16. CODATU KONFERANSI


16. CODATU Konferansı  (Gelişmekte Olan Ülkelerde Kent Mobilitesi için İşbirliği),  2-5 Şubat 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. CODATU,  araştırma odaklı bir kuruluş olarak, 2 yılda bir düzenlediği konferansların sonuncusunu, 500 kişinin katılımıyla Addis-Ababa’da  (Etiyopya) gerçekleştirdikten sonra 16. Konferansı İstanbul’da yapmaya karar verdi.

Konferansın başlığı, “İklim Değişikliği, Hava Kalitesi ve Enerjideki Zorluklar: Kent Ulaşım Politikalarının Rolü ve Gelişmekte Olan Ülkeler ile Gelişen Ekonomilerdeki Önlemler” idi.

CODATU Konferansı,  genel olarak bilimsel bir içeriğe sahip olsa da, yerel liderler de bu etkinlikte önemi giderek artan bir rol oynadı. Fransa Birleşik Kentleri (Cites-Unis France-CUF), Bordeaux, Lyon, Nantes, Iles-de-France Bölgesi, Rhone-Alps bölgesi, Clermont-Ferrand Belediyesi, Grenoble Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi ortaklarlarla birlikte, CODATU yerel liderle yapılacak oturumlara  daha çok önem vermeye karar verdi.

CODATU ve UCLG-MEWA’nın, sürdürülebilir kalkınmanın teşvikinde ortak bir hedef izlediklerine inanarak, Konferans’a ortaklık etmek için CODATU ile güç birliği yapmaya karar verdik. Bu anlaşma sayesinde UCLG-MEWA üyeleri, kentsel ulaşım alanında geniş bir bilgi birikimine erişebildi.

Buna ilaveten, UCLG-MEWA, Konferans’ın ikinci gününde Fransız-Türk Desantralize İşbirliğini güçlendirmek için CODATU, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve  Fransa Birleşik Kentleri (Cites-Unis France-CUF) ile birlikte bir yan etkinlik düzenledi. Toplantı,  UCLG-MEWA Eşbaşkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak ve Cites Unis France ve Strasbourg Belediye Başkanı Roland Ries başkanlığında gerçekleştirildi. Her iki ülkeden de katılımcılar devam eden faaliyetleri ve şahsi deneyimleri hakkındaki bilgilerini paylaştı. AFD ve AB Türkiye Delegasyonu gibi finansal kuruluşlar, yeni fırsatlar ve çoğunlukla ulaşımla alanında birkaç işbirliği çağrılarını tanıttılar.

Türk-Fransız belediyeleri arasındaki karşılıklı alışverişlerin devam etmesi için gelecek fırsatlar, Lyon’da yapılacak olan Dünya İklim ve Bölgeler Zirvesi (1-2 Temmuz) ve Paris’te yapılacak olan 21. Taraflar Toplantısı (30 Kasım-11 Aralık) olacaktır.

Fransız-Türk İşbirliği hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen Adrien Licha ile iletişime geçiniz:a.licha@uclg-mewa.org

UCLG-MEWA’nın İklim Değişikliği ile ilgili faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen Sümeyye Saral ile iletişime geçiniz:
s.saral@uclg-mewa.org

Toplantı raporu için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Comments are disabled