UCLG-MEWA GENEL İSTİŞARE TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Genel İstişare Toplantısı,  18-19 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.

İstanbul’da Wyndham Grand İstanbul Europe Hotel’de üst düzey katılımla gerçekleştirilen toplantı UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, İstanbul Büyükşehir Belediye ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Mevlüt Uysal, UCLG-MEWA Eş Başkanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın selamlama konuşmaları ile başladı.

Selamlama konuşmalarının ardından Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Uzmanı Zeynep Yurtoğlu Tetik’in moderatörlüğünde sırasıyla Tanıtım ve Giriş, UCLG-MEWA ve Küresel Gündemler ve UCLG-MEWA 2018-2020 Stratejik Öncelikler oturumları gerçekleştirildi.

Tanıtım ve Giriş Oturumu UCLG’nin tanıtım videosu ile başladı. Oturumda söz alan UCLG Learning Program Direktörü Sara Hoeflich, UCLG’nin yapısı ve çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Daha sonra UCLG-MEWA’nın tanıtım videosu katılımcılarla paylaşıldı. UCLG-MEWA adına söz alan Kıdemli Proje Sorumlusu Randa Al Sabbagh, konuşmasında UCLG-MEWA başlıca çalışmalarından bahsetti. Oturumda son olarak söz alan UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz ise, toplantının iki günlük programından bahsetti.

Günün ikinci oturumu olan UCLG-MEWA ve Küresel Gündem’de ise HABİTAT Süreci ve Yeni Kentsel Gündem, UCLG ve Bogota Taahhüdü, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin uygulanması, UCLG’nin Süreçteki Rolü ve Küresel Gündemler Bağlamında UCLG-MEWA Çalışmaları ele alındı.

İlk günün son oturumda ise UCLG-MEWA’nın yerel yönetimler ile paylaşmış olduğu anketlerin sonuçları değerlendirildi. Oturum, UCLG-MEWA’nın 2018-2020 Stratejik öncelikler sunumu ve genel değerlendirme ile sona erdi.

UCLG-MEWA Genel İstişare toplanışının ikinci günü, UCLG Dünya teşkilatının 2010-2013 ve 2013-2016 yıllarında Başkanlığını yapan, UCLG-MEWA’nın kurucu Başkanı ve BM Yerel Yönetimler Danışma Kurulu UNACLA Başkanı Dr. Kadir Topbaş ile UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie’nin selamlama konuşmaları ile başladı. Topbaş konuşmasında UCLG’nin zaman içerisindeki gelişim sürecine ve UCLG-MEWA’nın bölge için önemine değindi.

Selamlama konuşmalarının ardından Kurumsal ilişkilerin Geliştirilmesi oturumu ile devam edildi. Oturumda; Üyelik Tabanının Geliştirilmesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Faaliyetlerinin Geliştirilmesi, UCLG Dünya Teşkilatı ve Bölge Teşkilatlarıyla İlişkilerin Geliştirilmesi, Uluslararası Teşkilatlarla İlişkilerin Geliştirilmesi konu başlıklı sunumlar gerçekleştirilerek katılımcılardan değerlendirmeler alındı.

Bir sonraki oturumda ise Üyelerin Kapasitesinin Geliştirilmesi ve Kurumsal Kapasitenin ve Temsil Gücünün Geliştirilmesi konularında sunumlar gerçekleştirildi.

Günün üçüncü oturumunda Küresel Gündemlerin MEWA Bölgesinde Yerelleştirmesi konusu ele alındı. Oturumda ayrıca Uygulama ve İzleme konu başlığına ilaveten UCLG-MEWA Komitelerinin Çalışmaları, Pilot Proje Çalışmaları ve İzleme Stratejileri Geliştirme konuları da katılımcılarla paylaşılarak değerlendirmelerine sunuldu.

Genel İstişare toplantısının katılımcıları ile birlikte yapılan değerlendirmelerin ardından Ortak Çalışma ve Projelerin Geliştirilmesi başlıklı günün son oturumuna geçildi. Diğer Ağlarla Ortak Çalışma alanlarının Belirlenmesi ve Faaliyet Takvimlerinin Koordine Edilmesi konuları oturumda ele alındı. Yapılan Genel Değerlendirmenin artından 2 gün süren Genel İstişare Toplantıları sona ermiş oldu.
DUYURULAR

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

 UCLG-MEWA 14 YAŞINDA!

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU: GÜNDEM & SEYAHAT BİLGİLENDİRMESİ

23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenecek 2018 UCLG Yönetim Kurulu toplantılarına ilişkin olarak, Yönetim Kurulu Genel Oturumu’na dair taslak gündemi ve Strazburg seyahatiniz ile ilgili bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

TWITTER