UCLG-MEWA GENEL SEKRETERİ MEHMET DUMAN RUPAM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLDU

 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, 5 Haziran 2020 tarihinde İstanbul Rumeli Üniversitesi Küresel Politikalar Araştırma Merkezi’nin (RUPAM) düzenlediği söyleşinin konuğu oldu.

Salgın Sürecinde Yerel Yönetimler” konu başlıklı söyleşide konuşan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, MEWA Bölgesinde bulunan Türkiye, İran, Lübnan ve Filistin’deki yerel yönetimlerin koronavirüs (COVID-19) ile mücadele sürecindeki faaliyetlerinden bahsetti. Yerel yönetimlerin salgınla mücadelede çok kilit bir rol oynadığını ifade eden Duman, merkezi hükümetlerin politikalarının yerel yönetimlerin desteğiyle etkili hale geldiğini vurguladı.

Duman konuşmasında ayrıca MEWA Bölgesindeki yerel yönetimlerin durumun ciddiyetini kavrayarak acil durum haline geçip, acil durum politikalarını uyguladıklarını söyledi.

Duman, başta UCLG-MEWA’nın ev sahibi kenti olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Nevşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı, Dannieh Belediyeler Birliği, Tahran Büyükşehir Belediyesi ve Ramallah Belediyesi’nin salgınla mücadele sürecinde gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti.

Duman, konuşmasında, UCLG-MEWA’nın salgınla mücadele sürecinde üyelerinden iyi uygulama örnekleri toplayıp bunları üç dilde, dünyayla paylaştığına dikkat çekti. Ayrıca, Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur’la UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında canlı yayın yaptıklarını ve yereldeki kültürel faaliyetlere rehberlik etmesi için belediyelere yönelik bir kılavuz yayınladıklarını da sözlerine ekledi.

Duman, son olarak, Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’ndeki yerel yönetimlerin, bu kriz sürecinde etkili bir mücadele gösterdiğini ve halk sağlığı, sosyal destek ve kültür temelli çalışmalar yürütülerek, salgına birçok açıdan karşı koyduğunu belirtti.

DUYURULAR

 ALİ YILDIRIM SEZER, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

29 Eylül 2020 Salı, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KAMU HİZMETİ ÖDÜLLERİ 2021’E KAYITLAR BAŞLADI

Birleşmiş Milletler, 2021 BM Kamu Hizmeti Ödülleri’ne katılmak üzere (UNPSA) adaylıkların kabul sürecini başlattı. Son başvuru tarihi 18 Kasım 2020'dir.

 NICOLA KHAMIS, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

23 Eylül 2020 Çarşamba, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu & Konseyi taoplantıları ile “UCLG-MEWA Komiteleri Perspektifinden COVID-19 Sonrası Döneme İlişkin Kent Yönetimi Stratejilerinin Değerlendirilmesi” tematik oturum 22 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 TÜRKİYE KENT İÇİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM AĞI PROJESİ

KAVŞAK AĞI çevrimiçi açılışı 18 Eylül Cuma saat 15.00'da gerçekleşecektir.

  YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU WALD YÖNETİM KURULU ÜYESİ AV. EMİN CANACANKATAN

10 Eylül 2020 Perşembe, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 SANCAKTEPE BELEDİYE BAŞKANI AV. ŞEYMA DÖĞÜCÜ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

08 Eylül 2020 Salı, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 DR. YOUSEF AL SHAWARBEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

03 Eylül 2020 Perşembe, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 EL HALİL BELEDİYE BAŞKANI TAYSEER ABU SNEINEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

27 Ağustos 2020 Perşembe, saat 10.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 TEBRİZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI IRAJ SHAHIN BAHER UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

25 Ağustos 2020 Salı, Saat 15.00

TWITTER