4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ 2. GÜNÜ

“Kültür: Geleceğimizi Kurarken” ana teması ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde başlayan 4. UCLG Kültür Zirvesi’nin ikinci günü, panel ve etkinliklerle devam etti. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Onur Eryüce’nin oturum başkanlığını yürüttüğü Kültürel Diplomasi: Uluslararası Kültürel İşbirliğinde Kentlerin ve Yerel Yönetimlerin Rolü Paneli’ne, Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF) Genel Sekreteri Goshtasb Mozaffari katıldı.

Mozaffari, konuşmasında "Kültür, okyanustaki bir buzdağı gibidir; görünen ve görünmeyen kısımları vardır. Bizler somut kültürü görüyoruz; ancak kültür bundan fazlasıdır. Bu amaçla, kültürel diplomasi de şehirleri birbirine bağlar ve onlara değer katar.” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Konusunda Yerel Eylemlerin Teşvik Edilmesi başlıklı ikinci oturumunda ise Beit Jala Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Eş Başkanı Nicola Khamis yer aldı.

Khamis, konuşmasında; “Kültürel, sosyal ve politik alanlarda kadınları güçlendirmek için tüm stratejilerimizin kullanılmasını sağlamalıyız. Gelenekler, kadınların güçlendirilmesinde engel olmamalıdır." ifadelerini kullandı.

Daha sonra gerçekleşen Kültür ve Sürdürülebilir Turizm başlıklı panelde konuşan Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Nidai Güngördü,  “Kültürün; sevgi, hoşgörü ve barışın çatısı olduğunu vurgularken, kültürde sürdürülebilir olmak ve turizm ile ilinti kurmak çok önemlidir.” dedi.

Kültür Zirvesi kapsamında, UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi, Türkçe ve İngilizce dillerinde yayınlanacak olan Kültürel Miras Sözlüğü’nün lansmanını gerçekleştirdi.

2 gün süren ve dünyanın birçok noktasından farklı kültürel yaklaşımların bir araya geldiği 4. UCLG Kültür Zirvesi’nin kapanış oturumunda ise UCLG-MEWA adına konuşan UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie, “Covid-19 kriziyle birlikte, kültürün önemi arttı; toplulukların özgünlükleri yeniden ortaya çıktı ve tüm zorluklara rağmen kendi kökleriyle tekrar bağ kurma fırsatını yakaladılar." değerlendirmesinde bulundu.

4. UCLG Kültür Zirvesi’nin ardından “Kültür İnsanlığın Geleceğini Kuruyor” başlıklı İzmir Deklarasyonu yayımlandı.

Deklarasyona buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU KÜTAHYA’DA DÜZENLENECEK

Forum, 5-8 Ekim 2021 tarihleri arasında Kütahya Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 UCLG-MEWA İLE AMF ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

UCLG-MEWA ile Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF) arasında, kentsel küresel gündemlerin yerelleştirilmesini teşvik etmek ve her iki kuruluşun üyelik tabanını genişletmek amacıyla Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandı.

 KAVŞAK AĞI 6. E-MODÜLÜ SİZLERLE!

10 farklı E-öğrenme modülünü içerecek programın “Fon Kaynakları Geliştirme ve Sosyal Girişimcilik” adlı altıncı modülü de yayınlandı!

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEYİ BALIKESİR’DE TOPLANIYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile Göç Küresel Görev Gücü (GTFM) Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’nı 11 Kasım 2021 Perşembe günü, UCLG-MEWA’nın Eş Başkanlığı görevini yürütmekte olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirecektir.

 TÜRKİYE KENT İÇİ ULAŞIM AĞI PROJEMİZ KAPSAMINDA HAZIRLADIĞIMIZ 5. MODÜL YAYINDA!

Modülde “Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim” konusunu ele aldık. ‬

 UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ İZMİR: KAYIT & PROGRAM

Zirve, kültürün kalkınmadaki rolü hakkında güçlü mesajlar verecek ve kültürün sürdürülebilir kentlerin ve toplulukların ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayacaktır.

 UCLG’DEN TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA MESAJI

Saiz: Başta Marmaris Bölgesi olmak üzere, yangınlardan etkilenen tüm insanlar ve Türkiye’deki yerel yönetimler ile dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

 DAYANIŞMA ÇAĞRISI

UCLG MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri olarak, Türk halkı ve Türkiye’deki yerel yönetimlerle, sürmekte olan ve özellikle de Türkiye’nin güney bölgelerini harap eden büyük yangınlar konusunda dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade ediyoruz.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY TOPLANTILARINA EV SAHİPLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA üyelik yükümlülüklerini yerine getirmiş olan yerel yönetimlerimiz, ev sahipliği yapmaya yönelik yazılı taleplerini en geç 30 Temmuz 2021, Cuma gününe kadar sekretaryamıza iletmeleri gerekmektedir.

 HUKUKÇU İŞ İLANI

UCLG-MEWA İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere "Hukukçu" alınacaktır.

TWITTER