UCLG-MEWA, EMITT 2018 KAPSAMINDA GASTRONOMİ VE FARKINDALIK PANELİ’NE KATILDI.

23. Doğu Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı (EMITT) kapsamında düzenlenen “ Gastronomi ve Farkındalık Paneli” 27 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da Tüyap Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde Gastronomi üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

Konuşmasında UCLG-MEWA olarak önlerinde yoğun bir küresel gündemin bulunduğunu ifade eden Duman; bunlardan en önemlisinin 2015 yılında kabul edilen “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2030” olduğunu söyledi. Genel Sekreter Duman ayrıca 17 hedeften oluşan bu gündemin, gastronomi turizmi açısından büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Duman, Gastronomi deneyimi için seyahat etmenin dünyada giderek yayılan bir trend haline geldiğini ve bu sayede gastronomi turizminin sürdürülebilir kalkınmaya etkisinin daha iyi anlaşılacağını vurguladı.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, Gastronomi listesinde şu an dünya genelinde 26 şehirden 4’ünün (Zahle, Lübnan (2013)- Gaziantep, Türkiye (2015)- Rasht, İran (2015)-Hatay, Türkiye (2017)) MEWA bölgesi içerisinde yer aldığını belirten Duman, UCLG-MEWA olarak ağı bölgelerinde tanıttıklarını ve üyelerinin ağa dâhil olması için teşvikte bulunduklarını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komiteleri aracılığı ile MEWA Bölgesinde farkındalık oluşturarak yereli  harekete geçirmek için teşvik edici bir rol oynadıklarına değinen Genel Sekreter Duman,  19-21 Nisan 2016 tarihleri arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi’ni ve 1-2 Ağustos 2017 tarihlerinde ise  Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde marka şehir olma yolunda gastronomi turizminin etkisinin ele alındığı  UCLG-MEWA Turizm Komitesi, Sürdürülebilir Turizm Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerinden ifade etti.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman gastronomi turizminin, sürdürülebilir kalkınmada önemli rol oynadığını ve bu konuda geliştirilecek işbirliklerine teşkilat olarak hazır olduklarını belirterek sözlerini noktaladı.


DUYURULAR

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

 UCLG-MEWA 14 YAŞINDA!

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU: GÜNDEM & SEYAHAT BİLGİLENDİRMESİ

23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenecek 2018 UCLG Yönetim Kurulu toplantılarına ilişkin olarak, Yönetim Kurulu Genel Oturumu’na dair taslak gündemi ve Strazburg seyahatiniz ile ilgili bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

TWITTER