UCLG-MEWA HEYETİNDEN BAŞKAN TOPBAŞ’A TAZİYE ZİYARETİ

UCLG-MEWA Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh, İBB BaşkanıKadir Topbaş’a taziye ziyaretinde bulundu.
15 Temmuz darbe girişiminde yoğun çatışmaların yaşandığı noktalardan biri olanİstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne taziye ziyaretleri devam ediyor. Bu kapsamda Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Anı panosu önüne karanfil bırakıldı. Saraçhane’de bulunan başkanlık binasında gerçekleşen ziyarette İBB Başkanı Kadir Topbaş heyeti binanın kapısında karşıladı. Heyetle bir süre sohbet eden Topbaş daha sonra 15 Temmuz şehitleri için hazırlanan anı panosu önünde bilgiler verdi. Ardından anı panosunun önüne karanfil bırakıldı ve dua edildi.


Ziyaretle ilgili açıklamalar ise başkanlık binasında yapıldı. İlk olarak UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh anı defterini imzaladı. Ardından kameraların karşısına geçen UCLG-MEWA Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine ilişkin yerel yönetimlerin yapması gerekenleri açıkladı. Demokrasinin yerelde başladını kaydeden Şahin konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;
“Bu tüm dünyada seçilmişlerin mücadelesidir”


“Bu yalnızca Türkiye’nin mücadelesi değil bütün dünyada seçilmişlerin demokrasi mücadelesidir. Biz de yerel yönetimlerde UCLG olarak bu mücadeleyi tüm dünyaya anlatma adına lobimizi kullanma adına uğraşacağız. Nasıl Türkiye de büyük bir mutabakat sağlandıysa bunu uluslararası gündeme alıp görmeyenler duymayanlar duymak istemeyenlere karşı da yerel gücü de kullanarak sivil toplum diyaloglarını da kullanarak Türkiye’nin yaptığı mücadelenin yalnız Türkiye ile sınırlı olmadığını tüm dünyaya demokrasi adalet mücadelesi olduğunu anlatmamız gerekiyor. Çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye daha yaşanılır bir ülke bırakmak istiyorsak bu duruşun bütün dünya duruşuna dönüşmesini sağlamamız lazım.”


“Zafer gururunu paylaşmak için geldim”


Daha sonra söz alan UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh ise Türk milletinin 15 Temmuzda bir zafer kazandığını söyledi. Ziyaretin bir taziyeden öte zafer gururunu paylaşmak olduğunu belirten Saadieh, “Sayın başkanımız Dr. Kadir Topbaş’a desteklerimizi bildirmek üzere geldim. Kendisine burada taziye için bulunmuyoruz. Bilakis sizin gerçekleştirdiğiniz zaferin gururunu paylaşmak üzere biz buradayız. Bizler o şehitlerin sorumluluğunu boynumuzun borcu olarak görüyoruz. Şehitlerin emanetlerine sahip çıkacağız. Bizler barış için demokrasi için mücadele ediyoruz. Ama biliyoruz ki 15 Temmuz’da yaşananlar bizler için kötü değil. Hadiste de belirtildiği gibi her şerrin arkasında bir hayır vardır. Tüm dünya 15 Temmuz’da yaşananları seyretti” dedi.


Ziyaretin ev sahibi olan İBB Başkanı Kadir Topbaş da 15 Temmuzda yaşanan darbe girişiminde İstanbul’da çatışmaların yaşandığı en yoğun yerlerden birinin İBB binası olduğunu kaydetti. 15 Temmuz’un tarihte yeni bir sayfa açtığını ifade eden Topbaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Bunu tamamen bir terörist olayı olarak görmekteyiz. FETÖ’nün maalesef asker kisveli teröristlerinin bu saldırısı insanlar üzerinde, Türkiye üzerinde kan ve gözyaşı bıraktı. İstanbul’daki en büyük çatışmaların olduğu yerlerden biri bizim belediyemiz. Belediyemiz işgal edildi, belediyemizin önünde 17 vatandaşımız şehit 50’ye yakın vatandaşımız gazi oldu. Düşman işgalinde dahi görmeyeceğimiz bir hezeyan yaşandı. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu olay çok şükür ki milletimizin göğsünde söndü.”
Konuşmaların ardından UCLG-MEWA Heyeti ve ziyarete ev sahipliği yapan heyet birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/uclg-mewa-heyetinden-baskan-topbas-a-istanbul-yerelhaber-1495249/

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY TOPLANTILARINA EV SAHİPLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA üyelik yükümlülüklerini yerine getirmiş olan yerel yönetimlerimiz, ev sahipliği yapmaya yönelik yazılı taleplerini en geç 30 Temmuz 2021, Cuma gününe kadar sekretaryamıza iletmeleri gerekmektedir.

 HUKUKÇU İŞ İLANI

UCLG-MEWA İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere "Hukukçu" alınacaktır.

 HIRING PROJECT ASSISTANT

We are looking for colleagues to be employed as a Project Assistant as part of the Organization's Committees and Projects Department

 MODÜL 4: ETKİ ODAKLI PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ

Kavşak Ağı’nın dördüncü e-öğrenme modülü “Etki Odaklı Proje Döngüsü Yönetimi” yayınlandı.

 4. AKILLI TAHRAN KONGRESİ

Sizleri 5-6 Temmuz 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek olan 4. Akıllı Tahran Kongresi hakkında bilgilendirmek isteriz.

 UCLG-MEWA NEWSLETTER -30

Dolu dolu bir çevre sayısı olan 30. sayımızı siz değerli okuyucularımızın beğenisine sunar, keyifli okumalar dileriz!

 HLPF 2021: SON HABERLER ve ÖNEMLİ BİLGİLER

2021 Üst Düzey Siyasi Forumu himayesinde gerçekleştirilecek olan Yerel Yönetimler Ana Grup Yan Etkinliği (1) ve Yerel ve Bölgesel Yönetimler Günü ve Forumu (2) ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

 İŞGAL ALTINDA KENT HAKKI: FİLİSTİN ÖRNEĞİ WEBİNARI

İngilizce, Türkçe, Arapça, Fransızca ve İspanyolca dillerinde simultane çeviri olacaktır.

 UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ TANITIMI 10 HAZİRAN’DA ÇEVRİMİÇİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Dördüncü UCLG Kültür Zirvesi, 10 Haziran 2021’deki çevrimiçi resmi tanıtımından sonra, 9-11 Eylül 2021 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME MODÜLÜ 3 İÇİN KAYITLAR BAŞLADI

"Paydaş Diyaloğu, Çatışma Yönetimi ve Müzakere"

TWITTER