UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI GİRNE’DE TOPLANDI

Ürdün'ün başkenti Amman’da 9-10 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen UCLG-MEWA Kongresinde birbiriyle paralel hedefler taşıyan Kültür ve Turizm komiteleri UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi olarak tek bir çatı altında birleştirilmiş ve Komite Başkanlığına Girne Belediyesi; Eş Başkanlıklarına ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Nevşehir Belediyesi, Silivri Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Tebriz Belediyesi ve Beit Jala Belediyesi seçilmiştir.

Komitenin yeni Başkanlık divanı, yol haritasını çizmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne şehrinde 21-23 Kasım 2019 tarihlerinde bir araya geldi. İlk olarak Başkent Lefkoşa’da resmi temaslarda bulunan heyet, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay’ı makamında ziyaret etti.  Bakan Özersay, Girne Belediyesi’nin UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesinin Başkanlığına seçilmesinden ve UCLG-MEWA’nın KKTC’deki faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Heyet adına söz alan Genel Sekreter Mehmet Duman, KKTC’deki yerel yönetimlerin UCLG-MEWA çatısı altında daha etkin rol almaları gerektiğini belirtken başta KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlıkların desteklerinin bu hususta çok önemli olduğunun altını çizdi ve kabullerinden dolayı Bakan Özersay’a teşekkürlerini sundu.

Daha sonra UCLG-MEWA’nın Ülke Temsilciliği görevini de yürüten Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ne (KTBB) geçildi. Burada UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi heyetini karşılayan KTBB Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA ile iş birliği içerisinde olmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek bu durumun KKTC için son derece önemli olduğunu kaydetti. Özçınar, Girne Belediyesi’nin UCLG-MEWA 2019-2022 dönemi Kültür ve Turizm Komite Başkanlığı görevine gelmesinin ülke turizmi açısından büyük önem arz ettiğini de sözlerine ekledi. Toplantıda hazır bulunan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve KTBB Asbaşkanı, Mehmet Harmancı da heyeti Lefkoşa’da ağırlamaktan son derece memnun olduğunu belirterek, Girne’nin ülke turizmi için çok özel bir yeri bulunduğunu kaydetti. Daha sonra söz alan Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Nidai Güngördü Başkanlığa oy birliği ile seçilmelerinin önemine değinerek Girne’nin KKTC'nin turizm başkenti olduğunu vurguladı.

Genel Sekreter Mehmet Duman, KKTC’de bulunan yerel yönetimlerin UCLG-MEWA çatısı altında yer almalarının buradaki yerel yönetimlerin gelişimi açısından önemli olduğunu, özellikle de daha önce UCLG-MEWA tarafında Türkiye ve İran’da gerçekleştirilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Haritalandırma çalışmalarının bir benzerinin KKTC’de yapılmasının faydalı olacağını vurguladı. Burada UCLG-MEWA Ülke Temsilciliği Plaketi KTBB Başkanı Mahmut Özçınar' a heyet tarafından takdim edildi.

Belediyeler Birliğindeki temasların ardından T.C Lefkoşa Büyükelçiliği'ne geçildi. Büyükelçi Ali Murat Başçeri, heyeti ağırlamaktan ve Girne Belediyesi’nin komite başkanlığına seçilmesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek özellikle UCLG-MEWA’nın buradaki faaliyetlerinin KKTC yerel yönetimleri açısından çok değerli olduğunu söyledi.

Heyette, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Ahmet İnan, Şanlıurfa Belediyesi Beltur Genel Müdürü İbrahim Erhan Emiroğlu, Şanlıurfa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Mithat Nebi Şengöz, Nevşehir Belediye Meclis üyesi Coşkun Kırtıl, Nevşehir Belediyesi Genel Müdürü Rasım Sarı, Nevşehir Belediyesi  Turizm ve Spor A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kalcı, Girne Belediyesi Basın Danışmanı Ziya Nasifoğlu yer aldı.

Komitenin başkanlık divanı toplantısı ise 23 Kasım 2019 tarihinde Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Nidai Güngördü başkanlığında Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirdi. Toplantı ilk olarak açılış konuşmaları ve komite tarafından hazırlanan başkanlık divanı videosu ile başladı. Daha sonra UCLG Kültür Komitesi’nden Jordi Pascual ile bir video görüşme gerçekleştirildi. Pascual konuşmasında UCLG’nin Kültür alanındaki faaliyetlerinden bahsetti. Komiteye dair yapılan genel bir sunumun ardından Komite Başkan ve Eş Başkanlarından gelen görüş ve öneriler ile birlikte komitenin yeni dönemdeki yol haritası niteliğini taşıyan 3 yıllık faaliyet planı oluşturuldu. Bununla birlikte Komite bünyesinde pilot olarak oluşturulan “Somut Olmayan Kültürel Miras Görev Gücü” yürütücülüğünü Balıkesir Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Ayrıca politika belgesi sunumu gerçekleştirildi. Katılımcıların görüş ve önerileri ile birlikte toplantı sona erdi.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER