UCLG-MEWA VE ROAS’DAN ÇEVRİM İÇİ TOPLANTI

UCLG-MEWA ve ROAS, çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirerek yeni tip coronavirüs (COVID-19) sürecinde, Orta Doğu bölgesindeki gelişmeleri ele aldı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönlerimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı Arap Ülkeleri Bölge Ofisi (UN-HABITAT ROAS), 27 Nisan 2020 tarihinde çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda taraflar, COVID-19 salgını başta olmak üzere bölgesel meselelerin çözümünde görüş paylaşma fırsatını buldular.

İlk olarak söz alan ROAS temsilcisi Ali Erfan, COVID-19 ile mücadelede gösterdikleri çabalarının sosyo-ekonomik etkilerini özetleyen bir konuşma yaptı. Erfan konuşmasında; ayrıcalıksız alanlar, mülteci kampları, uzun vadeli iyileşme süreci, farkındalık ve veri portalı gibi küresel düzeydeki altı öncelikli konudan da bahsetti. Erfan, küresel gündemi göz önünde bulundurarak, krize karşı hızlı bir bölgesel refleksin gösterilmesinin önemini vurguladı.

Uluslararası kuruluşların önemine değinerek konuşmasına başlayan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da krize karşı bölgesel refleksin geliştirilmesinin öneminin altını çizdi. Live Learning Experience hakkında bilgi veren Duman, UCLG’nin savunmasız toplulukları destekleyici girişim ve çabalarından da bahsetti.

Duman ayrıca; Mersin, Balıkesir ve Konya Büyükşehir Belediyelerinin almış oldukları tedbirler ışığında, salgının önlenmesi için Türk makamlarının aldığı sıkı tedbirlere değindi.  Lübnan’daki Dannieh Beldiyeler Birliği’nin,  COVID-19 ‘a karşı almış olduğu tedbirler de yine Duman’ın değindiği konulardan oldu.

Toplantının sonunda ise taraflar, tematik bir Live Peer-Learning Experience toplantısının Mayıs ayında yapılması hususunda görüş birliğine vardı.  İki haftada bir yapılması düşünülen toplantılarda, bölgesel iyi uygulama örneklerinin ve COVID-19 ile mücadeledeki tedbirlerin ele alınması düşünülmektedir. Toplantılar UCLG-MEWA’nın çalışma dilleri olan Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde yapılacaktır.

DUYURULAR

 NICOLA KHAMIS, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

23 Eylül 2020 Çarşamba, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu & Konseyi taoplantıları ile “UCLG-MEWA Komiteleri Perspektifinden COVID-19 Sonrası Döneme İlişkin Kent Yönetimi Stratejilerinin Değerlendirilmesi” tematik oturum 22 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 TÜRKİYE KENT İÇİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM AĞI PROJESİ

KAVŞAK AĞI çevrimiçi açılışı 18 Eylül Cuma saat 15.00'da gerçekleşecektir.

  YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU WALD YÖNETİM KURULU ÜYESİ AV. EMİN CANACANKATAN

10 Eylül 2020 Perşembe, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 SANCAKTEPE BELEDİYE BAŞKANI AV. ŞEYMA DÖĞÜCÜ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

08 Eylül 2020 Salı, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 DR. YOUSEF AL SHAWARBEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

03 Eylül 2020 Perşembe, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 EL HALİL BELEDİYE BAŞKANI TAYSEER ABU SNEINEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

27 Ağustos 2020 Perşembe, saat 10.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 TEBRİZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI IRAJ SHAHIN BAHER UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

25 Ağustos 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VE UCLG-MEWA EŞ BAŞKANI YÜCEL YILMAZ

18 Ağustos 2020 Salı, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

TWITTER