimlerden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı da olan Fatma Şahin, bölgedeki son olayları ve mülteciler konusuna da değindi.

Büyük organizasyonlarda yan etkinlikler düzenlenmesinin dünyada farkındalık oluşturacağına dikkat çeken Şahin, "Bölgede yaşananları dünyaya daha iyi duyurmalıyız. Dünyanın gündeminde bu sorunların yer almasını sağlamalıyız. Bunun için ayrıca bir çalışma takvimi oluşturmalıyız" dedi.

"Daha adaletli bir dünya için çalışıyoruz"

Daha adaletli bir dünya için çalıştıklarını ifade eden Şahin, mücadelenin hayatın her safhasında devam ettiğine dikkat çekerek, daha adaletli bir dünya için mücadele edilmesini, sabır ve gayretle sonuca ulaşılması gerektiğinin altını çizdi.

UCLG-MEWA Eş-Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan) Başkanı Mohamed Saadieh de son dönemde yaşanan mülteci akınına değindi.
Dannieh Bölgesi'nde mültecileri kamplara gönderemedikleri için evlerinde misafir ettiklerini belirten Saadieh, UCLG-MEWA çatısı altında mültecilerle ilgili önemli projelere imza atacaklarına olan inancını dile getirdi.Eş-Başkan Saadieh, teşkilatın lobicilik konusunda önemli adımlar atmasının yararlı olacağının altını çizerek, "Bizim mesai saatimiz yok, görevimiz var. Teşkilatı daha iyi yerlere getirmek için yorulmak zorundayız ve yorulacağız da" diye konuştu.

"Yerel yönetim birlikleri müstakil çalışmamalı"

Yapılan sunumların ve konuşmaların ardından söz alan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ise teşkilatın bundan sonraki vizyonuna değinerek, UCLG Dünya Teşkilatı ile ilgili genel bir değerlendirmede bulundu.

Duman, aidat sisteminin tekrar gözden geçirilmesinin üyeler ve teşkilat için yararlı olacağını ifade ederken, yerel yönetim birliklerinin bölgede çalışma prensiplerinin de düşünülmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Duman, "Yerel yönetim birlikleri müstakil çalışmamalıdır. Aynı bölgede, aynı hedefe ulaşma doğrultusunda ortak hareket etmenin başarıyı kısa sürede getireceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.
UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Dr. Leyla Şen de UCLG-MEWA'nın bundan sonra izleyeceği yol konusunda bilgi verdi.Önümüzdeki günlerde üyeler ve üyelerin beklentileri hakkında bir anket hazırlığında olduklarını aktaran Şen, anket sonuçlarının daha sonra paylaşılacağını bildirdi.

Öte yandan ziyarette, UCLG-MEWA koordinatörlüklerinden, İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü, Projeler Koordinatörlüğü, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ve Uluslararası Teşkilatlarla İlişkiler Koordinatörlüğü kendi birimlerinin vizyonları hakkında birer sunum gerçekleştirdi.

Kaynak:http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/46864618-uclg-mewa-baskani-sahin-bolgede-olanlari-dunyaya-duyurmaliyiz

DUYURULAR

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

TWITTER