UCLG-MEWA VE ROAS’DAN ÇEVRİM İÇİ TOPLANTI

UCLG-MEWA ve ROAS, çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirerek yeni tip coronavirüs (COVID-19) sürecinde, Orta Doğu bölgesindeki gelişmeleri ele aldı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönlerimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı Arap Ülkeleri Bölge Ofisi (UN-HABITAT ROAS), 27 Nisan 2020 tarihinde çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda taraflar, COVID-19 salgını başta olmak üzere bölgesel meselelerin çözümünde görüş paylaşma fırsatını buldular.

İlk olarak söz alan ROAS temsilcisi Ali Erfan, COVID-19 ile mücadelede gösterdikleri çabalarının sosyo-ekonomik etkilerini özetleyen bir konuşma yaptı. Erfan konuşmasında; ayrıcalıksız alanlar, mülteci kampları, uzun vadeli iyileşme süreci, farkındalık ve veri portalı gibi küresel düzeydeki altı öncelikli konudan da bahsetti. Erfan, küresel gündemi göz önünde bulundurarak, krize karşı hızlı bir bölgesel refleksin gösterilmesinin önemini vurguladı.

Uluslararası kuruluşların önemine değinerek konuşmasına başlayan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da krize karşı bölgesel refleksin geliştirilmesinin öneminin altını çizdi. Live Learning Experience hakkında bilgi veren Duman, UCLG’nin savunmasız toplulukları destekleyici girişim ve çabalarından da bahsetti.

Duman ayrıca; Mersin, Balıkesir ve Konya Büyükşehir Belediyelerinin almış oldukları tedbirler ışığında, salgının önlenmesi için Türk makamlarının aldığı sıkı tedbirlere değindi.  Lübnan’daki Dannieh Beldiyeler Birliği’nin,  COVID-19 ‘a karşı almış olduğu tedbirler de yine Duman’ın değindiği konulardan oldu.

Toplantının sonunda ise taraflar, tematik bir Live Peer-Learning Experience toplantısının Mayıs ayında yapılması hususunda görüş birliğine vardı.  İki haftada bir yapılması düşünülen toplantılarda, bölgesel iyi uygulama örneklerinin ve COVID-19 ile mücadeledeki tedbirlerin ele alınması düşünülmektedir. Toplantılar UCLG-MEWA’nın çalışma dilleri olan Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde yapılacaktır.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER