2. ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU’NUN İSTİŞARE TOPLANTILARI ÇEVRİMİÇİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Kütahya Belediyesi ev sahipliğinde 4-8 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 2. Aracı Şehirler Dünya Forumu’nun ilk istişare toplantısı yerel demokrasiyi yeniden inşa etmek temasıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

30 Nisan 2021 tarihinde düzenlenen ilk toplantının açılışında söz alan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, toplantının Kütahya ve bölge açısından önemine değindi ve yerel demokrasiye ait düşüncelerini paylaştı.  Daha sonra söz alan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ise mütevazı kentsel alanlar olarak tanımlanan Aracı Şehirlerin özellikle vatandaşa olan yakınlıkları ile yerel demokrasiye ilişkin teorik çerçeveler için uygun uygulama alanları olduğunu vurguladı.

Duman, bu yıl UCLG’nin iki önemli toplantısına MEWA Bölgesinin ev sahipliği yapacağına değinerek İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin UCLG 4. Kültür Zirvesi’ne, Kütahya Belediyesi’nin ise 2. Aracı Şehirler Dünya Forumuna ev sahipliği yapacak olmasının bölge için oldukça önemli olduğunu söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanı Nidai Güngördü de konuşmacılar arasında yer aldı. Güngördü, yerel yönetimlerin demokrasinin beşiği olduğunu ve yönetime halkın katılımı hususunda özellikle bu dönemde dijital platformları kullandıklarını belirtti.

İstişare toplantısında konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise “Vatandaşlar çözüm isterken önerilerinin de dinlenmesini ister. Bu nedenle bütçe çalışmalarının katılımcı bir süreçle yürütülmesini Çanakkale Belediyesi olarak önemsiyoruz,” dedi.

3 Mayıs 2021 tarihinde ise istişare toplantılarının ikincisi gerçekleştirildi. İstişare oturumunda söz alan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Kütahya tipik bir aracı şehir ve aynı zamanda seramik şehridir. Kentimiz, Çini sanatının zenginliği başta olmak üzere, diğer el sanatları alanında da sahip olduğu kültürel miras ile 2017 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına, Zanaat ve Halk Sanatları alanında kabul edilen ilk Türk şehri olmuştur ve bu kategoride hala Türkiye’yi temsil eden tek şehirdir,” dedi.

Daha sonra söz alan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ise konuşmasında, salgınla beraber, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken yerel yönetimlerin günden güne dirençli olmayı öğrendiğini vurguladı.

7 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilen istişare toplantılarının üçüncüsü “Ekolojik Geçiş” başlığı altında düzenlendi. Oturumda konuşan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Cittaslow felsefesi ile birlikte sürdürülebilir, kendine ve doğasına yeten kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağını belirtti.

10 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilen dördüncü ve son istişare toplantısında ise Aracı Şehirler “eşitsizlikler” teması altında ele alındı.

 

Comments are disabled