KADİR TOPBAŞ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÜST DÜZEY SİYASİ FORUMU’NA KATILDI


UCLG Dünya Teşkilatı Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş 26 Haziran 2015 tarihinde New York’ta düzenlenen BM Üst Düzey Siyasi Forumu’na katıldı. Toplantıda Kadir Topbaş’ın yanı sıra ECOSOC Başkanı Martin Sajdik, BM Sosyal ve Ekonomik Kalkınmadan Sorumlu Müsteşarı Wu Hongbo ve Avusturya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Rudolf Hundstorfer de yer aldı. Topbaş, forumda “Habitat 3’e Doğru 2015 İçin Küresel Görev Gücü” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.
Yoksulluk konusunda yerel yönetimlerin ortak bir çözüm üretmesi gerektiğini ifade eden Kadir Topbaş, sürdürülebilirliğin de kalkınmadan ayrı tutulamayacağını sözlerine ekledi. Topbaş, “Kentsel gündem yalnızca şehirlere değil, aynı zamanda bütün yerleşimlere ait bir gündemdir. Eşitsizlikleri azaltmak için kalkınma gündemini yerelleştirmek. Ülkeler ve bölgeler dâhilindeki ve arasındaki eşitsizliğin artışı, birçok uluslararası forumda binyıl kalkınma hedeflerinin zayıf noktası olarak dile getirilmiştir. Bu gerçeklik artık sadece en az gelişmiş ülkeler için geçerli değildir. Günümüzde dünyadaki en yoksul nüfusun yüzde 70’i orta gelirli ülkelerde ve kentlerde yaşamaktadır. Yerel ve alt ulusal yönetimler, yoksulluğun ve hastalıkların azaltılmasında kritik öneme sahip yerel kalkınma stratejilerini ve altyapıları sağlamakta ve sürdürmektedir” dedi.
“Kalkınma gündeminin önemini en çok sokaklarda, okullarda, hastanelerde ve karakollarda görüyoruz” diyen Topbaş, kararlı ve destekleyici olduklarının bir kez daha altını çizdi.
BM Üst Düzey Siyasi Forumu’na, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı adına UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman katıldı.

Comments are disabled