UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI GİRNE’DE TOPLANDI

Ürdün'ün başkenti Amman’da 9-10 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen UCLG-MEWA Kongresinde birbiriyle paralel hedefler taşıyan Kültür ve Turizm komiteleri UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi olarak tek bir çatı altında birleştirilmiş ve Komite Başkanlığına Girne Belediyesi; Eş Başkanlıklarına ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Nevşehir Belediyesi, Silivri Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Tebriz Belediyesi ve Beit Jala Belediyesi seçilmiştir.

Komitenin yeni Başkanlık divanı, yol haritasını çizmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne şehrinde 21-23 Kasım 2019 tarihlerinde bir araya geldi. İlk olarak Başkent Lefkoşa’da resmi temaslarda bulunan heyet, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay’ı makamında ziyaret etti.  Bakan Özersay, Girne Belediyesi’nin UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesinin Başkanlığına seçilmesinden ve UCLG-MEWA’nın KKTC’deki faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Heyet adına söz alan Genel Sekreter Mehmet Duman, KKTC’deki yerel yönetimlerin UCLG-MEWA çatısı altında daha etkin rol almaları gerektiğini belirtken başta KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlıkların desteklerinin bu hususta çok önemli olduğunun altını çizdi ve kabullerinden dolayı Bakan Özersay’a teşekkürlerini sundu.

Daha sonra UCLG-MEWA’nın Ülke Temsilciliği görevini de yürüten Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ne (KTBB) geçildi. Burada UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi heyetini karşılayan KTBB Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA ile iş birliği içerisinde olmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek bu durumun KKTC için son derece önemli olduğunu kaydetti. Özçınar, Girne Belediyesi’nin UCLG-MEWA 2019-2022 dönemi Kültür ve Turizm Komite Başkanlığı görevine gelmesinin ülke turizmi açısından büyük önem arz ettiğini de sözlerine ekledi. Toplantıda hazır bulunan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve KTBB Asbaşkanı, Mehmet Harmancı da heyeti Lefkoşa’da ağırlamaktan son derece memnun olduğunu belirterek, Girne’nin ülke turizmi için çok özel bir yeri bulunduğunu kaydetti. Daha sonra söz alan Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Nidai Güngördü Başkanlığa oy birliği ile seçilmelerinin önemine değinerek Girne’nin KKTC'nin turizm başkenti olduğunu vurguladı.

Genel Sekreter Mehmet Duman, KKTC’de bulunan yerel yönetimlerin UCLG-MEWA çatısı altında yer almalarının buradaki yerel yönetimlerin gelişimi açısından önemli olduğunu, özellikle de daha önce UCLG-MEWA tarafında Türkiye ve İran’da gerçekleştirilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Haritalandırma çalışmalarının bir benzerinin KKTC’de yapılmasının faydalı olacağını vurguladı. Burada UCLG-MEWA Ülke Temsilciliği Plaketi KTBB Başkanı Mahmut Özçınar' a heyet tarafından takdim edildi.

Belediyeler Birliğindeki temasların ardından T.C Lefkoşa Büyükelçiliği'ne geçildi. Büyükelçi Ali Murat Başçeri, heyeti ağırlamaktan ve Girne Belediyesi’nin komite başkanlığına seçilmesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek özellikle UCLG-MEWA’nın buradaki faaliyetlerinin KKTC yerel yönetimleri açısından çok değerli olduğunu söyledi.

Heyette, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Ahmet İnan, Şanlıurfa Belediyesi Beltur Genel Müdürü İbrahim Erhan Emiroğlu, Şanlıurfa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Mithat Nebi Şengöz, Nevşehir Belediye Meclis üyesi Coşkun Kırtıl, Nevşehir Belediyesi Genel Müdürü Rasım Sarı, Nevşehir Belediyesi  Turizm ve Spor A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kalcı, Girne Belediyesi Basın Danışmanı Ziya Nasifoğlu yer aldı.

Komitenin başkanlık divanı toplantısı ise 23 Kasım 2019 tarihinde Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Nidai Güngördü başkanlığında Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirdi. Toplantı ilk olarak açılış konuşmaları ve komite tarafından hazırlanan başkanlık divanı videosu ile başladı. Daha sonra UCLG Kültür Komitesi’nden Jordi Pascual ile bir video görüşme gerçekleştirildi. Pascual konuşmasında UCLG’nin Kültür alanındaki faaliyetlerinden bahsetti. Komiteye dair yapılan genel bir sunumun ardından Komite Başkan ve Eş Başkanlarından gelen görüş ve öneriler ile birlikte komitenin yeni dönemdeki yol haritası niteliğini taşıyan 3 yıllık faaliyet planı oluşturuldu. Bununla birlikte Komite bünyesinde pilot olarak oluşturulan “Somut Olmayan Kültürel Miras Görev Gücü” yürütücülüğünü Balıkesir Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Ayrıca politika belgesi sunumu gerçekleştirildi. Katılımcıların görüş ve önerileri ile birlikte toplantı sona erdi.

DUYURULAR

 KAVŞAK AĞI MİKRO-HİBE PROGRAMI BAŞLADI!

WRI Türkiye Koordinatörlüğü'nde ilerleyen ve UCLG-MEWA'nın da parçası olduğu KAVŞAK ağı, sürdürülebilir kent içi ulaşım projeleri için hibe desteği açıkladı.

 KAVŞAK E-ÖĞRENME PROGRAMI, WEBİNAR SERİSİNİ YAYINLAMAYA BAŞLIYOR!

 İŞGAL ALTINDAKİ KUDÜS’TE ZORLA YERİNDEN EDİLMEYE İLİŞKİN BİLGİ NOTU

Kudüs Yüksek Komitesi tarafından hazırlanan ve işgal altındaki Kudüs kentinde devam eden ev yıkımlarına ve zorla yerinden edilmelere dair gelişmeleri aktaran bilgi notunu sizlerle paylaşmak istiyoruz!

 ULUSLARARASI DÜZEYDE YEREL YÖNETİMLER ARASI İŞ BİRLİĞİ: UCLG-MEWA

Özel olarak UCLG-MEWA'ya genel olarak ise yerel yönetimlerin küresel iş birliği üzerine yoğunlaşan, on sekiz yıllık deneyimimizin küresel literatürde nasıl bir bağlama denk düştüğünü tanımlama hassasiyetinde olan tez çalışmasını istifadelerinize sunarız!

 YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ 2

Kentsel ölçekteki deneyimlerin yerel aktörlerce aktarıldığı, salgına karşı verilen ilk tepkiden kentteki kamusal hizmetlerin dönüşümüne kadar birçok noktayı içinde barındıran kitabımız yayında!

 ARACI ŞEHİRLER KÜTAHYA DEKLARASYONU YAYINLANDI

Kütahya Deklarasyonu, aracı şehirleri eylem odaklı bir gündem içerisinde tutuyor. Deklarasyon’da özellikle, COVID-19 sonrası kalkınma gündeminde bu şehirlerin potansiyeline yönelik dikkat çekici ayrıntılar mevcut!

 UCLG-MEWA NEWSLETTER-31

"Uygulamadan Raporlamaya: SKA'ların Yerelleştirilmesinde Öncü Şehirler" temalı 31. sayımızı siz değerli okuyucularımızın istifadesine sunar, keyifli okumalar dileriz!

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEYİ BALIKESİR’DE TOPLANIYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile Göç Küresel Görev Gücü (GTFM) Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’nı 11 Kasım 2021 Perşembe günü, UCLG-MEWA’nın Eş Başkanlığı görevini yürütmekte olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirecektir.

 ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU KÜTAHYA’DA DÜZENLENDİ

Forum, 5-8 Ekim 2021 tarihleri arasında Kütahya Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 UCLG-MEWA İLE AMF ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

UCLG-MEWA ile Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF) arasında, kentsel küresel gündemlerin yerelleştirilmesini teşvik etmek ve her iki kuruluşun üyelik tabanını genişletmek amacıyla Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandı.

TWITTER