UCLG-MEWA Başkanı Şahin: "Bölgede olanları dünya'ya duyurmalıyız"

UCLG-MEWA Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile UCLG-MEWA Eş-Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan) Başkanı Mohamed Saadieh, UCLG-MEWA Genel Sekreterliği'ni ziyaret etti.

İstanbul'da gerçekleştirilen ziyarette, UCLG-MEWA ve UCLG-MEWA'nın uluslararası arenadaki konumundan, bölgede yaşanan güncel olaylara kadar birçok başlık görüşüldü.
Fatma Şahin, ziyarette, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimini değerlendirdi. Bu tür antidemokratik girişimleri kınayan Şahin, yerelin gücüne vurgu yaparak, bu tür eylemlerin engellenmesi için yerel yönetimlerin de sorumluluk alması gerektiğini anlattı.


UCLG-MEWA Başkanı olmasının yanı sıra son dönemlerde göçmen akınıyla karşı karşıya kalan yerel yönetimlerden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı da olan Fatma Şahin, bölgedeki son olayları ve mülteciler konusuna da değindi.

Büyük organizasyonlarda yan etkinlikler düzenlenmesinin dünyada farkındalık oluşturacağına dikkat çeken Şahin, "Bölgede yaşananları dünyaya daha iyi duyurmalıyız. Dünyanın gündeminde bu sorunların yer almasını sağlamalıyız. Bunun için ayrıca bir çalışma takvimi oluşturmalıyız" dedi.

"Daha adaletli bir dünya için çalışıyoruz"

Daha adaletli bir dünya için çalıştıklarını ifade eden Şahin, mücadelenin hayatın her safhasında devam ettiğine dikkat çekerek, daha adaletli bir dünya için mücadele edilmesini, sabır ve gayretle sonuca ulaşılması gerektiğinin altını çizdi.

UCLG-MEWA Eş-Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan) Başkanı Mohamed Saadieh de son dönemde yaşanan mülteci akınına değindi.
Dannieh Bölgesi'nde mültecileri kamplara gönderemedikleri için evlerinde misafir ettiklerini belirten Saadieh, UCLG-MEWA çatısı altında mültecilerle ilgili önemli projelere imza atacaklarına olan inancını dile getirdi.Eş-Başkan Saadieh, teşkilatın lobicilik konusunda önemli adımlar atmasının yararlı olacağının altını çizerek, "Bizim mesai saatimiz yok, görevimiz var. Teşkilatı daha iyi yerlere getirmek için yorulmak zorundayız ve yorulacağız da" diye konuştu.

"Yerel yönetim birlikleri müstakil çalışmamalı"

Yapılan sunumların ve konuşmaların ardından söz alan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ise teşkilatın bundan sonraki vizyonuna değinerek, UCLG Dünya Teşkilatı ile ilgili genel bir değerlendirmede bulundu.

Duman, aidat sisteminin tekrar gözden geçirilmesinin üyeler ve teşkilat için yararlı olacağını ifade ederken, yerel yönetim birliklerinin bölgede çalışma prensiplerinin de düşünülmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Duman, "Yerel yönetim birlikleri müstakil çalışmamalıdır. Aynı bölgede, aynı hedefe ulaşma doğrultusunda ortak hareket etmenin başarıyı kısa sürede getireceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.
UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Dr. Leyla Şen de UCLG-MEWA'nın bundan sonra izleyeceği yol konusunda bilgi verdi.Önümüzdeki günlerde üyeler ve üyelerin beklentileri hakkında bir anket hazırlığında olduklarını aktaran Şen, anket sonuçlarının daha sonra paylaşılacağını bildirdi.

Öte yandan ziyarette, UCLG-MEWA koordinatörlüklerinden, İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü, Projeler Koordinatörlüğü, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ve Uluslararası Teşkilatlarla İlişkiler Koordinatörlüğü kendi birimlerinin vizyonları hakkında birer sunum gerçekleştirdi.

Kaynak:http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/46864618-uclg-mewa-baskani-sahin-bolgede-olanlari-dunyaya-duyurmaliyiz

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER