UCLG-MEWA, EMITT 2018 KAPSAMINDA GASTRONOMİ VE FARKINDALIK PANELİ’NE KATILDI.

23. Doğu Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı (EMITT) kapsamında düzenlenen “ Gastronomi ve Farkındalık Paneli” 27 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da Tüyap Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde Gastronomi üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

Konuşmasında UCLG-MEWA olarak önlerinde yoğun bir küresel gündemin bulunduğunu ifade eden Duman; bunlardan en önemlisinin 2015 yılında kabul edilen “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2030” olduğunu söyledi. Genel Sekreter Duman ayrıca 17 hedeften oluşan bu gündemin, gastronomi turizmi açısından büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Duman, Gastronomi deneyimi için seyahat etmenin dünyada giderek yayılan bir trend haline geldiğini ve bu sayede gastronomi turizminin sürdürülebilir kalkınmaya etkisinin daha iyi anlaşılacağını vurguladı.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, Gastronomi listesinde şu an dünya genelinde 26 şehirden 4’ünün (Zahle, Lübnan (2013)- Gaziantep, Türkiye (2015)- Rasht, İran (2015)-Hatay, Türkiye (2017)) MEWA bölgesi içerisinde yer aldığını belirten Duman, UCLG-MEWA olarak ağı bölgelerinde tanıttıklarını ve üyelerinin ağa dâhil olması için teşvikte bulunduklarını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komiteleri aracılığı ile MEWA Bölgesinde farkındalık oluşturarak yereli  harekete geçirmek için teşvik edici bir rol oynadıklarına değinen Genel Sekreter Duman,  19-21 Nisan 2016 tarihleri arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi’ni ve 1-2 Ağustos 2017 tarihlerinde ise  Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde marka şehir olma yolunda gastronomi turizminin etkisinin ele alındığı  UCLG-MEWA Turizm Komitesi, Sürdürülebilir Turizm Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerinden ifade etti.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman gastronomi turizminin, sürdürülebilir kalkınmada önemli rol oynadığını ve bu konuda geliştirilecek işbirliklerine teşkilat olarak hazır olduklarını belirterek sözlerini noktaladı.


DUYURULAR

 DÜNYA TARIM VE GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ ERTELENDİ

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) tarafından 01-04 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan “AGROSUM 2018 DÜNYA TARIM ve GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ” Devletimiz tarafından AFRİN’de yürütülmekte olan “TERÖRE KARŞI MEŞRU MÜDAFAA” operasyonumuz tamamlanana ve uluslararası sonuçları Devletimizce belirlenene kadar kısa bir süre ertelenmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 MALEZYA, DÜNYA KENTSEL FORUMU 9.OTURUMU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Dünya Kentsel Forumu 9. Oturumu, dünyanın farklı noktalarından yerel yönetim temsilcilerinin katılımıyla, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi.

 HANGZHOU'DAKİ 2017 UCLG DÜNYA KONSEYİ ve YÖNETİM KURULU: ARKAPLAN BELGELERİ

2017 UCLG Dünya Konseyi ve Yönetim Kurulu Toplantıları, 6-9 Aralık 2017 tarihlerinde Hangzhou, Çin'de gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA AKILLI ŞEHİRLER KOMİTESİ II. TOPLANTISI & IV. DÜNYA AKILLI ŞEHİRLER ZİRVESİ

12-13 Aralık 2017 tarihlerinde, UCLG-MEWA Akıllı Şehirler Komitesi İkinci Toplantısı ve UCLG-MEWA WICS2017 Belediye Başkanları Paneli, Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleştirecektir.

 UCLG-MEWA KÜLTÜR KOMİTESİ II. TOPLANTISI

 2017 UCLG DÜNYA KONSEYİ - GÜNCEL PROGRAM VE GÜNDEM MADDELERİ - 6-9 ARALIK 2017, ÇİN

2017 UCLG Dünya Konseyi, 6-9 Aralık 2017 tarihlerinde Hangzhou, Çin'de gerçekleştirilecek.

 TRANSIST 2017 ULUSLARARASI İSTANBUL ULAŞIM KONGRESİ VE FUARI ve UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE KOMİTESİ 5. TOPLANTISI

TRANSIST 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı, 2-4 Kasım 2017 tarihlerinde Lütfi Kırdar Rumeli Salonu, ICEC ve İstanbul Kongre Merkezi, ICC’de gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA SOSYAL İÇERME PANELİ ve UCLG-MEWA SOSYAL İÇERME KOMİTESİ TOPLANTISI

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Sosyal İçerme Paneli ve UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Toplantısı 17 Ekim 2017'de UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Başkanı Beylikdüzü ev sahipliğinde gerçekleşecektir.

TWITTER