UCLG-MEWA GENEL İSTİŞARE TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Genel İstişare Toplantısı,  18-19 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.

İstanbul’da Wyndham Grand İstanbul Europe Hotel’de üst düzey katılımla gerçekleştirilen toplantı UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, İstanbul Büyükşehir Belediye ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Mevlüt Uysal, UCLG-MEWA Eş Başkanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın selamlama konuşmaları ile başladı.

Selamlama konuşmalarının ardından Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Uzmanı Zeynep Yurtoğlu Tetik’in moderatörlüğünde sırasıyla Tanıtım ve Giriş, UCLG-MEWA ve Küresel Gündemler ve UCLG-MEWA 2018-2020 Stratejik Öncelikler oturumları gerçekleştirildi.

Tanıtım ve Giriş Oturumu UCLG’nin tanıtım videosu ile başladı. Oturumda söz alan UCLG Learning Program Direktörü Sara Hoeflich, UCLG’nin yapısı ve çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Daha sonra UCLG-MEWA’nın tanıtım videosu katılımcılarla paylaşıldı. UCLG-MEWA adına söz alan Kıdemli Proje Sorumlusu Randa Al Sabbagh, konuşmasında UCLG-MEWA başlıca çalışmalarından bahsetti. Oturumda son olarak söz alan UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz ise, toplantının iki günlük programından bahsetti.

Günün ikinci oturumu olan UCLG-MEWA ve Küresel Gündem’de ise HABİTAT Süreci ve Yeni Kentsel Gündem, UCLG ve Bogota Taahhüdü, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin uygulanması, UCLG’nin Süreçteki Rolü ve Küresel Gündemler Bağlamında UCLG-MEWA Çalışmaları ele alındı.

İlk günün son oturumda ise UCLG-MEWA’nın yerel yönetimler ile paylaşmış olduğu anketlerin sonuçları değerlendirildi. Oturum, UCLG-MEWA’nın 2018-2020 Stratejik öncelikler sunumu ve genel değerlendirme ile sona erdi.

UCLG-MEWA Genel İstişare toplanışının ikinci günü, UCLG Dünya teşkilatının 2010-2013 ve 2013-2016 yıllarında Başkanlığını yapan, UCLG-MEWA’nın kurucu Başkanı ve BM Yerel Yönetimler Danışma Kurulu UNACLA Başkanı Dr. Kadir Topbaş ile UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie’nin selamlama konuşmaları ile başladı. Topbaş konuşmasında UCLG’nin zaman içerisindeki gelişim sürecine ve UCLG-MEWA’nın bölge için önemine değindi.

Selamlama konuşmalarının ardından Kurumsal ilişkilerin Geliştirilmesi oturumu ile devam edildi. Oturumda; Üyelik Tabanının Geliştirilmesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Faaliyetlerinin Geliştirilmesi, UCLG Dünya Teşkilatı ve Bölge Teşkilatlarıyla İlişkilerin Geliştirilmesi, Uluslararası Teşkilatlarla İlişkilerin Geliştirilmesi konu başlıklı sunumlar gerçekleştirilerek katılımcılardan değerlendirmeler alındı.

Bir sonraki oturumda ise Üyelerin Kapasitesinin Geliştirilmesi ve Kurumsal Kapasitenin ve Temsil Gücünün Geliştirilmesi konularında sunumlar gerçekleştirildi.

Günün üçüncü oturumunda Küresel Gündemlerin MEWA Bölgesinde Yerelleştirmesi konusu ele alındı. Oturumda ayrıca Uygulama ve İzleme konu başlığına ilaveten UCLG-MEWA Komitelerinin Çalışmaları, Pilot Proje Çalışmaları ve İzleme Stratejileri Geliştirme konuları da katılımcılarla paylaşılarak değerlendirmelerine sunuldu.

Genel İstişare toplantısının katılımcıları ile birlikte yapılan değerlendirmelerin ardından Ortak Çalışma ve Projelerin Geliştirilmesi başlıklı günün son oturumuna geçildi. Diğer Ağlarla Ortak Çalışma alanlarının Belirlenmesi ve Faaliyet Takvimlerinin Koordine Edilmesi konuları oturumda ele alındı. Yapılan Genel Değerlendirmenin artından 2 gün süren Genel İstişare Toplantıları sona ermiş oldu.
DUYURULAR

 DÜNYA TARIM VE GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ ERTELENDİ

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) tarafından 01-04 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan “AGROSUM 2018 DÜNYA TARIM ve GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ” Devletimiz tarafından AFRİN’de yürütülmekte olan “TERÖRE KARŞI MEŞRU MÜDAFAA” operasyonumuz tamamlanana ve uluslararası sonuçları Devletimizce belirlenene kadar kısa bir süre ertelenmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 MALEZYA, DÜNYA KENTSEL FORUMU 9.OTURUMU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Dünya Kentsel Forumu 9. Oturumu, dünyanın farklı noktalarından yerel yönetim temsilcilerinin katılımıyla, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi.

 HANGZHOU'DAKİ 2017 UCLG DÜNYA KONSEYİ ve YÖNETİM KURULU: ARKAPLAN BELGELERİ

2017 UCLG Dünya Konseyi ve Yönetim Kurulu Toplantıları, 6-9 Aralık 2017 tarihlerinde Hangzhou, Çin'de gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA AKILLI ŞEHİRLER KOMİTESİ II. TOPLANTISI & IV. DÜNYA AKILLI ŞEHİRLER ZİRVESİ

12-13 Aralık 2017 tarihlerinde, UCLG-MEWA Akıllı Şehirler Komitesi İkinci Toplantısı ve UCLG-MEWA WICS2017 Belediye Başkanları Paneli, Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleştirecektir.

 UCLG-MEWA KÜLTÜR KOMİTESİ II. TOPLANTISI

 2017 UCLG DÜNYA KONSEYİ - GÜNCEL PROGRAM VE GÜNDEM MADDELERİ - 6-9 ARALIK 2017, ÇİN

2017 UCLG Dünya Konseyi, 6-9 Aralık 2017 tarihlerinde Hangzhou, Çin'de gerçekleştirilecek.

 TRANSIST 2017 ULUSLARARASI İSTANBUL ULAŞIM KONGRESİ VE FUARI ve UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE KOMİTESİ 5. TOPLANTISI

TRANSIST 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı, 2-4 Kasım 2017 tarihlerinde Lütfi Kırdar Rumeli Salonu, ICEC ve İstanbul Kongre Merkezi, ICC’de gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA SOSYAL İÇERME PANELİ ve UCLG-MEWA SOSYAL İÇERME KOMİTESİ TOPLANTISI

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Sosyal İçerme Paneli ve UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Toplantısı 17 Ekim 2017'de UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Başkanı Beylikdüzü ev sahipliğinde gerçekleşecektir.

TWITTER