Hakkımızda

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 250’yi aşkın doğrudan üyesiyle 16 ülkeyi kapsayan bir coğrafyada faaliyetlerini sürdüren bölgesel bir yerel yönetim birliğidir. Dünyanın en büyük yerel yönetim birliği UCLG Dünya Teşkilatı’nın 7+2 bölge teşkilatından biri olan UCLG-MEWA’nın Genel Sekreterliği İstanbul’da bulunmaktadır.

1987’de Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği’nin (IULA) bölgesel birimi olarak İstanbul merkezli kurulan Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği Doğu Akdeniz ve Orta Doğu Bölge Teşkilatı (IULA-EMME), dünya teşkilatındaki yeniden yapılanma doğrultusunda 2004’te UCLG-MEWA’ya dönüşmüştür.

Neler Yapıyoruz?

UCLG-MEWA olarak, şehircilik tartışmalarında Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’nin bakışını yansıtma, kentler arasında ortak projeler ve kardeş şehir programlarıyla sinerji oluşturma, önemli küresel gündemleri yerele ulaştırma ve yerel yönetimlerin uluslararası platformlarda temsilini sağlama misyonuyla faaliyetlerimizi sürdürüyor, bu amaçlar doğrultusunda güçlü ve demokratik yerel yönetimler için çalışıyoruz.

  • Düzenlenen eğitimler, çalıştaylar, paneller ve webinarlarla belediyeler için kapasite geliştirme çalışmaları yürütüyor ve küresel gündemleri, yerel yönetimlere ulaştırıyoruz.
  • Projeler, programlar ve toplantılarla şehirlerin bir araya gelmesini, karşılıklı öğrenmesini ve iyi uygulama paylaşımlarını teşvik ediyoruz.
  • UCLG Dünya Teşkilatı’nın yönetim organlarında ve Birleşmiş Milletler platformlarında üyelerimizin temsili ve görünürlüğünü sağlıyoruz.
  • Süreli ve süresiz yayınlarımızla yerel yönetimler ve araştırmacılar için bilgi kaynağı oluyoruz.
  • Farklı temalardaki komitelerimizle, üyelerimize önceliklerinde olan alanlara odaklanma imkânı veriyoruz.
TanitimKitapcigi
AnaTuzuk