UCLG-MEWA EŞ-BAŞKANI MOHAMED SAADİE İSTANBUL VE GEBZE’DE TEMASLARDA BULUNDU

 

UCLG-MEWA Çevre Komitesi Üçüncü Toplantısı’nın ardından birtakım resmi ziyaretlerde bulunmak üzere İstanbul’a gelen UCLG-MEWA Eş-Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamed Saadie, öncelikle Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin genel merkezini ziyaret etti. Belediye eşleştirme çalışmaları ve üye sayısının arttırılması gibi konuların görüşüldüğü toplantıda, taraflar arasındaki artan iş birliği ve geniş iletişim ağının getireceği faydalar tartışıldı.

Daha sonra Marmara Belediyeler Birliği’ni ziyaret eden Eş Başkan Saadie, Genel Sekreter Cemil Aslan ile birlik üyeleri ve Lübnanlı belediyeler arasındaki ortak hedefleri konu alan ve mevcut işbirliğinin korunması ve geliştirilmesini hedefleyen bir görüşme gerçekleştirdi. Eş Başkan Saadie, ayrıca Genel Sekreter Aslan’ı, Dannieh Belediyeler Birliği bünyesinde, Marmara Belediyeler Birliği’ne atfen “Marmara” ismiyle hizmete girecek yeni salonun açılışına davet etti.

İstanbul’daki Lübnan Başkonsolosluğu’nu da ziyaret ederek Başkonsolos Mounir Anouti ile bir araya gelen Eş Başkan Saadie, UCLG-MEWA’nın amaçları ve çalışmaları hakkında Başkonsolos’a bilgi verdi. Bu görüşmede Eş-Başkan Saadie, UCLG-MEWA ve Lübnanlı belediyeler arasında daha güçlü ortaklıklar geliştirilmesi ve belediyelerin bu konuda desteklenmesine ilişkin olarak Başkonsolos’un desteklerini beklediklerini ifade etti.

Eş-Başkan Saadie’nin son durağı Gebze Belediyesi oldu. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın da katıldığı görüşmede, UCLG-MEWA heyeti, Gebze Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Adnan Köşker ile bir araya geldi. Taraflar arasındaki kardeşlik ruhu ve işbirliğinin artarak devam etmesinin dilendiği toplantıda, gelecekte Türkiye ve Lübnan'daki tüm belediyelerin dâhil edilebileceği etkinlikler üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

DUYURULAR

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

TWITTER