UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ: METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın Sultanahmet’teki Genel Sekreterliği'nde 27 Temmuz 2018 tarihinde düzenlediği UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu İstanbul Lale Vakfı  Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal oldu.

İsmail Gülal: “Millet Bahçeleri, kültürel değerlerimizi içeren bir proje”

Metropollerde Yeşil Alan Yönetimi konulu söyleşide konuşan  Gülal, yeni dönemde yapılacak olan Millet Bahçeleri Projesi’nin önemine değinerek bizim kültürel değerlerimizi içeren bir millet bahçesi olacaktır ve sürdürülebilirlik konusu bu projenin omuzlarındadır dedi.

Lale Vakfı’nın 2013 yılından beri  her yıl kasım yayında Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte öğrencilerle  gerçekleştirdiği lale soğanı dikimi etkinliğinden bahseden Gülal;  her bir laleye öğrencilerin isimlerini vererek çevre konusunda aidiyet duygusu kazandırdıklarını söyledi.

Lalenin tarihi serüveni ve kültürümüz açışından taşıdığı öneme dikkat çeken Gülal konuşmasında ayrıca Türk tarihinin önemli isimlerinden olan Matrakçı Nasuh’un İstanbul minyatürü ile geçmişten günümüze ait kültürel kodları taşıdığını ve aynı gaye ile kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılmasının gerekliliğini ifade etti.

Soru-cevap kısmının ardından söz alan UCLG Genel Sekreteri Mehmet Duman, Peyzaj alanında İstanbul’da yapılan çalışmaların önemine değinerek bu ve benzeri çalışmaların “Uzaktan Eğitim” yöntemi ile başta Gazze ve Batı Şeria olmak üzere farklı coğrafyalardaki yerel yönetimlerle paylaşılmasının faydalı olacağını vurguladı.

Söyleşinin sonunda Genel Sekreter Duman günün anısına  İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’a plaket takdim etti. Fotoğraf çekiminin ardından söyleşi sona erdi.


Söyleşi fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

 KARTEPE ZİRVESİ 2018: “GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK”

İlki “15 Temmuz ve Dünya Darbe Düzeni” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin ikincisi hayata geçiriliyor. 26- 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, bu yılki temasını “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlığı oluşturmaktadır.

 TAKVİMİNİZE EKLEYİN: UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi, 20-22 KASIM 2018, ŞANLIURFA, TÜRKİYE

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi‘nin bir faaliyeti olarak “UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi”, 20-22 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ III. TOPLANTISI

UCLG-MEWA Çevre Komitesi III. Toplantısı, 7-8 Ağustos 2018 tarihlerinde, Selçuklu (Konya) Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın 2017 yılından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde düzenlediği Yerel Yönetim Söyleşileri bu ay, İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’ı konuk ediyor!

 STRAZBURG’DAKİ YÖNETİM KURULU: ÖNEMLİ KARARLAR RAPORU

23-25 Mayıs 2018’de Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu’nun ardından, Başlıca Kararlar Raporu’nu paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

 UCLG Kültür Komitesi

 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , - yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır.

 MECHELEN ŞEHİRLER VE GÖÇ DEKLARASYONU

 UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS

5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

TWITTER