YEREL TOPLUM VE MÜLTECİLER İÇİN İSTİHDAM VE GİRİŞİMCİLİĞİN DESTEKLENMESİ

Yerel Toplum ve Mülteciler için İstihdam ve Girişimciliğin Desteklenmesi: Ev Sahibi Yerel Yönetimler Açısından COVID-19 Krizinin Getirdiği Yeni Zorluklar - Bölüm 1

Web seminer dizisinin “Ev Sahibi Toplumlarda İş, Girişimcilik ve Özel Sektör Katılımı: COVID-19 Krizine Adapte Olmak” konulu, 27 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşen ilk eğitim oturumu başarıyla tamamlandı. Bu Web Eğitim Seminerleri dizisi, Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI) ve Dünya Bankası Grubu tarafından, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), Yoksullara Yardım için Danışma Grubu (CGAP), Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu - GIZ), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), BM-Habitat ve UNHCR işbirliğinde düzenlendi.

Akdeniz Ev Sahibi Belediyeler Öğrenme Ağı'nın (HMLN) bu çevrimiçi eğitim serisi, yerel toplum ve zorla yerinden edilmiş topluluklar için iş ve girişimcilik fırsatları yaratmak üzere özel sektör odaklı çözümlerin geliştirilmesine odaklanıyor. Eğitim serisi, Covid-19 krizine ve kriz sonrasındaki iyileşmeye yönelik yürütülen çalışmalarda ve daha iyi bir yerel ekonomik ortam sağlamada ev sahibi yerel yönetimlerin oynadıkları kilit rolü inceliyor.

Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI) Müdürü Blanca Moreno-Dodson ve Dünya Bankası Maşrik Bölgesel Direktörü Saroj Kumar Jha,karşılama konuşmalarının ardından çevrimiçi eğitim serisini tanıttılar. Moreno-Dodson konuşmasında, göçmenlerin iş gücünden ve becerilerinden yararlanmanın ve onları iş gücü piyasasına entegre etmenin önemini vurguladı. Jha ise yerel yönetimler arasında deneyim paylaşımına ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

CMI Kıdemli Ortaklık Uzmanı Giulia Marchesini, CMI tarafından yürütülen ve Lübnan, Ürdün, Filistin ve Türkiye'den belediyelerin yer aldığı Covid-19 Acil İhtiyaç Tespiti çalışmasını katılımcılarla paylaştı. Çalışmanın sonuçları, yerel yönetimlerin "acil durum planlama rehberi", "uzaktan bütçeleme", "dijital altyapının geliştirilmesi" ve "belediye çalışanları için dijital okuryazarlık eğitimi" alanlarında desteğe ihtiyaç duyduğunu ortaya koydu.

İlk eğitim oturumunda; Ramallah (Filistin) Belediyesi’nden Nadine Burbar; Madaba (Ürdün) Büyükşehir Belediyesi’nden Mohammad Abu Gaoud; Dünya Bankası’ndan Mauro Testaverde ve Meriem Ait Ali Slimane; Building Markets Orta Doğu’dan Selen Uçak ve Gaziantep Belediyesi’nden Fuat Özharat konuşmacı olarak yer aldılar. Etkinlik boyunca konuşmacılar, Covid-19 salgınının ve bu salgının etkilerinin üstesinden gelmek için yürütülen faaliyetleri kendi bakış açılarından dinleyicilere sundular.

Web Semineri Dizisinin “Yerli Toplum ve Mülteciler için İstihdam ve Girişimciliğin Desteklenmesi: Ev Sahibi Yerel Yönetimler Açısından COVID-19 Krizinin Getirdiği Yeni Zorluklar - Bölüm 2” başlıklı ikinci eğitim oturumu, 17 Haziran 2020 tarihinde, saat 14.30’da (TSİ) gerçekleşecek. New Challenges from COVID-19 Crisis for Host Local Authorities – Part 2” will take place on June 17, 2020, at 13.30 CET.

DUYURULAR

 NICOLA KHAMIS, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

23 Eylül 2020 Çarşamba, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU & KONSEYİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANIYOR

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu & Konseyi taoplantıları ile “UCLG-MEWA Komiteleri Perspektifinden COVID-19 Sonrası Döneme İlişkin Kent Yönetimi Stratejilerinin Değerlendirilmesi” tematik oturum 22 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 TÜRKİYE KENT İÇİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM AĞI PROJESİ

KAVŞAK AĞI çevrimiçi açılışı 18 Eylül Cuma saat 15.00'da gerçekleşecektir.

  YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU WALD YÖNETİM KURULU ÜYESİ AV. EMİN CANACANKATAN

10 Eylül 2020 Perşembe, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 SANCAKTEPE BELEDİYE BAŞKANI AV. ŞEYMA DÖĞÜCÜ, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

08 Eylül 2020 Salı, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 DR. YOUSEF AL SHAWARBEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

03 Eylül 2020 Perşembe, saat 14.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 EL HALİL BELEDİYE BAŞKANI TAYSEER ABU SNEINEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

27 Ağustos 2020 Perşembe, saat 10.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 TEBRİZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI IRAJ SHAHIN BAHER UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLUYOR

25 Ağustos 2020 Salı, Saat 15.00

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VE UCLG-MEWA EŞ BAŞKANI YÜCEL YILMAZ

18 Ağustos 2020 Salı, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN

12 Ağustos 2020 Çarşamba, saat 15.00’da gerçekleştirilecek olan söyleşide sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

TWITTER