20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği


#WithRefugees     #ByForWithRefugees

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Ortak Etkinliği

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında hafta boyunca “#BeatorEatPlastic“ etiketi altında yapılan paylaşımlar, siz değerli üyelerimizin de katkıları ile toplamda yaklaşık 3 milyon etkileşim sağladı. Sürdürülebilir bir geleceğin tesisinde farkındalık oluşturma amaçlı başlattığımız bu çalışmalarımıza sağladığınız kıymetli katkılar için öncelikle teşekkürlerimizi sunar, daha bilinçli bir geleceğe hep birlikte ulaşmayı temenni ederiz. 

2001’den bu yana her yıl 20 Haziran’da çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Dünya Mülteciler Günü, dünyanın her yerinden şiddet ve baskıdan dolayı evlerinden kopartılan ve zulümden kaçan insanların anıldığı ve onurlandırıldığı bir gündür. Her yıl farklı bir tema altında gerçekleştirilen bu gün için 2018 yılı teması Birleşmiş Milletler tarafından “WithRefugees” olarak belirlenmiştir.

Günümüzde çatışma ve savaşlardan kaçan mültecilerin sayısı, modern tarihin zirvesine çıkarak, dünya nüfusunun %1’ine ulaşmıştır. Yani 7,6 milyar kişilik dünya nüfusunun 76 milyonu, diğer bir deyişle Türkiye nüfusuna yakın bir kısmı, savaşlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda bırakılmıştır.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından Haziran 2016 yılında #WithRefugees inisiyatifi ile başlatılan dilekçe uygulaması hükümetlere, mülteciler için adil bir şekilde çalışmaları yönünde çağrıda bulunması bakımından oldukça önemli bir uygulamadır. Bu uygulama;  zorla yerinden edilen halklar için hükümetlerin harekete geçmesini ve insanların söz konusu halklar ile dayanışma içinde olmalarını teşvik etmektedir. Bahse konu Dilekçe, hükümetten şunları talep etmektedir:

  • Her mülteci çocuğa eğitim hakkını gerçekleştirme imkanının sağlanması,
  • Her mülteci aileye yaşamlarını sürdürmeleri için güvenli bir yerin temin edilmesi.
  • Her mülteci bireye kendi toplumlarına olumlu katkıda bulunması için, kendisine uygun iş fırsatının sunulması ve yeni beceriler edinmesinin sağlanması.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH’lerin) yerelleştirilmesi çalışmalarında işbirliğinin sağlanması bağlamında uluslararası toplumun kabul ettiği günlerde ortak farkındalık oluşturma çalışmaları doğrultusunda Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), yapacağı etkinliklere belediyeler, kent konseyleri, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörler olmak üzere faklı paydaşların katılımını davet etmektedir.

Bu manada, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde  yürütülecek kampanya kapsamında, herkesin erişimine açık olan söz konusu dilekçenin imzalanması, imza çağrısında bulunulması ve yapılacak diğer etkinliklere yönelik sosyal medya paylaşımlarında #WithRefugees , #ByForWithRefugees , – yapılacak paylaşımların içeriğine uygun olarak- #SKH1 #SDG5 #SKH8 #SDG10 #SDG11 #SDG16 #SDG17 etiketleri kullanılacaktır. Bunun yanı sıra aynı zamanda göç ve mülteci konusuna ilişkin rakamsal veriler de paylaşılacaktır.

Twitter etkinliği 20 Haziran 2018 sabahı başlayacak olup saat 23:59’a kadar devam edecektir.

Kampanyamızda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 

Saygılarımızla,

UCLG-MEWA Genel Sekreterliği

Comments are disabled