UCLG-MEWA GENEL İSTİŞARE TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Genel İstişare Toplantısı,  18-19 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.

İstanbul’da Wyndham Grand İstanbul Europe Hotel’de üst düzey katılımla gerçekleştirilen toplantı UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, İstanbul Büyükşehir Belediye ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Mevlüt Uysal, UCLG-MEWA Eş Başkanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın selamlama konuşmaları ile başladı.

Selamlama konuşmalarının ardından Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Uzmanı Zeynep Yurtoğlu Tetik’in moderatörlüğünde sırasıyla Tanıtım ve Giriş, UCLG-MEWA ve Küresel Gündemler ve UCLG-MEWA 2018-2020 Stratejik Öncelikler oturumları gerçekleştirildi.

Tanıtım ve Giriş Oturumu UCLG’nin tanıtım videosu ile başladı. Oturumda söz alan UCLG Learning Program Direktörü Sara Hoeflich, UCLG’nin yapısı ve çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Daha sonra UCLG-MEWA’nın tanıtım videosu katılımcılarla paylaşıldı. UCLG-MEWA adına söz alan Kıdemli Proje Sorumlusu Randa Al Sabbagh, konuşmasında UCLG-MEWA başlıca çalışmalarından bahsetti. Oturumda son olarak söz alan UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz ise, toplantının iki günlük programından bahsetti.

Günün ikinci oturumu olan UCLG-MEWA ve Küresel Gündem’de ise HABİTAT Süreci ve Yeni Kentsel Gündem, UCLG ve Bogota Taahhüdü, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin uygulanması, UCLG’nin Süreçteki Rolü ve Küresel Gündemler Bağlamında UCLG-MEWA Çalışmaları ele alındı.

İlk günün son oturumda ise UCLG-MEWA’nın yerel yönetimler ile paylaşmış olduğu anketlerin sonuçları değerlendirildi. Oturum, UCLG-MEWA’nın 2018-2020 Stratejik öncelikler sunumu ve genel değerlendirme ile sona erdi.

UCLG-MEWA Genel İstişare toplanışının ikinci günü, UCLG Dünya teşkilatının 2010-2013 ve 2013-2016 yıllarında Başkanlığını yapan, UCLG-MEWA’nın kurucu Başkanı ve BM Yerel Yönetimler Danışma Kurulu UNACLA Başkanı Dr. Kadir Topbaş ile UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie’nin selamlama konuşmaları ile başladı. Topbaş konuşmasında UCLG’nin zaman içerisindeki gelişim sürecine ve UCLG-MEWA’nın bölge için önemine değindi.

Selamlama konuşmalarının ardından Kurumsal ilişkilerin Geliştirilmesi oturumu ile devam edildi. Oturumda; Üyelik Tabanının Geliştirilmesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Faaliyetlerinin Geliştirilmesi, UCLG Dünya Teşkilatı ve Bölge Teşkilatlarıyla İlişkilerin Geliştirilmesi, Uluslararası Teşkilatlarla İlişkilerin Geliştirilmesi konu başlıklı sunumlar gerçekleştirilerek katılımcılardan değerlendirmeler alındı.

Bir sonraki oturumda ise Üyelerin Kapasitesinin Geliştirilmesi ve Kurumsal Kapasitenin ve Temsil Gücünün Geliştirilmesi konularında sunumlar gerçekleştirildi.

Günün üçüncü oturumunda Küresel Gündemlerin MEWA Bölgesinde Yerelleştirmesi konusu ele alındı. Oturumda ayrıca Uygulama ve İzleme konu başlığına ilaveten UCLG-MEWA Komitelerinin Çalışmaları, Pilot Proje Çalışmaları ve İzleme Stratejileri Geliştirme konuları da katılımcılarla paylaşılarak değerlendirmelerine sunuldu.

Genel İstişare toplantısının katılımcıları ile birlikte yapılan değerlendirmelerin ardından Ortak Çalışma ve Projelerin Geliştirilmesi başlıklı günün son oturumuna geçildi. Diğer Ağlarla Ortak Çalışma alanlarının Belirlenmesi ve Faaliyet Takvimlerinin Koordine Edilmesi konuları oturumda ele alındı. Yapılan Genel Değerlendirmenin artından 2 gün süren Genel İstişare Toplantıları sona ermiş oldu.
DUYURULAR

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

TWITTER