UCLG-MEWA ve TBB, COVID-19 İLE MÜCADELE SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

UCLG-MEWA ve Türkiye Belediyeler Birliği temsilcileri, çevrimiçi toplantıda Yeni Tip Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele sürecinde yerel yönetimlerin durumunu ele aldı.

15 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya UCLG-MEWA Başkanı Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamad Saadie, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve TBB Genel Sekreteri Birol Ekici katıldı.

UCLG-MEWA adına ilk olarak söz alan Başkan Saadie, özellikle bölgedeki yerel yönetimler açısından virüs ile mücadele sürecini değerlendirdi. Dünyanın salgına hazırlıksız yakalandığını belirten Saadie ilerleyen süreçlerde bu gibi durumlara karşı tedbirli olunması gerektiğini vurguladı.

Daha sonra söz alan TBB Başkanı Fatma Şahin, dünyada koronavirüs ile mücadele sürecini en iyi yöneten ülkelerden biri olan Türkiye’nin, 80 ülkeye insani yardım ulaştırdığını ifade etti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak da virüsle mücadele döneminde yaptıkları faaliyetlerden bahseden Şahin; maske üretimi, korona testi pozitif çıkan hastaların yakınlarına, temaslarına ve şüphelilere takip cihazı dağıtımı ve ateş ölçümü gibi uygulamalardan bahsetti.

TBB Genel Sekreteri Birol Ekici, merkezi idare ile yerel yönetimlerin birlikte çalışmasının önemine değinirken Türkiye’de pandemi ilanının ardından merkezi idare ile birlikte belediyeler açısından kolaylaştırıcı tedbirlerin alındığını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Bölgesindeki ülkeler hakkında bir durum tespiti yaparak konuşmasına başlayan Genel Sekreter Mehmet Duman, tehlikenin henüz geçmediğini,  kontrollü ve tedbirli bir şekilde çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirtti. UCLG-MEWA’nın gerçekleştirdiği çevrimiçi söyleşi ve faaliyetlerden de bahseden Duman, normalleşme süreci ile birlikte kentlerin refaha kavuşması ve üretimin canlandırılması hususunda el birliği ile mücadele etmenin gerekliliğini vurgularken bu konuda başarılı olunacağına olan inancını da belirtti.

2016-2019 döneminde UCLG-MEWA Başkanlığını da yürüten Fatma Şahin, TBB ve UCLG-MEWA arasındaki ilişkilerin daha önceden de olduğu gibi yeni dönemde de yakinen devam edeceğini ifade etti.

DUYURULAR

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

 D-8 GENEL SEKRETERİ KU JAAFAR, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında Gelişen 8 Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari’yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU NEVŞEHİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ile Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi yan etkinliği 10-12 Mart 2020 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

TWITTER