UCLG-MEWA, EMITT 2018 KAPSAMINDA GASTRONOMİ VE FARKINDALIK PANELİ’NE KATILDI.

23. Doğu Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı (EMITT) kapsamında düzenlenen “ Gastronomi ve Farkındalık Paneli” 27 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da Tüyap Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde Gastronomi üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

Konuşmasında UCLG-MEWA olarak önlerinde yoğun bir küresel gündemin bulunduğunu ifade eden Duman; bunlardan en önemlisinin 2015 yılında kabul edilen “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2030” olduğunu söyledi. Genel Sekreter Duman ayrıca 17 hedeften oluşan bu gündemin, gastronomi turizmi açısından büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Duman, Gastronomi deneyimi için seyahat etmenin dünyada giderek yayılan bir trend haline geldiğini ve bu sayede gastronomi turizminin sürdürülebilir kalkınmaya etkisinin daha iyi anlaşılacağını vurguladı.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, Gastronomi listesinde şu an dünya genelinde 26 şehirden 4’ünün (Zahle, Lübnan (2013)- Gaziantep, Türkiye (2015)- Rasht, İran (2015)-Hatay, Türkiye (2017)) MEWA bölgesi içerisinde yer aldığını belirten Duman, UCLG-MEWA olarak ağı bölgelerinde tanıttıklarını ve üyelerinin ağa dâhil olması için teşvikte bulunduklarını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komiteleri aracılığı ile MEWA Bölgesinde farkındalık oluşturarak yereli  harekete geçirmek için teşvik edici bir rol oynadıklarına değinen Genel Sekreter Duman,  19-21 Nisan 2016 tarihleri arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi’ni ve 1-2 Ağustos 2017 tarihlerinde ise  Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde marka şehir olma yolunda gastronomi turizminin etkisinin ele alındığı  UCLG-MEWA Turizm Komitesi, Sürdürülebilir Turizm Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerinden ifade etti.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman gastronomi turizminin, sürdürülebilir kalkınmada önemli rol oynadığını ve bu konuda geliştirilecek işbirliklerine teşkilat olarak hazır olduklarını belirterek sözlerini noktaladı.


DUYURULAR

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

TWITTER