UCLG-MEWA’DAN GEBZE’YE ZİYARET

 

UCLG-MEWA, 31 Mart 2019 tarihinde bölge ülkelerinde Türkiye’de gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimi ile göreve gelen belediye başkanlarını tebrik etmek ve teşkilat hakkında bilgi vermek amacıyla gerçekleştirdiği ziyaretlere devam ediyor. Bu kapsamda; UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve beraberindeki heyet, aynı zamanda 2016-2019 Dönemi UCLG-MEWA Saymanı olan Gebze Belediyesi’nin başkanlığına seçilen Zinnur Büyükgöz’ü 17 Haziran 2019 tarihinde ziyaret etti.

Gerçekleşen ziyarette Başkan Büyükgöz ilk olarak teşkilatın yapısı ve işleyişi hakkında bilgilendirildi. Gebze Belediyesi’nin de dahil olduğu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot  Projesi’nin detayları ve MEWA Bölgesi genelinde yürütülen çalışmalar da Genel Sekreter Duman tarafından yapılan aktarılan konular arasında yer aldı. Yapılan görüşmenin bir diğer önemli gündem maddesi ise; 9-10 Temmuz 2019 tarihlerinde Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleştirilecek olan UCLG-MEWA Kongresi’nin hazırlıkları oldu. Bu doğrultuda UCLG-MEWA Mali Yönetim Komitesi/Denetim Kurulu Toplantısı’nın hazırlıkları da Başkan Büyükgöz ile görüşüldü. 

Teşkilatın küresel gündemlere ilişkin takip ettiği konuların üyelerle paylaşılması, yapılan ziyaretlerin bir diğer önemli ayağını oluşturuyor. Özellikle Eylül 2017’de Nevşehir’de gerçekleştirilen Aracı Şehirler MEWA Bölgesel Forumu sonrasında bölgedeki çalışmalarına hız kazandıran UCLG-MEWA, Türkiye’nin bu manada rol modellerinden olan Gebze’de yürütülecek çalışmalar hakkında da Başkan Büyükgöz ile değerlendirmelerde bulundu.

Kır ve kent arasında kurduğu bağlantılarla öne çıkan ve kalkınmanın kilit aktörleri olarak görülen aracı şehirler, teşkilatın yeni çalışma döneminde de üzerinde yoğunlaşılan konulardan biri olacak. Bu manada MEWA Bölgesi’ndeki ülkelerde belirlenen pilot belediyelerle çalışmaların takip edilerek, küresel politikalara entegre bir işleyiş için gerekli adımların üyeler ile birlikte atılması hedefleniyor.

DUYURULAR

  4. YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER HLPF RAPORU YAYIMLANDI

SKH’lerin yerleştirilmesine dair küresel raporun bu yılki sayısını istifadenize sunarız.

 SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

 MOHAMAD SAADIE, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri Lübnan'dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie’ yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ'NİN KONUĞU MAHMUT ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri'nin konuğu oluyor.

 RASİM ARI, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yerel yönetim söyleşileri kapsamında Nevşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Rasim Arı’yı konuk ediyor.

 UCLG YÖNETİM KURULU

UCLG’nin 2020 yılındaki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı, 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma şehrinde yapılması planlanan toplantı, mevcut salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

TWITTER