UCLG-MEWA EŞ BAŞKANI SAADİE’NİN İSTANBUL TEMASLARI

 

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı, bölge ülkelerdeki yerel yönetim temsilcileri ile bir araya gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda Lübnan’dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie, İstanbul’daki yerel yönetim temsilcilerine bir dizi ziyarette bulundu. 30 Nisan -2 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyaretler sırasında Eş Başkan Saadie’ye Bakhoun Belediye Başkanı Ziad Jamal ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman eşlik etti.

Ziyaretlerin ilk durağı, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü’ye oldu.  UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Döğücü’ye UCLG-MEWA faaliyetleri hakkında bilgilendirerek, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin yaptığı çalışmaları anlattı.  Sancaktepe Belediyesi’nden sonraki ziyaret ise Ümraniye Belediyesi’ne yapıldı. Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’dan belediyenin önümüzdeki dönem yapacağı çalışmalar hakkında bilgi alınarak, olası işbirlikleri masaya yatırıldı.  Ayrıca UCLG 2010-2016 Dönem Başkanı Mimar. Dr. Kadir Topbaş ile bir araya gelinerek, yerel politikalar hakkında istişarelerde bulunuldu.

Ziyaret programının devamı olarak; Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile bir görüşme gerçekleştirildi.  Eş Başkan Saadie ve Hasan Tahsin Usta son dönemde yaşanan mülteci akını ile ilgili yerel yönetimler tarafından yapılması gereken çalışmaları konuştular. Son olarak Bağcılar Belediye Başkanı  Lokman Çağrıcı ve Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ziyaret edildi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı önceki dönemde gerçekleştirdikleri faaliyetlerin bu dönemde de artarak devam edeceğini belirtti. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ise UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman tarafından teşkilatın çalışmaları hakkında bilgilendirildi.

31 Mart 2019 tarihinde MEWA Bölgesi ülkelerinden Türkiye’de yerel seçimler gerçekleştirilmişti. Ziyaretler vesilesiyle belediye başkanları tebrik edilerek, bu dönemde UCLG-MEWA ile yapılacak faaliyetler hakkında istişarelerde bulunuldu.  Toplantılarda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri başta olmak üzere Türkiye ve Lübnan’daki yerel yönetimler arasındaki ilişkiler de irdelendi.

DUYURULAR

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 29-30 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

TWITTER