UCLG-MEWA EŞ-BAŞKANI MOHAMED SAADİE İSTANBUL VE GEBZE’DE TEMASLARDA BULUNDU

 

UCLG-MEWA Çevre Komitesi Üçüncü Toplantısı’nın ardından birtakım resmi ziyaretlerde bulunmak üzere İstanbul’a gelen UCLG-MEWA Eş-Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamed Saadie, öncelikle Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin genel merkezini ziyaret etti. Belediye eşleştirme çalışmaları ve üye sayısının arttırılması gibi konuların görüşüldüğü toplantıda, taraflar arasındaki artan iş birliği ve geniş iletişim ağının getireceği faydalar tartışıldı.

Daha sonra Marmara Belediyeler Birliği’ni ziyaret eden Eş Başkan Saadie, Genel Sekreter Cemil Aslan ile birlik üyeleri ve Lübnanlı belediyeler arasındaki ortak hedefleri konu alan ve mevcut işbirliğinin korunması ve geliştirilmesini hedefleyen bir görüşme gerçekleştirdi. Eş Başkan Saadie, ayrıca Genel Sekreter Aslan’ı, Dannieh Belediyeler Birliği bünyesinde, Marmara Belediyeler Birliği’ne atfen “Marmara” ismiyle hizmete girecek yeni salonun açılışına davet etti.

İstanbul’daki Lübnan Başkonsolosluğu’nu da ziyaret ederek Başkonsolos Mounir Anouti ile bir araya gelen Eş Başkan Saadie, UCLG-MEWA’nın amaçları ve çalışmaları hakkında Başkonsolos’a bilgi verdi. Bu görüşmede Eş-Başkan Saadie, UCLG-MEWA ve Lübnanlı belediyeler arasında daha güçlü ortaklıklar geliştirilmesi ve belediyelerin bu konuda desteklenmesine ilişkin olarak Başkonsolos’un desteklerini beklediklerini ifade etti.

Eş-Başkan Saadie’nin son durağı Gebze Belediyesi oldu. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın da katıldığı görüşmede, UCLG-MEWA heyeti, Gebze Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Adnan Köşker ile bir araya geldi. Taraflar arasındaki kardeşlik ruhu ve işbirliğinin artarak devam etmesinin dilendiği toplantıda, gelecekte Türkiye ve Lübnan'daki tüm belediyelerin dâhil edilebileceği etkinlikler üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

DUYURULAR

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

TWITTER