UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ EKSENİNDE KATILIMCILIK VE GİRİŞİMCİLİK PANELİ BALIKESİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı & Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Katılımcılık ve Girişimcilik Paneli 27-29 Nisan 2018 tarihleri arasında UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi üyesi olan Karesi Belediyesi ev sahipliğinde Balıkesir’de düzenlendi.

İki bölümden oluşan etkinlik programının ilk gününde, UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin 4. Toplantısı gerçekleştirildi.

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, UCLG-MEWA Taslak 2018-2020 Stratejik Planı ve süreç içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetler, yönetim kurulu üyelerine sunuldu.

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi 4. Toplantısı’nda ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Karesi Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Şişli Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Beytüllahim Belediyesi toplumsal cinsiyet eşitliği ekseninde iyi uygulama örneklerini sundu.

Toplantıda komiteye üyelik talebinde bulunan Ain El Tineh Belediyesi (Lübnan); Assoum Belediyesi (Lübnan); Beitunia Belediyesi (Filistin); Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan); Gebze Belediyesi (Türkiye); Haref Syad Belediyesi (Lübnan); Saida Belediyesi (Lübnan) ve Urla Belediyesi (Türkiye)’nin üyelikleri oy birliği ile kabul edildi.

Ayrıca Lübnan’dan Saida Belediyesi Komiteye Eş Başkan olma talebinde bulundu ve bu kapsamda komitenin eş başkanı olarak seçildi.

Programın ikinci gününde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Katılımcılık ve Girişimcilik Paneli” UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie ve Balıkesir Vali Yardımcısı Şükrü Kara’nın açılış konuşmaları ile başladı.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman konuşmasında yerel yönetimleri “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 5’in Yerelleştirilmesi Taahhüdü’nü imzalamaya ve sürdürülebilir-kapsayıcı-eşitlikçi şehirler oluşturmaya davet etti.

Panelde kalkınma ve eşitliğin yerelden başladığını vurgulayan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, belediye hizmetlerinin ‘katılımcılık’ esasıyla yapılması gerektiğini ve Karesi Belediyesi olarak kadını ve çocuğu merkeze alan tüm proje ve çalışmaların destekçisi olduklarını ifade etti.

Açılış konuşmalarının hemen ardından 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında yer alan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması ve Tüm Kadınların ve Kız Çocuklarının Güçlendirilmesi” Beşinci Hedefi’nin (SKH5) yerelleştirilmesini görev addeden UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi başkanlığında “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 5’in Yerelleştirilmesi Taahhüdü” Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, UCLG Dünya Teşkilatı Genel Sekreteri Emilia Saiz ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman öncülüğünde imzalanarak uluslararası boyuta taşındı.

UCLG Dünya Teşkilatı Genel Sekreteri Emilia Saiz panel kapsamında gerçekleştirdiği ana tema konuşmasında UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi tarafından imzaya açılan taahhüdün eşitlik için büyük bir adım olduğunu ifade etti. Eşitlik politikaları için farklılıkların dahil edildiği yeni modeller geliştirilmesinin, sivil toplum örgütleri ile işbirliğinin geliştirilmesinin ve sorunların çözümüne tüm taraflarının dahil edilmesi gerektiğine dikkat çeken Emilia Saiz; gerçek eşitliğin; farklı ihtiyaçların gözetilerek ortak politikaların hep birlikte hayata geçirilmesi pratiği ile sağlanacağını belirtti.

‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Katılımcılık’, ‘Kadın İstihdamı & Girişimcilik’ ve ‘Fark Yaratanlar’ olmak üzere üç oturumdan oluşan Panelde, Ousense Belediyesi, Schwabisch Hall Belediyesi, Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu, Arap Kentler Teşkilatı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ‘ndan ilgili temsilciler sunumlarını gerçekleştirdi.


Panel Fotoğrafları için buraya tıklayın.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA’DAN FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

“Kudüs, Bir Şehirden Daha Fazlasıdır”

 UCLG-MEWA 14 YAŞINDA!

 2018 UCLG YÖNETİM KURULU: GÜNDEM & SEYAHAT BİLGİLENDİRMESİ

23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenecek 2018 UCLG Yönetim Kurulu toplantılarına ilişkin olarak, Yönetim Kurulu Genel Oturumu’na dair taslak gündemi ve Strazburg seyahatiniz ile ilgili bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "Binalarda Enerji Verimliliği ve Tasarım Esasları"

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ EKSENİNDE KATILIMCILIK VE GİRİŞİMCİLİK PANELİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 27-29 Nisan 2018 tarihlerinde UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı & Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Katılımcılık ve Girişimcilik Paneli’ni Karesi Belediyesi ev sahipliğinde düzenleyecektir.

 V. İSTANBUL KARBON ZİRVESİ, 26 Nisan 2018/ISTANBUL

“İklim Finansmanı" ana teması ile kamu, sivil toplum, iş dünyası ve akademiden konunun uzmanlarını bir araya getirecek olan V. İstanbul Karbon Zirvesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından 26 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 2018 İSTANBUL DÜNYA ŞEHİRLER ZİRVESİ

17-19 Nisan 2018 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSBAK işbirliğinde, "2018 İstanbul Dünya Şehirler Kongresi" düzenlenecektir.

 II. IREMCON ULUSLARARASI ÇEVRE KONFERANSI, 21-22 MART 2018

II. IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı, 21-22 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul- Kozyatağı Hilton Otel’de gerçekleştirilecektir.

 STRAZBURG 2018 - UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

2018 UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın, Strazburg Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Roland Ries'in nazik davetleriyle, 23 - 26 Mayıs tarihlerinde, Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’taki (Fransa) Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceğini sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 VI. PFD KÜRESEL TOPLANTISI

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir kalkınma noktasında yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan Kalkınma Politika Forumu’nun (PFD) bir sonraki küresel toplantısı, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde, Belçika’da gerçekleştirecektir.

TWITTER