UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI GİRNE’DE TOPLANDI

Ürdün'ün başkenti Amman’da 9-10 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen UCLG-MEWA Kongresinde birbiriyle paralel hedefler taşıyan Kültür ve Turizm komiteleri UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi olarak tek bir çatı altında birleştirilmiş ve Komite Başkanlığına Girne Belediyesi; Eş Başkanlıklarına ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Nevşehir Belediyesi, Silivri Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Tebriz Belediyesi ve Beit Jala Belediyesi seçilmiştir.

Komitenin yeni Başkanlık divanı, yol haritasını çizmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne şehrinde 21-23 Kasım 2019 tarihlerinde bir araya geldi. İlk olarak Başkent Lefkoşa’da resmi temaslarda bulunan heyet, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay’ı makamında ziyaret etti.  Bakan Özersay, Girne Belediyesi’nin UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesinin Başkanlığına seçilmesinden ve UCLG-MEWA’nın KKTC’deki faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Heyet adına söz alan Genel Sekreter Mehmet Duman, KKTC’deki yerel yönetimlerin UCLG-MEWA çatısı altında daha etkin rol almaları gerektiğini belirtken başta KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlıkların desteklerinin bu hususta çok önemli olduğunun altını çizdi ve kabullerinden dolayı Bakan Özersay’a teşekkürlerini sundu.

Daha sonra UCLG-MEWA’nın Ülke Temsilciliği görevini de yürüten Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ne (KTBB) geçildi. Burada UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi heyetini karşılayan KTBB Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA ile iş birliği içerisinde olmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek bu durumun KKTC için son derece önemli olduğunu kaydetti. Özçınar, Girne Belediyesi’nin UCLG-MEWA 2019-2022 dönemi Kültür ve Turizm Komite Başkanlığı görevine gelmesinin ülke turizmi açısından büyük önem arz ettiğini de sözlerine ekledi. Toplantıda hazır bulunan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve KTBB Asbaşkanı, Mehmet Harmancı da heyeti Lefkoşa’da ağırlamaktan son derece memnun olduğunu belirterek, Girne’nin ülke turizmi için çok özel bir yeri bulunduğunu kaydetti. Daha sonra söz alan Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Nidai Güngördü Başkanlığa oy birliği ile seçilmelerinin önemine değinerek Girne’nin KKTC'nin turizm başkenti olduğunu vurguladı.

Genel Sekreter Mehmet Duman, KKTC’de bulunan yerel yönetimlerin UCLG-MEWA çatısı altında yer almalarının buradaki yerel yönetimlerin gelişimi açısından önemli olduğunu, özellikle de daha önce UCLG-MEWA tarafında Türkiye ve İran’da gerçekleştirilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Haritalandırma çalışmalarının bir benzerinin KKTC’de yapılmasının faydalı olacağını vurguladı. Burada UCLG-MEWA Ülke Temsilciliği Plaketi KTBB Başkanı Mahmut Özçınar' a heyet tarafından takdim edildi.

Belediyeler Birliğindeki temasların ardından T.C Lefkoşa Büyükelçiliği'ne geçildi. Büyükelçi Ali Murat Başçeri, heyeti ağırlamaktan ve Girne Belediyesi’nin komite başkanlığına seçilmesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek özellikle UCLG-MEWA’nın buradaki faaliyetlerinin KKTC yerel yönetimleri açısından çok değerli olduğunu söyledi.

Heyette, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Ahmet İnan, Şanlıurfa Belediyesi Beltur Genel Müdürü İbrahim Erhan Emiroğlu, Şanlıurfa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Mithat Nebi Şengöz, Nevşehir Belediye Meclis üyesi Coşkun Kırtıl, Nevşehir Belediyesi Genel Müdürü Rasım Sarı, Nevşehir Belediyesi  Turizm ve Spor A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kalcı, Girne Belediyesi Basın Danışmanı Ziya Nasifoğlu yer aldı.

Komitenin başkanlık divanı toplantısı ise 23 Kasım 2019 tarihinde Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Nidai Güngördü başkanlığında Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirdi. Toplantı ilk olarak açılış konuşmaları ve komite tarafından hazırlanan başkanlık divanı videosu ile başladı. Daha sonra UCLG Kültür Komitesi’nden Jordi Pascual ile bir video görüşme gerçekleştirildi. Pascual konuşmasında UCLG’nin Kültür alanındaki faaliyetlerinden bahsetti. Komiteye dair yapılan genel bir sunumun ardından Komite Başkan ve Eş Başkanlarından gelen görüş ve öneriler ile birlikte komitenin yeni dönemdeki yol haritası niteliğini taşıyan 3 yıllık faaliyet planı oluşturuldu. Bununla birlikte Komite bünyesinde pilot olarak oluşturulan “Somut Olmayan Kültürel Miras Görev Gücü” yürütücülüğünü Balıkesir Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Ayrıca politika belgesi sunumu gerçekleştirildi. Katılımcıların görüş ve önerileri ile birlikte toplantı sona erdi.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU İLE KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ İZMİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Ana Tüzüğü’nün 35. Maddesi ve İç Tüzüğü’nün 9. Maddesi uyarınca UCLG-MEWA Yönetim Kurulu yılda 2 defa toplanır. Bu kapsamda yenilenen Yönetim Kurulumuzun (9-10 Temmuz 2019 Amman, Ürdün) ilk toplantısı, 6 Aralık 2019 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 KÜLTÜREL POLİTİKALAR: GÖÇMENLERİN KENTSEL BAĞLAMDA YER ALMASI İÇİN BİR VEKTÖR

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI GİRNE’DE TOPLANIYOR

 UCLG 6. KONGRESİ DURBAN’DA TOPLANIYOR

Güney Afrika’nın Durban kenti, 11-15 Kasım 2019 tarihleri arasında UCLG Dünya Teşkilatı’nın üç yılda bir düzenleyerek yönetim organlarını yenilediği kongreye ev sahipliği yapacak. Bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilecek UCLG Kongresi’nde, hem Teşkilat’ın 2019-2022 dönemi için Başkanlık Divanı belirlenecek hem de dünyanın dört bir yanından gelecek yerel ve bölgesel yönetim liderlerinin katılımıyla şehirlerin küresel gündemleri tartışılacak.

 GÖÇ VE YERİNDEN EDİLMEYE YÖNELİK YEREL ÇÖZÜMLER ULUSLARARASI FORUMU

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) işbirliği ile hazırlıkları sürdürülen “Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Uluslararası Forumu”, 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleştirilecek.

 TAHRAN GOLDEN ADOBE KÜRESEL ÖDÜLÜ 2019

Tahran Golden Adobe Küresel Ödülü, Dünya Şehirler Günü vesilesiyle 2 Kasım 2019 tarihinde Tahran Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek.

 ULUSLARARASI İDEALKENT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULUYOR

Uluslararası İdealkent Ödülleri için başvurular 1 Ekim'e kadar "www.idealkentawards.com" sitesinden online olarak yapılabilecek.

 KENTSEL EKONOMİ FORUMU 28-29 EKİM 2019 TORONTO, KANADA

 UCLG-MEWA KOMİTELERİ VE BAŞKANLIK DİVANLARI

UCLG-MEWA Kongresi'nde Teşkilatın 2019-2022 Dönemi yönetim organlarının yanı sıra aynı zamanda komite başkanlık divanları da belirlenmiştir

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

TWITTER