UCLG-MEWA’DAN GEBZE’YE ZİYARET

 

UCLG-MEWA, 31 Mart 2019 tarihinde bölge ülkelerinde Türkiye’de gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimi ile göreve gelen belediye başkanlarını tebrik etmek ve teşkilat hakkında bilgi vermek amacıyla gerçekleştirdiği ziyaretlere devam ediyor. Bu kapsamda; UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve beraberindeki heyet, aynı zamanda 2016-2019 Dönemi UCLG-MEWA Saymanı olan Gebze Belediyesi’nin başkanlığına seçilen Zinnur Büyükgöz’ü 17 Haziran 2019 tarihinde ziyaret etti.

Gerçekleşen ziyarette Başkan Büyükgöz ilk olarak teşkilatın yapısı ve işleyişi hakkında bilgilendirildi. Gebze Belediyesi’nin de dahil olduğu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot  Projesi’nin detayları ve MEWA Bölgesi genelinde yürütülen çalışmalar da Genel Sekreter Duman tarafından yapılan aktarılan konular arasında yer aldı. Yapılan görüşmenin bir diğer önemli gündem maddesi ise; 9-10 Temmuz 2019 tarihlerinde Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleştirilecek olan UCLG-MEWA Kongresi’nin hazırlıkları oldu. Bu doğrultuda UCLG-MEWA Mali Yönetim Komitesi/Denetim Kurulu Toplantısı’nın hazırlıkları da Başkan Büyükgöz ile görüşüldü. 

Teşkilatın küresel gündemlere ilişkin takip ettiği konuların üyelerle paylaşılması, yapılan ziyaretlerin bir diğer önemli ayağını oluşturuyor. Özellikle Eylül 2017’de Nevşehir’de gerçekleştirilen Aracı Şehirler MEWA Bölgesel Forumu sonrasında bölgedeki çalışmalarına hız kazandıran UCLG-MEWA, Türkiye’nin bu manada rol modellerinden olan Gebze’de yürütülecek çalışmalar hakkında da Başkan Büyükgöz ile değerlendirmelerde bulundu.

Kır ve kent arasında kurduğu bağlantılarla öne çıkan ve kalkınmanın kilit aktörleri olarak görülen aracı şehirler, teşkilatın yeni çalışma döneminde de üzerinde yoğunlaşılan konulardan biri olacak. Bu manada MEWA Bölgesi’ndeki ülkelerde belirlenen pilot belediyelerle çalışmaların takip edilerek, küresel politikalara entegre bir işleyiş için gerekli adımların üyeler ile birlikte atılması hedefleniyor.

DUYURULAR

 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2021: ADAYLIK İÇİN ÇAĞRI

Kurucu vasfı olan Paris Kongresi’nden beri kültür, UCLG politika gündeminin merkezinde yer almakta

 UCLG-MEWA KONGRESİ

UCLG-MEWA Kongresi 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılacak

 YEREL EKONOMİK KALKINMA İÇİN STRATEJİK PLANLAMA ÇALIŞTAYI

Akdeniz Entegrasyon Merkezi CMI, Irak, Ürdün, Lübnan, Filistin, Türkiye, Afganistan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda gibi ülkelerden 48 belediyeyi ve pek çok uluslararası kuruluşu 30 Haziran 2019 tarihinde Amman’da bir araya getiriyor.

 "HİÇBİR ŞEHİR, HERHANGİ BİR SAVAŞIN TARAFI DEĞİLDİR"

Bugün 16 Mayıs Birleşmiş Milletler Barış içinde Birlikte Yaşama Uluslararası Günü. 2019 yılına kadar Dünyamız birlikte yaşamayı zorlaştıran pek çok süreç geçirdi.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ "İNSAN SERMAYESİ, NİTELİKLİ EĞİTİM VE KALKINMA"

UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri "İnsan Sermayesi, Nitelikli Eğitim ve Kalkınma" 21 Mart Perşembe 2019

 UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasisi Komitesi & UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı

UCLG-MEWA Kalkınma İşbirliği ve Kent Diplomasi 2'nci Komite Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi 4'üncü Komite Toplantısı, 15-17 Nisan tarihlerinde, Filistin'in Ramallah kentinde gerçekleştirilecektir.

 SOSYAL UYUM KONUSUNDA MÜLTECİ DOSTU BELEDİYELER İÇİN DEVAM ÇALIŞTAYI

Sosyal Uyum Konusunda Mülteci Dostu Belediyeler için Devam Çalıştayı 12-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı & UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı

CLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilecek.

 UCLG-MEWA'DAN YEREL YÖNETİMLERE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden biri olan Türkiye'de 2019 yerel seçimlerine katılacak partilere, yerel kadın liderleri destekleme noktasında, aday listesinde en az yüzde 30 oranında cinsiyet eşitliği kotasını sağlayacak şekilde düzenleme yapmasına yönelik çağrıda bulunduk.

 EV SAHİBİ TOPLULUKLARDA YEREL EKONOMİK KALKINMA ÇALIŞTAYI

“Ev Sahibi Topluluklarda Yerel Ekonomik Kalkınma” başlıklı, Ev Sahibi Belediyeler öğrenme ağı toplantısı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası Grubu’nun ortaklığında, Dünya Bankası Güney-Güney Programı, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CIHEAM Bari ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün desteğiyle Akdeniz Entegrasyon Merkezi tarafından 19-22 Kasım 2018 tarihleri arasında Gaziantep'de düzenlenecektir.

TWITTER