 UCLG-MEWA SOSYAL İÇERME KOMİTESİ İDARİ TOPLANTISI & GÖÇ YÖNETİMİNDE YEREL YÖNETİMLERİN ROLÜ PANELİ

6. UCLG-MEWA Kongresi’nin ikinci gününde, UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi üyeleri Ürdün’ün başkenti Amman’da bir araya geldi. UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi’nin İdari Toplantısı’nda idari konuların müzakeresinden sonra “Göç Yönetiminde Yerel Yönetimlerin Rolü” başlıklı tematik bir panel gerçekleştirildi.

UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi İdari Toplantısı

Oturumu yöneten UCLG-MEWA 2019-2022 Dönem Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamed Saadie, MEWA Bölgesi’ndeki toplumlarda sosyal katılımın önemine dikkat çekti. Komitenin bir önceki dönem başkanlığını yürüten Beylikdüzü Belediyesi’nin temsilcisi Fatma Hoşgöz, Komitenin 2018-2019 Dönemi Faaliyet Raporu’nu sundu. Akabinde, UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Sorumlusu Yasmin Alhayek, komitenin faaliyet programını paylaşarak, katılımcıların komitenin gelecek dönem aktiviteleri için getirilen önerileri tartışmalarına zemin oluşturdu. Oturumda, UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz, MEWA Bölgesi’ne özgü sorunları sosyal içerme perspektifinden ele alan bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmanın devamında, Komitenin bu sorunlara karşı stratejik yol haritasını çizen Politika Belgesi de Genel Koordinatör Korkmaz tarafından katılımcılarla paylaşılan konular arasında yer aldı.

İdari toplantının bir diğer gündem maddesi olan komite üyelik hareketleri, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman tarafından üyelere aktarıldı.Üyelik başvurusunda bulunan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Irbid (Ürdün) Büyükşehir Belediyesi, Eyyübiye (Şanlıurfa) Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi yeni süreçte komite üyeleri arasında yer alacak. Ayrıca, Komitenin başkanlık divanında önümüzdeki dönemde Komite Başkanı olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi, Eş Başkanlar olarak ise Irbid Büyükşehir Belediyesi, Beylikdüzü Belediyesi, Saida (Lübnan) Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yer alacak. Oturum, Genel Sekreter Duman ve Başkan Saadie’nin, oldukça katılımcı şekilde ilerleyen toplantıya katılanlara hitaben yaptıkları konuşmalar ve komitenin yeni başkanlık divanına yönelik tebrikleri ile sona erdi.

Göç Yönetiminde Yerel Yönetimlerin Rolü Paneli

6. UCLG-MEWA Kongresi kapsamında farklı ülke temsilcilerinin yer aldığı “Göç Yönetiminde Yerel Yönetimlerin Rolü” başlıklı bir panel de düzenlendi. UCLG Program Direktörü Mohamed Boussraoui’nin moderatörlüğünde gerçekleşen Panel’e, Saida Belediyesi Konsey Üyesi Kamel Kazbar (Lübnan), UCLG-MEWA’nın 2016-2019 Dönemi Eş Başkanlığı’nı yürüten Irbid Büyükşehir Belediye Başkanı  Hüseyin Bani Hani (Ürdün), Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Akademi Direktörü Hülya Alper ile Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) temsilcisi Firdaous Oussidhoum (İspanya) katıldı.  

Panel, “Yerel Yönetimlerin Göç Yönetimindeki Rolü” üzerine yaratıcı bir tartışma başlatılmasına yönelik düzenlendi. Oturumun odak noktalarını ise; yerli halk ile göçmenler arasındaki sosyal uyum, iş ve ekonomik hayata uyum sorunu, mültecilerin hareket sürekliliği, farklı kültürlerden doğan sorunlar ve şehir hayatına uyum sağlamada yaşanan olumsuzluklar, mülteci nüfusu artışının belediye hizmetlerine etkisi, kişilerin yeteneklerinin ve niteliklerinin tanınmaması nedeni ile avantaja çevrilemeyen durumlar,  bununla ilgili alınabilecek önlemler ve düzensiz göçün yönetilmesi için geliştirilebilecek yerel mekanizmalardı. Göç yönetimi konusuna farklı bir perspektif çizen Oturum kapsamında aynı zamanda belediyelerin bu alandaki deneyimleri de aktarıldı. 

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 LÜBNAN DAYANIŞMA MESAJI

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri, 4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’nda meydana gelen ve çok sayıda can kaybının yanı sıra büyük maddi hasara neden olan şiddetli patlama haberinden duydukları derin üzüntülerini ifade etmektedirler.

 TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

28 Temmuz 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI'NDAN AYASOFYA MESAJI

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divanı üyeleri, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasını desteklemek üzere yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamanın imzacıları: Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı), Volkan Yılmaz (Silivri Belediye Başkanı), Zeynel Abidin Beyazgül (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Iraj Shahin Baher (Tebriz Belediye Başkanı).

 PROF. DR. ALİM IŞIK, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU OLUYOR

Kütahya Belediye Başkanının katılacağı söyleşi 23 Temmuz 2020 Perşembe Saat 15.00’da gerçekleştirilecektir.

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

TWITTER