UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU BEIT JALA BELEDİYE BAŞKANI NICOLA KHAMIS

 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 23 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirdiği “Koronavirüs ile Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşisi’ne, Beit Jala Belediye Başkanı Nicola Khamis’i konuk etti.

Konuşmasına Beit Jala bölgesinin, salgının merkez üslerinden biri olduğunu belirterek başlayan Beit Jala Belediye Başkanı, şehirdeki bir otelde konaklayan turistler ülkelerine döndükten sonra, ilk vakaların burada görüldüğünden ve belediyenin bu otelde yaptığı gerekli dezenfekte çalışmalarından bahsetti. Dünya Sağlık Örgütü ve Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilen tüm güvenlik önlemlerinin alındığını ve bölgeye giriş çıkışların kapatıldığını belirten Khamis, otel çalışanlarının ve ziyaretçilerinin karantina altında tutulduğunu söyledi.

Beit Jala Belediyesi’nin virüs yayılımına karşı almış olduğu önlemlere değinen başkan Khamis, ayrıca Belediye, siyasi kuruluşlar ve güvenlik kurumlarının oluşturduğu acil durum komitesinden bahsetti. Belediyenin hastalara gıda ve ilaç dağıttığını, vatandaşlar arasında farkındalık yaratmak için bir medya ekibinin oluşturulduğunu ve kaynak eksikliğine rağmen Beit Jala Belediyesi’nin, vatandaşlar üzerindeki yükü azaltabildiğini, virüsün yayılımının azaldığını, belediyenin vatandaşlar için mali verileri güncellediğini ve bunun için vatandaşın şahsen belediyeye gitmesine gerek kalmadığını söyledi.

Virüsün her yıl düzenlenen Beit Jala Uluslararası Barış Festivali de dahil olmak üzere Beit Jala’daki birçok kültürel faaliyeti olumsuz yönde etkilediğinden bahseden Başkan Nicola Khamis, bu faaliyetlerin vatandaşlar için gelir kaynağı olduğunu, bu sebeple bu durumun Beit Lahm ve özellikle de Beit Jala vatandaşlarını ekonomik yönden olumsuz etkilediğini belirtti. Beit Jala’nın Avrupa, Latin Amerika ve bazı Arap ülkelerindeki kentler ile kardeş şehir ilişkileri mevcuttur.

Filistin’in pandemi ile birlikte yükünün daha fazla arttığına dikkat çeken Nicola Khamis, salgından önce de ülkenin durumunun ekonomik ve siyasi yönden istikrarsız olduğunu söyledi. Filistin’in bu krizi aşabilmesi ve süreci en az kayıpla atlatabilmesi için maddi desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyen başkan, özellikle Beit Jala bölgesinde finansal olarak gelirlerin daha çok turizm sektörü üzerinden sağlandığı için salgının mevcut iş olanakları ve maaşlar üzerindeki etkisine de değindi.

Söyleşi sonunda Beit Jala halkına farkındalıklarından ötürü teşekkürlerini ileten Başkan Nicola Khamis, vatandaşların; sağlık ekipleri ve Ulusal Acil Durum Komitesi gönüllüleri ile iş birliği içerisinde olmalarını ve verilen talimatlara uyulmasını rica etti. Dünyanın dört bir yanındaki belediye başkanlarına da seslenen Başkan Nicola Khamis, pandeminin ciddiye alınmasını, ihtiyaç sahibi kişilerin ihmal edilmemesi gerektiğini ve bu sürecin, belediyelerin vatandaşlara karşı olan sorumluluklarını gösterme fırsatı olduğunu vurguladı.

DUYURULAR

 ALAADDİN M. AL BATTA, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

26 Ekim 2020 Pazartesi, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

22 EKİM 2020 Perşembe günü gerçekleştirilecek olan toplantılarımıza katılımlarınızı bekliyoruz.

 SONRASI KAPSAYICI BİR TOPARLANMA İÇİN YEREL TOPLULUKLARIN GÜÇLENDİRİLMESİ WEBİNARI

UCLG-MEWA ve BM Habitat Arap Ülkeleri Bölge Ofisi’nin (UN Habitat Roas) iş birliğinde, 26 Ekim 2020’de saat 11.00’da (TSİ)“COVID-19 Sonrası Kapsayıcı Bir Toparlanma için Yerel Toplulukların Güçlendirilmesi” başlıklı webinar gerçekleşecektir.

 MUSA HADİD, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

7 Ekim 2020 Çarşamba, saat 13.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 NEŞET TARHAN, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

1 Ekim 2020 Perşembe, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 ALİ YILDIRIM SEZER, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

30 Eylül 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KAMU HİZMETİ ÖDÜLLERİ 2021’E KAYITLAR BAŞLADI

Birleşmiş Milletler, 2021 BM Kamu Hizmeti Ödülleri’ne katılmak üzere (UNPSA) adaylıkların kabul sürecini başlattı. Son başvuru tarihi 18 Kasım 2020'dir.

 NICOLA KHAMIS, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

23 Eylül 2020 Çarşamba, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu & Konseyi taoplantıları ile “UCLG-MEWA Komiteleri Perspektifinden COVID-19 Sonrası Döneme İlişkin Kent Yönetimi Stratejilerinin Değerlendirilmesi” tematik oturum 22 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 TÜRKİYE KENT İÇİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM AĞI PROJESİ

KAVŞAK AĞI çevrimiçi açılışı 18 Eylül Cuma saat 15.00'da gerçekleşecektir.

TWITTER