UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI'NDAN AYASOFYA MESAJI

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divanı üyeleri, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasını desteklemek üzere yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamanın imzacıları: Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı), Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı), Zeynel Abidin Beyazgül (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Iraj Shahin Baher (Tebriz Belediye Başkanı).

 

“Bizler, UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi üyeleri olarak,

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) bünyesinde faaliyet gösteren komitemizde; kültür mirasının ve kültürel hakların yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde en iyi biçimde korunması gerektiğine inanıyor ve bu öncelik ekseninde faaliyetlerimizi yürütüyoruz.

10 Temmuz Cuma günü, Türkiye Cumhuriyeti Danıştay Başkanlığı 10’uncu Dairesi ve akabinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı kararıyla, 1453’den 1934 yılına kadar 481 yıl kesintisiz olarak inananlara cami olarak hizmet etmiş “Ayasofya Müzesi’nin” statüsünün yeniden cami olarak belirlenmesini takdirle karşılıyoruz.

1453’te Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’u fethini takiben, Sultan II. Mehmet tarafından cami olarak vakfedilen ve vakıf statüsünde olan bu eserin, cami olarak yeniden açılması bir meşruiyet sorunu yaratmayacağı gibi, vakıflar hukuku açısından da bir gerekliliktir. 2012 yılından itibaren, İstanbul şehir imar planlarında da Ayasofya, “cami-müze” ismiyle anılmaktadır. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Ayasofya Camii’nin, müze statüsünde kalmaktansa asıl hüviyeti olan ibadethaneye çevrilmesi, bu kıymetli mirasın korunması ve ihyası açısından yerinde bir karardır. 1972 tarihli UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Sözleşmesi ve ilgili diğer sözleşmelerde, Dünya Mirası Listesi’ndeki eserler için statü değişimini engelleyecek bir hüküm bulunmamaktadır. 13. yüzyılda katedrale çevrilen İspanya, Endülüs’teki Kurtuba Camii’nin Dünya Mirası Listesi’nde yer alması da bunun göstergesidir.

Memnuniyetle karşıladığımız üzere; Orta Doğu ve Batı Asya’daki diğer camilerde olduğu gibi Ayasofya Camii’nin de ayrım gözetmeksizin tüm inanç gruplarının ziyaretine açık olacağı ve bir kültür mirası olarak korunacağı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından temin edilmiştir. Bu doğrultuda, Ayasofya’nın cami olarak yeniden açılması kararını güçlü biçimde desteklediğimizi açıklıyoruz.”

DUYURULAR

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ İDARİ TOPLANTISI VE TEMİZ VE YEŞİL BİR TOPARLANMA: COVİD-19 SONRASI DÖNEMDE İKLİM ÖNCELİKLERİ PROGRAMI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi, İdari Toplantısını ve Temiz ve Yeşil Bir Toparlanma: Covid-19 Sonrası Dönemde İklim Öncelikleri Programını çevrimiçi olarak 21 Ocak 2021 Perşembe günü düzenleyecektir.

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ ÇEVRİMİÇİ OLARAK TOPLANIYOR

Toplantı, tüm üye ve paydaşları bir araya getirmeyi ve MEWA Bölgesi ekseninde kültür ekosisteminin aktörleri arasında canlı bir fikir alışverişi gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

 UCLG-MEWA BAŞKANI MOHAMAD SAADIE'DEN YENİ YIL MESAJI

Saadie: "2021 yılının, halklarımıza, ülkelerimize ve tüm dünyaya şifa, bolluk ve barış getirmesini diliyorum."

 KENTSEL HAREKETLİLİK İHTİYAÇ TESPİT ANKETİ

"Türkiye Sürdürülebilir Kent içi Ulaşım Ağı” projesi kapsamında gerçekleştirilen ankete katılımlarınızı bekliyoruz.

 KENT DİPLOMASİSİ VE YEREL YÖNETİŞİM EĞİTİM PROGRAMI

Eğitim Programı, 15-16 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KAMU HİZMETİ ÖDÜLLERİ 2021’E SON BAŞVURU TARİHİ 24 KASIM 2020

Birleşmiş Milletler Kamu Hizmeti Ödülleri 2021’e son başvuru tarihi 24 Kasım 2020'ye uzatıldı.

 D-8 GENEL SEKRETERİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari ile 25 Kasım 2020 Çarşamba, saat 11.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız. Söyleşi İngilizce olarak yayınlanacaktır.

 TEHRAN GOLDEN ADOBE GLOBAL AWARD 2020

 ALAADDİN M. AL BATTA, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

26 Ekim 2020 Pazartesi, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

22 EKİM 2020 Perşembe günü gerçekleştirilecek olan toplantılarımıza katılımlarınızı bekliyoruz.

TWITTER