10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü #HaksızDeğİlsİn


İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edildiği gün olan 10 Aralık tarihi, 1948'den bu yana Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. II. Dünya Savaşı'ndan sonra dünyadaki devletler bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması konusunda birleşmişlerdir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından Haziran 1948'de hazırlanmış ve 10 Aralık 1948'de Genel Kurulun Paris'te yapılan oturumunda kabul edilmiştir.

Eylül 2015’te Birleşmiş Milletler nezdinde kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH)’nin yerelleşmesi işbirliği çerçevesinde, uluslararası toplumun kabul ettiği günlerde ortak farkındalık yaratma çalışmaları yapma yönünde protokol imzalamış olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Türkiye Kent Konseyleri Platformu, üyelerini yapacakları ortak etkinliklere davet etmektedirler.

Bu kapsamda gerçekleştirilecek olan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ortak etkinliğinde sosyal medyada #HaksızDeğilsin etiketi (hashtag) kullanılarak tweetler atılacaktır. Ayrıca diğer kampanyalarımızda da kullanılan #YerelinÇağı ve #SKH16 etiketleri de yine kullanılacaktır. Twitter etkinliği, 9 Aralık 2016 TSİ 20.00’de başlayıp 10 Aralık 2016 TSİ 22.00’a kadar devam edecektir. Kampanyanın daha etkili olabilmesi amacıyla, özellikle 10 Aralık tarihinde 20:00-22:00 saatleri arasında yoğun paylaşımda bulunulması önem arz etmektedir.

Yerel yönetimler ve Kent Konseyleri tarafından Dünya İnsan Hakları Günü çerçevesinde gerçekleştirilecek olan faaliyetlerin fotoğraf ve haberlerinin uclg-mewa@uclg-mewa.org adresinden UCLG-MEWA’ya gönderilmesi rica olunur.

Saygılarımızla,
UCLG-MEWA Genel Sekreterliği


Kampanyada kullanılacak görsel

Comments are disabled