UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ: METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın Sultanahmet’teki Genel Sekreterliği'nde 27 Temmuz 2018 tarihinde düzenlediği UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu İstanbul Lale Vakfı  Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal oldu.

İsmail Gülal: “Millet Bahçeleri, kültürel değerlerimizi içeren bir proje”

Metropollerde Yeşil Alan Yönetimi konulu söyleşide konuşan  Gülal, yeni dönemde yapılacak olan Millet Bahçeleri Projesi’nin önemine değinerek bizim kültürel değerlerimizi içeren bir millet bahçesi olacaktır ve sürdürülebilirlik konusu bu projenin omuzlarındadır dedi.

Lale Vakfı’nın 2013 yılından beri  her yıl kasım yayında Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte öğrencilerle  gerçekleştirdiği lale soğanı dikimi etkinliğinden bahseden Gülal;  her bir laleye öğrencilerin isimlerini vererek çevre konusunda aidiyet duygusu kazandırdıklarını söyledi.

Lalenin tarihi serüveni ve kültürümüz açışından taşıdığı öneme dikkat çeken Gülal konuşmasında ayrıca Türk tarihinin önemli isimlerinden olan Matrakçı Nasuh’un İstanbul minyatürü ile geçmişten günümüze ait kültürel kodları taşıdığını ve aynı gaye ile kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılmasının gerekliliğini ifade etti.

Soru-cevap kısmının ardından söz alan UCLG Genel Sekreteri Mehmet Duman, Peyzaj alanında İstanbul’da yapılan çalışmaların önemine değinerek bu ve benzeri çalışmaların “Uzaktan Eğitim” yöntemi ile başta Gazze ve Batı Şeria olmak üzere farklı coğrafyalardaki yerel yönetimlerle paylaşılmasının faydalı olacağını vurguladı.

Söyleşinin sonunda Genel Sekreter Duman günün anısına  İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’a plaket takdim etti. Fotoğraf çekiminin ardından söyleşi sona erdi.


Söyleşi fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA GENEL KURUL /KONGRE TOPLANTISI

UCLG-MEWA Genel Kurulu/Kongresi 8-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

 2018 UCLG DÜNYA KONSEYİ: PROGRAM VE GÜNDEMLER

Bildiğiniz üzere, Dünya Konseyi, 5-8 Kasım tarihleri arasında, Başkan Manuela Carmena'nın nazik davetleriyle Madrid’de; İkinci Kentsel Şiddet ve Bir Arada Yaşama ile Barış İçin Eğitim Forumu ile art arda gerçekleştirilecektir.

TWITTER