UCLG-MEWA HEYETİNDEN BAŞKAN TOPBAŞ’A TAZİYE ZİYARETİ

UCLG-MEWA Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh, İBB BaşkanıKadir Topbaş’a taziye ziyaretinde bulundu.
15 Temmuz darbe girişiminde yoğun çatışmaların yaşandığı noktalardan biri olanİstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne taziye ziyaretleri devam ediyor. Bu kapsamda Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Anı panosu önüne karanfil bırakıldı. Saraçhane’de bulunan başkanlık binasında gerçekleşen ziyarette İBB Başkanı Kadir Topbaş heyeti binanın kapısında karşıladı. Heyetle bir süre sohbet eden Topbaş daha sonra 15 Temmuz şehitleri için hazırlanan anı panosu önünde bilgiler verdi. Ardından anı panosunun önüne karanfil bırakıldı ve dua edildi.


Ziyaretle ilgili açıklamalar ise başkanlık binasında yapıldı. İlk olarak UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh anı defterini imzaladı. Ardından kameraların karşısına geçen UCLG-MEWA Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine ilişkin yerel yönetimlerin yapması gerekenleri açıkladı. Demokrasinin yerelde başladını kaydeden Şahin konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;
“Bu tüm dünyada seçilmişlerin mücadelesidir”


“Bu yalnızca Türkiye’nin mücadelesi değil bütün dünyada seçilmişlerin demokrasi mücadelesidir. Biz de yerel yönetimlerde UCLG olarak bu mücadeleyi tüm dünyaya anlatma adına lobimizi kullanma adına uğraşacağız. Nasıl Türkiye de büyük bir mutabakat sağlandıysa bunu uluslararası gündeme alıp görmeyenler duymayanlar duymak istemeyenlere karşı da yerel gücü de kullanarak sivil toplum diyaloglarını da kullanarak Türkiye’nin yaptığı mücadelenin yalnız Türkiye ile sınırlı olmadığını tüm dünyaya demokrasi adalet mücadelesi olduğunu anlatmamız gerekiyor. Çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye daha yaşanılır bir ülke bırakmak istiyorsak bu duruşun bütün dünya duruşuna dönüşmesini sağlamamız lazım.”


“Zafer gururunu paylaşmak için geldim”


Daha sonra söz alan UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh ise Türk milletinin 15 Temmuzda bir zafer kazandığını söyledi. Ziyaretin bir taziyeden öte zafer gururunu paylaşmak olduğunu belirten Saadieh, “Sayın başkanımız Dr. Kadir Topbaş’a desteklerimizi bildirmek üzere geldim. Kendisine burada taziye için bulunmuyoruz. Bilakis sizin gerçekleştirdiğiniz zaferin gururunu paylaşmak üzere biz buradayız. Bizler o şehitlerin sorumluluğunu boynumuzun borcu olarak görüyoruz. Şehitlerin emanetlerine sahip çıkacağız. Bizler barış için demokrasi için mücadele ediyoruz. Ama biliyoruz ki 15 Temmuz’da yaşananlar bizler için kötü değil. Hadiste de belirtildiği gibi her şerrin arkasında bir hayır vardır. Tüm dünya 15 Temmuz’da yaşananları seyretti” dedi.


Ziyaretin ev sahibi olan İBB Başkanı Kadir Topbaş da 15 Temmuzda yaşanan darbe girişiminde İstanbul’da çatışmaların yaşandığı en yoğun yerlerden birinin İBB binası olduğunu kaydetti. 15 Temmuz’un tarihte yeni bir sayfa açtığını ifade eden Topbaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Bunu tamamen bir terörist olayı olarak görmekteyiz. FETÖ’nün maalesef asker kisveli teröristlerinin bu saldırısı insanlar üzerinde, Türkiye üzerinde kan ve gözyaşı bıraktı. İstanbul’daki en büyük çatışmaların olduğu yerlerden biri bizim belediyemiz. Belediyemiz işgal edildi, belediyemizin önünde 17 vatandaşımız şehit 50’ye yakın vatandaşımız gazi oldu. Düşman işgalinde dahi görmeyeceğimiz bir hezeyan yaşandı. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu olay çok şükür ki milletimizin göğsünde söndü.”
Konuşmaların ardından UCLG-MEWA Heyeti ve ziyarete ev sahipliği yapan heyet birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/uclg-mewa-heyetinden-baskan-topbas-a-istanbul-yerelhaber-1495249/

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

TWITTER