UCLG-MEWA KALKINMA İŞBİRLİĞİ VE KENT DİPLOMASİSİ KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI TOPLANTISI

 

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı 10 Temmuz 2017 tarihinde Komite Başkanı Türkiye Belediyeler Birliği’nin ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Anılan toplantıya; Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Halil Avşar, Konya Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Selim Yücel Güleç, Ankara Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği Şefi Ömer Faruk Sarı ve T.C. Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkan Vekili Doğan Sarı katıldı.

Komitenin 11 Mart 2017 tarihinde Filistin’in Nablus kentinde gerçekleştirilen ilk toplantısında üzerinde fikir birliğine varılan bir konu olan, Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’ndeki kardeş şehir ilişkilerinin güçlendirilmesi bağlamında çalışmaların ilk olarak Filistin ve Türkiye arasında başlatılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda Başkanlık Divanı Toplantısı’nda bir araya gelen Komite Başkan ve Eş Başkanları, yapılacak çalışmaların içeriği ve koordinasyonu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıda, Filistin ve Türkiye arasında yapılacak kardeş şehir çalışmalarının kapasite geliştirme ve teknik destek olmak üzere iki aşamada sürdürülmesinin ve çalışmalarda yer alacak belediyeler ile ilgili paydaşların bir araya gelecekleri Kardeş Şehirler Konferansı’nın yapılmasının önemi üzerinde duruldu. Kardeş şehir ilişkisinin yalnızca belediye ile değil, tüm yerel dinamikler ile şekillenmesi gereğine dikkat çekilen toplantıda aynı zamanda komite üyelik hareketleri değerlendirildi. Bu kapsamda Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin katılımı ile Komite’nin üye sayısı 17’ye yükseldi.

UCLG-MEWA’nın 18 Ekim 2017 tarihli Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı kapsamındaki Komite hazırlıklarının da değerlendirildiği Başkanlık Divanı Toplantısı, UCLG-MEWA 2017 Faaliyet Takvimi’nin görüşülmesi ile son buldu.

 

DUYURULAR

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI AJANDANIZA KAYDEDİN!

2018 UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın, Strazburg Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Roland Ries'in nazik davetleriyle, 23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’taki (Fransa) Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceğini sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 VI. PFD KÜRESEL TOPLANTISI

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir kalkınma noktasında yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan Kalkınma Politika Forumu’nun (PFD) bir sonraki küresel toplantısı, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde, Belçika’da gerçekleştirecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETIM KURULU TOPLANTISI EV SAHIBI KENT ÇAGRISI

5-7 Mayıs 2018 tarihleri arasında Tebriz, İran’da yapılması planlanan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı teknik sebeplerden dolayı iptal edilmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu, 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 1 MART SIFIR AYRIMCILIK GÜNÜ

UCLG-MEWA olarak "1 Mart Sıfır Ayrımcılık Günü" kapsamında gerçekleştireceğimiz kampanyaya katılımlarınızı önemsiyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri 2018 yılında "Gastronomi Turizmi ve Marka Şehirler" konusu ile kaldığı yerden devam ediyor.

 DÜNYA TARIM VE GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ ERTELENDİ

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) tarafından 01-04 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan “AGROSUM 2018 DÜNYA TARIM ve GIDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ” ertelenmiştir.

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE YEREL KALKINMA FORUMU

UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu 13-14 Mart 2018 tarihinde UCLG-MEWA Turizm Komitesi Başkanı Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 MALEZYA, DÜNYA KENTSEL FORUMU 9.OTURUMU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Dünya Kentsel Forumu 9. Oturumu, dünyanın farklı noktalarından yerel yönetim temsilcilerinin katılımıyla, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi.

TWITTER