UCLG-MEWA SOSYAL İÇERME KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI TOPLANTISI

UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi, 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Başkanlık Divanı Toplantısı'nı Mersin Belediye Başkanı Vahap Seçer'in ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Toplantının amacı, Komite’nin 2019-2022 dönemine ilişkin stratejisini belirlemek ve bu strateji doğrultusunda izlenecek yol haritasını hazırlamaktı. Toplantıda ayrıca, Komite Başkanlık üyeleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi amaçlandı. Toplantıya katılanlar arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Saida Belediyesi (Lübnan) Meclis Üyesi Mohamed El Baba, Beylikdüzü Belediyesi Başkan Vekili Fatma Hoşgöz, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ahmet Haşim İnan, Türkiye Belediyeler Birliği Proje ve Finansman Bölümü Uzmanı Tuğba Ereken, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Fatma Yanık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Serdar Gökayaz yer aldılar.

Verimli geçen Başkanlık Toplantısı kapsamında UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi'nin üç yıllık faaliyet planı hazırlandı. Ayrıca, Komite’nin politika belgesi ve faaliyet raporu müzakere edildi ve Komite Başkanı ve Eş Başkanları’nın katkılarıyla Komite’nin yol haritası hazırlandı. Bunun yanı sıra, Komite bünyesinde oluşturulacak olan Göç Görev Gücü de katılımcılar arasında tartışıldı. Görev gücünün amacı, Orta Doğu ve Batı Asya (MEWA) bölgesine yerleşen ve bu bölgeden geçiş yapan göçmenlerin ve sığınmacıların korunma ihtiyacına ve diğer insani ihtiyaçlarına yönelik kapsamlı ve koordineli çözüm üretmek amacıyla hak temelli bir strateji geliştirmektir. Bu görev gücünün, çalışmaların takibinde bir ağ olarak hizmet vermesi öngörülmektedir.

Toplantı, İkinci Bahar Emekli Evi ve Mersin Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi'ne yapılan ziyaretler ile sona erdi. Bu ziyaretler, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan muhteşem çalışmalara ve dezavantajlı grupları topluma nasıl dâhil ettiklerine ilişkin bilgilerin öğrenilmesine vesile oldu.

İkinci Bahar Huzur Evi, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Mersin'de yaşayan emekli vatandaşların yalnızlık çekmemelerini sağlamak, sosyal yaşantılarına ve geleceklerine katkıda bulunmak, emekli vatandaşlara sanatsal ve kültürel bir ortam hazırlamak, hatıralarını, sevinçlerini ve üzüntülerini birbirleriyle paylaşabilecekleri sosyal bir bağ inşa etmek amacıyla kuruldu. Bu Huzurevi ayrıca günlük gazeteler, dergiler ve ücretsiz kitaplar sunmakta ve sosyal-kültürel etkinlikler düzenlemektedir. Aynı zamanda, huzurevi sakinleri psiko-sosyal danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Mersin Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi, engelli kişileri çeşitli sanat dalları ile bir araya getirmekte ve el becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Seramik, halı dokuma, tekstil ve ebru gibi kurslar yıl boyunca farklı zaman dilimlerinde verilmekte ve engelliler ve aileleri tarafından büyük rağbet görmektedir. Merkez, engellilerin sosyal hayata katılımına ve el becerilerinin geliştirilmesine yönelik eğitimler sunmaktadır. Eğitimlere katılan engelli bireyler, resim kursu sayesinde hayal güçlerini resimlerine yansıtma imkânı bulmaktadır. Bu kurslar, onların üretkenliğine ve iş hayatına katılımlarına da katkıda bulunmaktadır. Merkezdeki faaliyetler, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü ve Toroslar Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenmektedir.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 LÜBNAN DAYANIŞMA MESAJI

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri, 4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’nda meydana gelen ve çok sayıda can kaybının yanı sıra büyük maddi hasara neden olan şiddetli patlama haberinden duydukları derin üzüntülerini ifade etmektedirler.

 TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

28 Temmuz 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI'NDAN AYASOFYA MESAJI

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divanı üyeleri, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasını desteklemek üzere yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamanın imzacıları: Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı), Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı), Zeynel Abidin Beyazgül (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Iraj Shahin Baher (Tebriz Belediye Başkanı).

 PROF. DR. ALİM IŞIK, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU OLUYOR

Kütahya Belediye Başkanının katılacağı söyleşi 23 Temmuz 2020 Perşembe Saat 15.00’da gerçekleştirilecektir.

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

TWITTER