UCLG-MEWA'NIN TAHRAN'DA 5 GÜNLÜK PROGRAMI

 

UCLG-MEWA, 4-8 Temmuz tarihleri arasında Tahran VLR Danışma Kurulu Toplantısı ve Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi Başkanlık Toplantısının yanı sıra Birinci Tahran Kardeş Şehir Festivali ve İran Üçüncü Uluslararası Akıllı Şehirler Fuarı'na Tahran'da katılım gösterdi. Etkinlikler Tahran Belediyesi’nin katılımı ve işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Tahran, SKA'ların Yerelleştirilmesi ve İzlenmesi ve VLR Danışma Kurulu Eğitimi

UCLG-MEWA tarafından 5 Temmuz 2022 tarihinde İran'ın başkenti Tahran'da Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının (SKA) Yerelleştirilmesi ve İzlenmesi eğitimi düzenlendi. Eğitimi, 7 Temmuz'da Tahran'da yapılacak Gönüllü Yerel Değerlendirme (VLR) Danışma Kurulu toplantısı izledi.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının yerelleştirilmesi ve izlenmesi UCLG-MEWA'nın öncelikleri arasında yer almaktadır ve UCLG-MEWA, bölgedeki VLR'lerin sayısının artırılması için aktif olarak çalışmaktadır.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, UCLG-MEWA'nın SKA'ların izlenmesine yönelik aktif çalışmadaki rolünü vurguladı. MEWA Bölgesi'nin son yıllarda hazırlanan VLR ve SKA'ların yerelleştirilmesinde ivme kazandığını da sözlerine ekledi. Duman, “Şehir ne kadar küçük veya büyük olursa olsun, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları gündemine katılabilirler. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karatay Belediyesi, Sultanbeyli Belediyesi ve Amman Büyükşehir Belediyesi, 2021 Üst Düzey Siyasi Forumu'na (HLPF) MEWA bölgesinden katıldı. Dünyanın yerel yönetimlerini bir araya getiren bu küresel etkinliğe Tahran'ın da katılmasını diliyoruz,” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz, Komiteler ve Projeler  Koordinatörü Melis Şahin, Proje Asistanı Muhammed Furkan Çalışan ve Proje Asistanı Arzum Dilşad Ölçen eğitimin organizasyon ekibini oluşturdu.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Dinç, AMF Genel Sekreteri ve Tahran Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hamid Reza Gholamzadeh,  ve Tahran Belediye  Personeli de eğitime katılım sağladı.

Danışma kurulu toplantısının amacı, VLR sürecinin hazırlığını gözden geçirmek ve Tahran'ın VLR'si için Tahran'ın yerel paydaşlarından geri bildirim almaktı.

UCLG-MEWA, Tahran Belediyesi Uluslararası İlişkiler Departmanı Temsilcileri, Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF), Tahran ICT Organizasyon Temsilcileri ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi UCLG Koordinatörü Fuat Özharat Danışma Kurulu Toplantısına katıldı.

Tahran’ın Birinci Kardeş Şehirler Festivali

Tahran'ın 1. Kardeş Şehirler Festival ve Sergisi, 3-8 Temmuz 2022 tarihleri ​​arasında Tahran'daki Goftegou Sergi Merkezi'nde gerçekleştirildi. Etkinlik, Tahran Belediyesi ve Asya Belediye Başkanları Forumu tarafından düzenlendi.

Çeşitli şehirler arasındaki bağlantıları çeşitlendirmek ve Tahran Belediyesi'nin faaliyetlerini ve yerel yönetimlerin rolünü sunmak için düzenlenen etkinlik; Tahran'ın kardeş şehirleri, Tahran Belediyesi'nin birimleri, yan kuruluşları ve ilçelerinin yanı sıra özel sektör ve uluslararası kuruluşları da bir araya getirdi.

UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi Başkanı olan Tahran Belediyesi, aynı zamanda 2022-25 dönemi için UCLG-MEWA Eş Başkanlığı görevini yürütüyor. Havana, Bangkok, Bağdat, Necef, Duşanbe, Manila, Bişkek ve Kazan; Tahran’ın kardeş şehirlerinden bazılarıdır.

İran 3. Uluslararası Akıllı Şehirler Fuarı, 3 Temmuz 2022

İran İçişleri Bakanlığı, 3 Temmuz'da Tahran'da, İran 3. Uluslararası Akıllı Şehirler Fuarı'nı düzenledi. Bu program, katılımcıların ağlarını geliştirme ve “Akıllı Şehir Politikaları/Uygulamaları” için kapasite geliştirme fırsatları sağlarken aynı zamanda vatandaşların akıllı uygulamalar konusunda farkındalığını artırmayı hedeflemiştir.

UCLG-MEWA, Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi aracılığıyla uzun süredir Akıllı Şehirler üzerine çalışmaktadır. UCLG-MEWA Genel Sekreteri akıllı şehirler için politika tutarlılığı konulu bir açılış konuşması yapmıştır. Uluslararası bir kuruluş olarak UCLG-MEWA, üyelerinin faaliyetlerini yakından takip etmekte ve kapasitelerine katkıda bulunmaktadır.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Yeni Kentsel Gündem'in yerel yönetimlerin insan odaklı hizmetleri vatandaşlara en etkin şekilde ulaştırma sorumluluğuna ilişkin ifadesine vurgu yaptı. Akıllı şehirlerin işbirliği yapmak, kapsayıcı, şeffaf ve güvenli olmak için teknolojiye ihtiyacı duyduğunu ekledi.

Akıllı Ekonomi, Akıllı Şehir Merkezi, Akıllı Yönetim, Yapay Zeka ve Akıllı Şehirlerde Güvenlik başlıklı paneller fuarın öne çıkan konuları arasındaydı.

UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı

UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı 6 Temmuz 2022 tarihinde Tahran'da gerçekleştirildi. Toplantıyı UCLG-MEWA ve Tahran Belediyesi organize etti.

Toplantıda, komiteye yeni üyelik başvuruları gibi idari gelişmeler ve dönemin tematik faaliyet planının hazırlanması için 3 yıllık yol haritası ve politika raporu tartışıldı.

UCLG-MEWA, yönetim organlarını, Başkanlığını ve komitelerin Başkanlık Divanlarını yenilemek için her 3 yılda bir Kongre düzenlemektedir. UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi’nin Başkanlık Divanı da 2022’deki Kongre’de yenilendi.

DUYURULAR

 6. TAHRAN ALTIN KERPİÇ ÖDÜLÜ DUYURULDU

6. Tahran Altın Kerpiç Ödülü 31 Ekim - 1 Kasım tarihlerinde, Tahran'da gerçekleştirilecek. Tahran Belediyesi ile Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-HABITAT) işbirliğinde düzenlenen Ödül, “Kentte İnsan Odaklı Kalkınma, Sosyal Dinamizm ve Kültürel İçerme” konularına odaklanacak. Proje girişleri, 7 Ekim'e kadar web sitesinde yapılabilir.

  YENİ MEWA AGORA SAYISI: DESANTRALİZE İŞBİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın yeni dergisi MEWA Agora’nın ikinci sayısı çıktı! Desantralize işbirliğini odağına alan sayıda; MEWA Bölgesi’nde şehirler arası kalkınma iş birliğine değinen Başyazıyı, Durban Üniversitesi’nden Sogen Moodley’nin görüş yazısını, UCLG-MEWA’nın yeni Başkanı Tayseer Abu Sneineh ile röportajı ve desantralize işbirliğine dair 2018 tarihli “Atıksu ve Belediye Su Sistemleri Yönetimi” iyi uygulamasını okuyabilirsiniz.

 İRAN' DA KENTSEL YÖNETIM YAZ OKULU

Tahran Belediyesinin girişimi olan Asya Belediye Başkanları Forumu, Iran’da bulunan Allameh Tabataba’i Üniversitesi ile işbirliği yaparak Kentsel Yönetim konulu birinci yaz okulu programını düzenliyor.

 UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET GÜNDEMİ İLE GİRNE'DE

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, UCLG-MEWA Kongresi'22 ardından yeni komite başkanlık divanı ile ilk programını düzenleyecek. Program 5 Ağustos 2022'de Girne Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) gerçekleştirilecek.

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları, Ana Tüzük ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

TWITTER