UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

COVID-19 küresel salgınını ve 28-30 Mayıs tarihleri arasında Roma'da gerçekleştirilmesi planlanan UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı'nın iptalini göz önünde bulunduran UCLG Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu’nun aynı tarihlerde çevrimiçi olarak düzenlenmesi önermiştir.

Roma Belediyesi, bizimle çalışmaya devam etme konusundaki kararlılıklarını dile getirmiş ve gelecekte bir UCLG toplantısına ev sahipliği yapma isteklerini yinelemiştir. Yönetim Kurulu'nun hazırlıklarını kolaylaştırmak için gösterdikleri çabalardan ötürü Belediye Başkanına ve ekibine tekrar teşekkür etmek istiyoruz.

Program ve gündem

Yönetim Kurulu oturumuna dair bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

Cuma, 29 Mayıs 2020

14:30-18:00
Zoom platformu üzerinden
(Katılıma ilişkin bilgiler toplantıdan önce paylaşılacaktır)

Yönetim Kurulu Toplantısı için önerilen gündem ve hafta boyunca düzenlenecek genel toplantı programı aşağıdaki gibidir: 

25 Mayıs:  Kurumsal Komiteler

Bu komiteler, Dünya Teşkilatı’nın bütçe ve kurumsal süreçler gibi olağan işlerini ve yalnızca komite üyelerini kapsayacaktır. Davetiyeler ayrıca gönderilecektir.
 
14:30-16:00: Mali Yönetim Komitesi
16:30-17:30: Anatüzük Komitesi

28 Mayıs: Paris Anlaşması üzerine koordinasyonu güçlendirmek için Belediye Başkanları ve Bakanlar arasında, UNDP, UNEP, UN-Habitat ve GCoM ile ortaklaşa düzenlenecek diyalog

12:00-14:00: Çok katmanlı yönetişime odaklanmak: merkezi ve yerel yönetimler iklim eylemlerini nasıl koordine ediyor

13:00-14:00: Bölgesel ve yerel olarak belirlenmiş katkılar ve bunların ulusal olarak belirlenmiş katkılara entegrasyonu

15:00-16:30: Yeni bir normal inşa etmek: COVID krizi ve yeşil kalkınma yoluyla iklim eylemini yeniden düşünme fırsatı

16:30-17:00: Kurumsal kapanış

29 Mayıs: Yönetim Kurulu’nun Resmi Oturumu
14:30-15:00: Resmi Açılış
15:00-16:00: UCLG’nin UN75 üzerine istişaresi
16:15-18:00: COVID Sonrası Dönemde UCLG stratejisi üzerine Yönetim Kurulu’nun İş Oturumu

Çevrimiçi Yönetim Kurulu: UCLGMeets platformu
 
Yönetim Kurulu üyeleri arasındaki müzakerelere yönelik arka plan belgeleri 22 Mayıs'tan itibaren UCLGMeets platformunda paylaşılacaktır. Bildiğiniz gibi, bu platform yalnızca toplantılarımız için çalışma belgelerini paylaşmaya olanak vermekle kalmayacak, aynı zamanda çevrimiçi tartışmalar ve paylaşılan belgelere ilişkin yorumlar için de bir alan sağlayacaktır.

Platform, 20 Mayıs'ta faaliyete geçecektir. Üyelere kayıt olma, profil oluşturma ve daha sonra istişarelerde yer alma konusunda adım adım talimatlar verilecektir.

Bu süre içinde, Yönetim Kurulu çerçevesinde düzenlenen toplantılara katılımı bu bağlantıyı kullanarak doğrulayabilirsiniz.

Uluslararası savunuculuk

Bu hafta başında gönderilen sirkülerimizde bildirildiği gibi, UCLG Başkanlık Divanı, Durban Deklarasyonu’nu temel alarak ve yerel ve bölgesel yönetimlerin bir dayanışma dünyası inşa etme taahhüdüne odaklanarak, COVID-19 salgını sonrasında dünyayı değiştirmek için on tavsiye içeren bir Talimatname üzerinde anlaştı. Bu Talimatname ile ilgili istişare sürecinin 18 Mayıs'a kadar açık kalacağını ve yorumlarınızı policy@uclg.org adresine yazılı olarak iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Talimatname, UCLGMeets platformunda paylaşılacak yorumlara açık olmaya devam edecektir.

Ayrıca, Talimatname ile ilgili hazırladığımız kısa videoyu sosyal medyada ve ilgili bulduğunuz diğer mecralarda tanıtabilirseniz, çok memnun oluruz.

Dayanışma mesajı

UCLG Başkanlık Divanı, tüm üyelerine bir dayanışma mesajı göndermek istemektedir. Haftalardır, istisnai bir durumda yaşamaktayız; sınır tanımayan bir tehditle karşı karşıya kalmış durumdayız. Bu tehdit karşısında, toplumlarımızı koruma ve onlara, özellikle bu krizin etkilerine en fazla maruz kalan savunmasız topluluklara, temel hizmetleri sunma noktasında çalışma şeklimizi değiştirmek zorunda kaldık.

Yerel ve bölgesel yönetimler, bilim adamları ile birlikte eylemlerin ve çözümlerin referans noktası olan Sağlık Bakanlıkların büyük müttefikleri olduklarını göstermişlerdir. Üyelerimiz, sadece belediye başkanları olarak değil, aynı zamanda bir yerel yönetimler ağı olarak, bu krizle mücadelede yerel yönetimlerin neden olmazsa olmaz aktörler olduğunu göstermektedir.

Virüse maruz kalanlara yanlarında olduğumuz mesajını, sevdiklerini kaybedenlere başsağlığı dileklerimizi ve virüsü etkin bir şekilde kontrol altına almak için yorulmadan çalışan dünyanın dört bir yanındaki makamlara ve bilim insanlarına desteğimizi iletiyoruz.

UCLG, bu zor zamanlarda gündeme ışık tutmak için elinden geleni yapıyor. Sizlerle yakında görüşmeyi umut ediyoruz. Ayrıntılı bilgi için UCLGExBu@uclg.org adresinden iletişime geçebilirsiniz.

DUYURULAR

 UCLG CIB 2020 YILLIK TOPLANTISI

UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur.

 UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020

 COVID-19 SONRASI İÇİN TALİMATNAME

UCLG ağı, üyeleri, sekreterlikleri ve temsil ettiği topluluk, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana farklı bir şekilde yaşamak ve çalışmak durumunda kaldı. Yerel ve bölgesel yönetimler bu tartışmaya öncülük etmeye hazır; bu kapsamda, UCLG Başkanlık Divanı gelecek adımlar için bir Talimatname üzerinde anlaşt

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ’NE ONLİNE OLARAK DEVAM DİYOR

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ara verdiğimiz söyleşilerimize, online olarak sosyal medya hesaplarımızdan devam ediyoruz.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ ERTELENDİ

Yeni Tip Corona Virüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle 18 MART 2020 Çarşamba günü D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato‘ Ku Jaafar Ku Shaari ile gerçekleştireceğimiz söyleşimizi ileri bir tarihe ertelemiş bulunmaktayız. Değerli bilgilerinize saygı ile sunarız.

 D-8 GENEL SEKRETERİ KU JAAFAR, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında Gelişen 8 Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’Ku Jaafar Ku Shaari’yi konuk ediyor.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU NEVŞEHİR’DE TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ile Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi yan etkinliği 10-12 Mart 2020 tarihlerinde Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

 UCLG-MEWA SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM PLANLARINI KONUŞUYOR

Akıllı Şehirler için Sürdürülebilir Otobüs Sistemi Konferansı; Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Kaynakları Enstitüsü Türkiye (WRI) Sürdürülebilir Şehirler, Busworld Akademi, HKF Ticaret Fuarı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Birleşmiş Milletler Bölgesel Kalkınma Merkezi (UN-CRD) ve UN-Habitat ortaklığında, 5-6 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Expo Center'da düzenlenecektir.

 AKDENİZ EV SAHİBİ BELEDİYELER ÖĞRENME AĞI 4. YILLIK EŞLER ARASI ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı (HMLN) bağlamında Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI), 5-9 Nisan 2020 tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek olan HMLN 4. Yıllık Eşler Arası Öğrenme Çalıştayı'nı düzenleyecek

 UCLG-MEWA’NIN CORONA VİRÜSÜ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta UCLG'nin Çin’deki tüm üyeleri olmak üzere, bu salgınla karşı karşıya olan tüm şehirlerin yanındayız

TWITTER