4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG)’nin en önemli uluslararası etkinliklerinden olan Kültür Zirvesi’nin dördüncüsü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 9 Eylül 2021 tarihinde hibrit olarak başladı. Dünyanın farklı noktalarından kültür alanında yerel yönetim temsilcilerinin katılım sağladığı zirve, ilk olarak “Yerel Yönetimler ve Kültürel Miras” başlıklı oturum ile başladı.

UCLG-MEWA Genel Sekreter Mehmet Duman’ın başkanlığında ilerleyen oturumda, Uluslararası ICOMOS Başkan Yardımcısı Zeynep Gül Ünal açılış konuşmacısı; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kazan Belediye Başkan Yardımcısı Evgeniya Lodvigova, Osh Belediye Başkan Yardımcısı Zhasur Azimov, Intach’dan Navin Piplani, Malmö Kültür Daire Başkanlığı’ndan  Rena Baledi, Terassa la Seu d'Ègara Dünya Kültür Mirası Adaylığı Direktörü Carles Sanchez ve CO18 - Kültür Objektif 18 Direktörü Marc Villarubias konuşmacı olarak yer aldı.

Oturumun açılışında konuşan Genel Sekreter Duman, kültürel miras yönetiminin çok düzeyli olmasını vurgularken; yerel, ulusal ve uluslararası otoriteler arasında tam koordinasyonun sağlanması ve yerel yönetimlerin, miras yönetiminin tam kalbinde olması gerektiğini ifade etti.

Aynı gün içerisinde gerçekleştirilen birçok etkinliğe ek olarak, “UCLG’nin Bölge Birimleri’nin Kültürel Gücü” adlı oturumu da düzenlendi.   Oturumda, UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz oturumun başkanlığını yürütürken; UCLG Afrika Kültür, Göç, Barış ve Güvenlik Birimi Direktörü Mustapha Moufid, UCLG Avrasya Genel Sekreteri Rassikh Sagitov, Volgograd Komitesi Kültür Başkanı Dmitry Polyanin, Kültürel Kalkınma Ağı Direktörü John Smithies ve Jeju Özerk İli Küresel Genç Yaratıcılar Misafirlik Programı Genel Direktörü Eunhae Jung konuşmacı olarak yer aldı.

"Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporlarında Kültürün Yeri" çalıştayında, Amman Büyükşehir Belediyesi'nden Samira Dhayat, Amman'ın VLR hazırlıklarına ve kültürün rapordaki rolüne değindi.

4. UCLG Kültür Zirvesi’nin açılışı, UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz’in oturum başkanlığında gerçekleşti.

UCLG’nin en önemli uluslararası organizasyonlarında biri olan 4. UCLG Kültür Zirvesi’nin açılışı, Genel Sekreter Emilia Saiz’in oturum başkanlığında gerçekleştirildi.

Oturumda ilk olarak, 4. UCLG Kültür Zirvesi’nin ev sahipliğini üstlenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer söz aldı. Soyer, konuşmasında “Kültürün geçmişle ve değişimle uyumu teşvik ettiğini ve bu buluşmanın, İzmir’den tüm dünyaya bir kere daha kültür tohumlarını serpeceğini” vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

Akabinde, UCLG Dünya Teşkilatı’nı temsilen söz alan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Eş Başkanı Uğur İbrahim Altay ise konuşmasında, “Sorunların üstesinden gelebilmek için ortak çalışma, düşünme, iyi tecrübelerin paylaşımı gibi faaliyetleri artırmalı, kültürü şehirler ve insanlarımız arasında daha da geliştirmeliyiz" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, açılışta yaptığı konuşmasında, “kültürün birleştirici ve iyileştirici gücüne dikkati çekerken, yerel demokrasinin geliştirilmesinde, ekonomik kalkınmada kültürün önemini fark ederek gelecek vizyonumuzu bu potansiyel üzerine kurmak durumundayız” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise “kültür çapraz ve kesişen bir meseledir ve bu nedenle kalkınmanın tüm boyutlarını etkilemektedir. Kültürün sürdürülebilir kalkınmadaki rolüne dikkat ederek sonuçlarının yanı sıra, süreçlere de gereken önemi göstermek gerekir” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, açılış oturumunda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da yer aldı.

Açılış oturumunun ardından gerçekleştirilen Yaratıcı Ekonomi’deki Kültürel Çeşitlilik paneline Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık katıldı. Işık, paneldeki konuşmasında, kültürel ekonomilerin sürdürülebilirliğinde yerel yönetimlerin rolünün tartışılamaz derecede öncelikli olduğunu vurguladı.

UCLG-MEWA’nın Kültür alanındaki yayınlarının da lansmanının yapılacağı MEWA Bölgesi’nin ev sahipliğindeki Kültür Zirvesi, panel ve etkinliklerle devam etti.

DUYURULAR

 ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU KÜTAHYA’DA DÜZENLENECEK

Forum, 5-8 Ekim 2021 tarihleri arasında Kütahya Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA İLE AMF ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

UCLG-MEWA ile Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF) arasında, kentsel küresel gündemlerin yerelleştirilmesini teşvik etmek ve her iki kuruluşun üyelik tabanını genişletmek amacıyla Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandı.

 KAVŞAK AĞI 6. E-MODÜLÜ SİZLERLE!

10 farklı E-öğrenme modülünü içerecek programın “Fon Kaynakları Geliştirme ve Sosyal Girişimcilik” adlı altıncı modülü de yayınlandı!

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEYİ BALIKESİR’DE TOPLANIYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile Göç Küresel Görev Gücü (GTFM) Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’nı 11 Kasım 2021 Perşembe günü, UCLG-MEWA’nın Eş Başkanlığı görevini yürütmekte olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirecektir.

 TÜRKİYE KENT İÇİ ULAŞIM AĞI PROJEMİZ KAPSAMINDA HAZIRLADIĞIMIZ 5. MODÜL YAYINDA!

Modülde “Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim” konusunu ele aldık. ‬

 UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ İZMİR: KAYIT & PROGRAM

Zirve, kültürün kalkınmadaki rolü hakkında güçlü mesajlar verecek ve kültürün sürdürülebilir kentlerin ve toplulukların ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayacaktır.

 UCLG’DEN TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA MESAJI

Saiz: Başta Marmaris Bölgesi olmak üzere, yangınlardan etkilenen tüm insanlar ve Türkiye’deki yerel yönetimler ile dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

 DAYANIŞMA ÇAĞRISI

UCLG MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri olarak, Türk halkı ve Türkiye’deki yerel yönetimlerle, sürmekte olan ve özellikle de Türkiye’nin güney bölgelerini harap eden büyük yangınlar konusunda dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade ediyoruz.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY TOPLANTILARINA EV SAHİPLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA üyelik yükümlülüklerini yerine getirmiş olan yerel yönetimlerimiz, ev sahipliği yapmaya yönelik yazılı taleplerini en geç 30 Temmuz 2021, Cuma gününe kadar sekretaryamıza iletmeleri gerekmektedir.

 HUKUKÇU İŞ İLANI

UCLG-MEWA İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere "Hukukçu" alınacaktır.

TWITTER