UCLG-MEWA EŞ BAŞKANI SAADİE’NİN İSTANBUL TEMASLARI

 

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı, bölge ülkelerdeki yerel yönetim temsilcileri ile bir araya gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda Lübnan’dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie, İstanbul’daki yerel yönetim temsilcilerine bir dizi ziyarette bulundu. 30 Nisan -2 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyaretler sırasında Eş Başkan Saadie’ye Bakhoun Belediye Başkanı Ziad Jamal ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman eşlik etti.

Ziyaretlerin ilk durağı, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü’ye oldu.  UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Döğücü’ye UCLG-MEWA faaliyetleri hakkında bilgilendirerek, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin yaptığı çalışmaları anlattı.  Sancaktepe Belediyesi’nden sonraki ziyaret ise Ümraniye Belediyesi’ne yapıldı. Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’dan belediyenin önümüzdeki dönem yapacağı çalışmalar hakkında bilgi alınarak, olası işbirlikleri masaya yatırıldı.  Ayrıca UCLG 2010-2016 Dönem Başkanı Mimar. Dr. Kadir Topbaş ile bir araya gelinerek, yerel politikalar hakkında istişarelerde bulunuldu.

Ziyaret programının devamı olarak; Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile bir görüşme gerçekleştirildi.  Eş Başkan Saadie ve Hasan Tahsin Usta son dönemde yaşanan mülteci akını ile ilgili yerel yönetimler tarafından yapılması gereken çalışmaları konuştular. Son olarak Bağcılar Belediye Başkanı  Lokman Çağrıcı ve Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ziyaret edildi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı önceki dönemde gerçekleştirdikleri faaliyetlerin bu dönemde de artarak devam edeceğini belirtti. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ise UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman tarafından teşkilatın çalışmaları hakkında bilgilendirildi.

31 Mart 2019 tarihinde MEWA Bölgesi ülkelerinden Türkiye’de yerel seçimler gerçekleştirilmişti. Ziyaretler vesilesiyle belediye başkanları tebrik edilerek, bu dönemde UCLG-MEWA ile yapılacak faaliyetler hakkında istişarelerde bulunuldu.  Toplantılarda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri başta olmak üzere Türkiye ve Lübnan’daki yerel yönetimler arasındaki ilişkiler de irdelendi.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

TWITTER