UCLG-MEWA, EMITT 2018 KAPSAMINDA GASTRONOMİ VE FARKINDALIK PANELİ’NE KATILDI.

23. Doğu Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı (EMITT) kapsamında düzenlenen “ Gastronomi ve Farkındalık Paneli” 27 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da Tüyap Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde Gastronomi üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

Konuşmasında UCLG-MEWA olarak önlerinde yoğun bir küresel gündemin bulunduğunu ifade eden Duman; bunlardan en önemlisinin 2015 yılında kabul edilen “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2030” olduğunu söyledi. Genel Sekreter Duman ayrıca 17 hedeften oluşan bu gündemin, gastronomi turizmi açısından büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Duman, Gastronomi deneyimi için seyahat etmenin dünyada giderek yayılan bir trend haline geldiğini ve bu sayede gastronomi turizminin sürdürülebilir kalkınmaya etkisinin daha iyi anlaşılacağını vurguladı.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, Gastronomi listesinde şu an dünya genelinde 26 şehirden 4’ünün (Zahle, Lübnan (2013)- Gaziantep, Türkiye (2015)- Rasht, İran (2015)-Hatay, Türkiye (2017)) MEWA bölgesi içerisinde yer aldığını belirten Duman, UCLG-MEWA olarak ağı bölgelerinde tanıttıklarını ve üyelerinin ağa dâhil olması için teşvikte bulunduklarını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komiteleri aracılığı ile MEWA Bölgesinde farkındalık oluşturarak yereli  harekete geçirmek için teşvik edici bir rol oynadıklarına değinen Genel Sekreter Duman,  19-21 Nisan 2016 tarihleri arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi’ni ve 1-2 Ağustos 2017 tarihlerinde ise  Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde marka şehir olma yolunda gastronomi turizminin etkisinin ele alındığı  UCLG-MEWA Turizm Komitesi, Sürdürülebilir Turizm Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerinden ifade etti.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman gastronomi turizminin, sürdürülebilir kalkınmada önemli rol oynadığını ve bu konuda geliştirilecek işbirliklerine teşkilat olarak hazır olduklarını belirterek sözlerini noktaladı.


DUYURULAR

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

 UCLG-MEWA 14 YAŞINDA!

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU: GÜNDEM & SEYAHAT BİLGİLENDİRMESİ

23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenecek 2018 UCLG Yönetim Kurulu toplantılarına ilişkin olarak, Yönetim Kurulu Genel Oturumu’na dair taslak gündemi ve Strazburg seyahatiniz ile ilgili bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları"

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ EKSENİNDE KATILIMCILIK VE GİRİŞİMCİLİK PANELİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 27-29 Nisan 2018 tarihlerinde UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı & Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Katılımcılık ve Girişimcilik Paneli’ni Karesi Belediyesi ev sahipliğinde düzenleyecektir.

 V. İSTANBUL KARBON ZİRVESİ, 26 Nisan 2018/ISTANBUL

“İklim Finansmanı" ana teması ile kamu, sivil toplum, iş dünyası ve akademiden konunun uzmanlarını bir araya getirecek olan V. İstanbul Karbon Zirvesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından 26 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 II. IREMCON ULUSLARARASI ÇEVRE KONFERANSI, 21-22 MART 2018

II. IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı, 21-22 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul- Kozyatağı Hilton Otel’de gerçekleştirilecektir.

 STRAZBURG 2018 - UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

2018 UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın, Strazburg Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Roland Ries'in nazik davetleriyle, 23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’taki (Fransa) Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceğini sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 VI. PFD KÜRESEL TOPLANTISI

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir kalkınma noktasında yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan Kalkınma Politika Forumu’nun (PFD) bir sonraki küresel toplantısı, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde, Belçika’da gerçekleştirecektir.

TWITTER