UCLG-MEWA HEYETİNDEN BAŞKAN TOPBAŞ’A TAZİYE ZİYARETİ

UCLG-MEWA Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh, İBB BaşkanıKadir Topbaş’a taziye ziyaretinde bulundu.
15 Temmuz darbe girişiminde yoğun çatışmaların yaşandığı noktalardan biri olanİstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne taziye ziyaretleri devam ediyor. Bu kapsamda Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Anı panosu önüne karanfil bırakıldı. Saraçhane’de bulunan başkanlık binasında gerçekleşen ziyarette İBB Başkanı Kadir Topbaş heyeti binanın kapısında karşıladı. Heyetle bir süre sohbet eden Topbaş daha sonra 15 Temmuz şehitleri için hazırlanan anı panosu önünde bilgiler verdi. Ardından anı panosunun önüne karanfil bırakıldı ve dua edildi.


Ziyaretle ilgili açıklamalar ise başkanlık binasında yapıldı. İlk olarak UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh anı defterini imzaladı. Ardından kameraların karşısına geçen UCLG-MEWA Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine ilişkin yerel yönetimlerin yapması gerekenleri açıkladı. Demokrasinin yerelde başladını kaydeden Şahin konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;
“Bu tüm dünyada seçilmişlerin mücadelesidir”


“Bu yalnızca Türkiye’nin mücadelesi değil bütün dünyada seçilmişlerin demokrasi mücadelesidir. Biz de yerel yönetimlerde UCLG olarak bu mücadeleyi tüm dünyaya anlatma adına lobimizi kullanma adına uğraşacağız. Nasıl Türkiye de büyük bir mutabakat sağlandıysa bunu uluslararası gündeme alıp görmeyenler duymayanlar duymak istemeyenlere karşı da yerel gücü de kullanarak sivil toplum diyaloglarını da kullanarak Türkiye’nin yaptığı mücadelenin yalnız Türkiye ile sınırlı olmadığını tüm dünyaya demokrasi adalet mücadelesi olduğunu anlatmamız gerekiyor. Çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye daha yaşanılır bir ülke bırakmak istiyorsak bu duruşun bütün dünya duruşuna dönüşmesini sağlamamız lazım.”


“Zafer gururunu paylaşmak için geldim”


Daha sonra söz alan UCLG-MEWA Eş-Başkanı Mohamed Saadieh ise Türk milletinin 15 Temmuzda bir zafer kazandığını söyledi. Ziyaretin bir taziyeden öte zafer gururunu paylaşmak olduğunu belirten Saadieh, “Sayın başkanımız Dr. Kadir Topbaş’a desteklerimizi bildirmek üzere geldim. Kendisine burada taziye için bulunmuyoruz. Bilakis sizin gerçekleştirdiğiniz zaferin gururunu paylaşmak üzere biz buradayız. Bizler o şehitlerin sorumluluğunu boynumuzun borcu olarak görüyoruz. Şehitlerin emanetlerine sahip çıkacağız. Bizler barış için demokrasi için mücadele ediyoruz. Ama biliyoruz ki 15 Temmuz’da yaşananlar bizler için kötü değil. Hadiste de belirtildiği gibi her şerrin arkasında bir hayır vardır. Tüm dünya 15 Temmuz’da yaşananları seyretti” dedi.


Ziyaretin ev sahibi olan İBB Başkanı Kadir Topbaş da 15 Temmuzda yaşanan darbe girişiminde İstanbul’da çatışmaların yaşandığı en yoğun yerlerden birinin İBB binası olduğunu kaydetti. 15 Temmuz’un tarihte yeni bir sayfa açtığını ifade eden Topbaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Bunu tamamen bir terörist olayı olarak görmekteyiz. FETÖ’nün maalesef asker kisveli teröristlerinin bu saldırısı insanlar üzerinde, Türkiye üzerinde kan ve gözyaşı bıraktı. İstanbul’daki en büyük çatışmaların olduğu yerlerden biri bizim belediyemiz. Belediyemiz işgal edildi, belediyemizin önünde 17 vatandaşımız şehit 50’ye yakın vatandaşımız gazi oldu. Düşman işgalinde dahi görmeyeceğimiz bir hezeyan yaşandı. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu olay çok şükür ki milletimizin göğsünde söndü.”
Konuşmaların ardından UCLG-MEWA Heyeti ve ziyarete ev sahipliği yapan heyet birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/uclg-mewa-heyetinden-baskan-topbas-a-istanbul-yerelhaber-1495249/

DUYURULAR

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

TWITTER