UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ: “İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA”

 

UCLG-MEWA’nın Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne yönelik farkındalığı ve bilinci artırmaya yönelik düzenlediği yerel yönetim söyleşileri hız kesmeden devam ediyor. Söyleşinin Mart ayı konuğu Prof.Dr. Talip Küçükcan oldu. 

Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 2030 Gündemi içinde bulunan eğitim konusu önemli bir yer teşkil ediyor. Öyle ki; “Nitelikli Eğitim”e odaklanan Hedef 4, diğer hedefler üzerinde en fazla çarpan etkisine sahip hedef olarak göze çarpıyor. Yoksulluğun azaltılması, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, istihdamın artırılması, farklı dezavantajlı gruplar arasındaki eşitsizliklerin azaltılması gibi konuların her biri üzerinde eğitim konusunun oldukça belirleyici olduğu görünüyor. Yine Hedef 4 özellikle, “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme” konusunu ele alan Hedef 8 üzerinde en çok belirleyici etkiye sahip hedef olarak dikkat çekiyor.  Bu doğrultuda özellikle bu iki hedefin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisi, 21 Mart 2019 tarihinde “Nitelikli Eğitim ve Kalkınma” başlığı altında UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde masaya yatırıldı.

Özellikle sosyoloji alanındaki çalışmaları ile isminden söz ettiren Prof.Dr. Talip Küçükcan’ın söyleşi boyunca üzerinde sıklıkla durduğu konu; eğitimin nitelikli kalkınmada üstlendiği rol oldu.    İnsan sermayesine yatırım yapılmadıkça, sosyo-kültürel ve ekonomik kalkınmanın sağlam bir zemine oturmayacağını ifade eden Prof. Dr. Küçükcan, özellikle göç konusunun bu anlamda bir avantaja dönüştürülmesi gereği üzerinde durdu. Üniversitelerin ilk etapta, küresel gelişmelerin gereğini karşılayan, nitelikli insan yetiştirmeye odaklanması gerektiğine işaret eden Prof.Dr. Küçükcan, bu niteliklerle donatılan bireylerin bu sayede iş gücüne katılım oranının daha yüksek olacağı ifadelerinde bulundu.

Katılımcıların soruları ile interaktif şekilde tamamlanan söyleşi programı, günün anısına UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman tarafından yapılan plaket takdimi ile sona erdi.

2030 Gündemi’ne dair bir sonraki söyleşi programı için UCLG-MEWA sosyal medya hesaplarını takipte kalın!  

DUYURULAR

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY ORTAK TOPLANTISI & UCLG-MEWA KENTSEL MOBİLİTE ŞANLIURFA ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Şanlıurfa Zirvesi 20-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 ​ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK- EĞİTİM VE VAKIF İLİŞKİSİ

23 Ekim 2018 Salı günü saat 15.00’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde gerçekleştireceğimiz söyleşimize sizleri de bekliyoruz.

TWITTER