UCLG-MEWA ve TBB, COVID-19 İLE MÜCADELE SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

UCLG-MEWA ve Türkiye Belediyeler Birliği temsilcileri, çevrimiçi toplantıda Yeni Tip Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele sürecinde yerel yönetimlerin durumunu ele aldı.

15 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya UCLG-MEWA Başkanı Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamad Saadie, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve TBB Genel Sekreteri Birol Ekici katıldı.

UCLG-MEWA adına ilk olarak söz alan Başkan Saadie, özellikle bölgedeki yerel yönetimler açısından virüs ile mücadele sürecini değerlendirdi. Dünyanın salgına hazırlıksız yakalandığını belirten Saadie ilerleyen süreçlerde bu gibi durumlara karşı tedbirli olunması gerektiğini vurguladı.

Daha sonra söz alan TBB Başkanı Fatma Şahin, dünyada koronavirüs ile mücadele sürecini en iyi yöneten ülkelerden biri olan Türkiye’nin, 80 ülkeye insani yardım ulaştırdığını ifade etti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak da virüsle mücadele döneminde yaptıkları faaliyetlerden bahseden Şahin; maske üretimi, korona testi pozitif çıkan hastaların yakınlarına, temaslarına ve şüphelilere takip cihazı dağıtımı ve ateş ölçümü gibi uygulamalardan bahsetti.

TBB Genel Sekreteri Birol Ekici, merkezi idare ile yerel yönetimlerin birlikte çalışmasının önemine değinirken Türkiye’de pandemi ilanının ardından merkezi idare ile birlikte belediyeler açısından kolaylaştırıcı tedbirlerin alındığını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Bölgesindeki ülkeler hakkında bir durum tespiti yaparak konuşmasına başlayan Genel Sekreter Mehmet Duman, tehlikenin henüz geçmediğini,  kontrollü ve tedbirli bir şekilde çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirtti. UCLG-MEWA’nın gerçekleştirdiği çevrimiçi söyleşi ve faaliyetlerden de bahseden Duman, normalleşme süreci ile birlikte kentlerin refaha kavuşması ve üretimin canlandırılması hususunda el birliği ile mücadele etmenin gerekliliğini vurgularken bu konuda başarılı olunacağına olan inancını da belirtti.

2016-2019 döneminde UCLG-MEWA Başkanlığını da yürüten Fatma Şahin, TBB ve UCLG-MEWA arasındaki ilişkilerin daha önceden de olduğu gibi yeni dönemde de yakinen devam edeceğini ifade etti.

DUYURULAR

 NICOLA KHAMIS, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

23 Eylül 2020 Çarşamba, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu & Konseyi taoplantıları ile “UCLG-MEWA Komiteleri Perspektifinden COVID-19 Sonrası Döneme İlişkin Kent Yönetimi Stratejilerinin Değerlendirilmesi” tematik oturum 22 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 TÜRKİYE KENT İÇİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM AĞI PROJESİ

KAVŞAK AĞI çevrimiçi açılışı 18 Eylül Cuma saat 15.00'da gerçekleşecektir.

  YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU WALD YÖNETİM KURULU ÜYESİ AV. EMİN CANACANKATAN

10 Eylül 2020 Perşembe, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 SANCAKTEPE BELEDİYE BAŞKANI AV. ŞEYMA DÖĞÜCÜ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

08 Eylül 2020 Salı, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 DR. YOUSEF AL SHAWARBEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

03 Eylül 2020 Perşembe, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 EL HALİL BELEDİYE BAŞKANI TAYSEER ABU SNEINEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

27 Ağustos 2020 Perşembe, saat 10.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 TEBRİZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI IRAJ SHAHIN BAHER UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

25 Ağustos 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VE UCLG-MEWA EŞ BAŞKANI YÜCEL YILMAZ

18 Ağustos 2020 Salı, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

TWITTER