UCLG-MEWA KONGRESİ’NDE “BÜYÜK VERİ VE AÇIK VERİ” KAVRAMLARI TARTIŞILDI

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihlerinde dönemin UCLG-MEWA Akıllı Şehirler Komite Başkanı Amman Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kongre boyunca düzenlenen sekiz farklı oturumdan biri de “Yerel Yönetimler için Büyük Veri ve Açık Verinin Zorlukları ve Fırsatları“ konusuna yönelik oldu.

Kongre’nin ilk günü olan 9 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen  tematik oturumda, büyük veri ve açık veri konusu tüm yönleriyle tartışıldı. Bahse konu oturum, artan dünya nüfusu ve buna paralel olarak artan verilerin, yerel yönetimler için yönetilmesi güç bir alan oluşturduğu gerçeğinden yola çıkılarak gerçekleştirildi. Bu doğrultuda birçok belediye için oldukça yeni olan bu kavramlar üzerine düşünmeyi ve bu alanda yapılan çalışmaları paylaşmayı amaçlayan oturum; yerel yönetimlerin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Alanında uzman akademisyenler, uluslararası kuruluş ve yerel yönetim temsilcilerinin yer aldığı oturumda; büyük veri ve açık veri terminolojisi başta olmak üzere bu alandaki iyi uygulama örnekleri, açık veri kullanımının avantajları ve dezavantajları irdelendi. Oturum başkanlığını yürüten Metropolis Gözlemevi’nden Eugeni Villalbí i Godes, konunun yerel yönetimler için önemine dikkat çekerek oturumu başlattı.

İlk konuşmacı İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Fatma Oktuğ, UCLG-MEWA ailesine teşekkürlerini sunduktan sonra mahremiyet konusunun veri saklama ve paylaşma çalışmalarında ne denli önem taşıdığına dikkat çekti. Ardından ikinci konuşmacı olarak söz alan Ramallah Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Dr. Safaa Karaki Aldwaik ise dijital çözüm önerilerinin, sürdürülebilir sistemler inşa etme konusunda  belediyeler için kolaylaştırıcı rol taşıyacağından bahsetti. Bu eksende strateji oluşturma ve oluşturulan bu stratejileri uygulamanın gerekliliğine değinen Arap Kentler Teşkilatı, Akıllı Şehirler Arap Forumu Genel Müdürü Jomana Attyat konuşmasını gerçekleştirdi. Son konuşmacı olan Amman Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Sultan Kharabsheh, e-devlet uygulaması ile elde edilen başarı öyküsünü konuşmacılarla paylaştı.

Kongre’de alınan karar doğrultusunda Akıllı Şehirler Komitesi ve Kentsel Mobilite Komitesi’nin birleştirilmesiyle oluşan “UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi”nin birleşmeden sonraki ilk idari toplantısı da Kongre’nin bir başka ayağını oluşturdu. Tematik oturumun hemen ardından gerçekleştirilen idari oturumun moderasyonu,  önceki dönem UCLG-MEWA Akıllı Şehirler Komitesi’nin başkanlığını yürüten Amman Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Yousef Alshawarbehtarafından yürütüldü. . Başkan Alshawarbeh açılış konuşmasında; 2018 yılında Şanlıurfa’da gerçekleştirilen UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’nda bazı komitelerin birleştirilmesi için alınan tavsiye kararının, sabah gerçekleştirilen UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’nda onaylandığını ifade etti. Oturum kapsamında komite üyeleri, komitenin faaliyet raporunu gözden geçirerek faaliyet programını kabul etti. UCLG-MEWA Komiteleri’nin her birinin stratejik duruşunu yansıtan politika belgeleri, Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi’nin idari toplantısında UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz tarafından katılımcılarla paylaşıldı.Toplantı gündemi doğrultusunda UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın yönetiminde komite üyeliklerinin görüşülmesinin ardından bir sonraki komite toplantısına ev sahipliği yapacak belediyenin belirlenmesi için çağrıda bulunularak toplantı sonlandırıldı.

Fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz. 

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 LÜBNAN DAYANIŞMA MESAJI

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri, 4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’nda meydana gelen ve çok sayıda can kaybının yanı sıra büyük maddi hasara neden olan şiddetli patlama haberinden duydukları derin üzüntülerini ifade etmektedirler.

 TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

28 Temmuz 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI'NDAN AYASOFYA MESAJI

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divanı üyeleri, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasını desteklemek üzere yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamanın imzacıları: Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı), Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı), Zeynel Abidin Beyazgül (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Iraj Shahin Baher (Tebriz Belediye Başkanı).

 PROF. DR. ALİM IŞIK, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU OLUYOR

Kütahya Belediye Başkanının katılacağı söyleşi 23 Temmuz 2020 Perşembe Saat 15.00’da gerçekleştirilecektir.

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

TWITTER