2022 UCLG-MEWA İSTİŞARESİ’NİN ARDINDAN


UCLG-MEWA İstişare Toplantısı, “Bölgesel Sinerjiyi Yeniden Canlandırmak” mottosuyla 15-16 Şubat 2022 tarihlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kocaeli’de gerçekleştirildi.

Hibrit olarak gerçekleştirilen ve üye yerel yönetimlerden uluslararası kuruluşların temsilcilerine kadar geniş yelpazede katılımcıya ev sahipliği yapan toplantı; UCLG-MEWA’nın işleyişinin ve faaliyetlerinin, Sürdürülebilir Kalkınma gündeminin, Gönüllü Yerel Değerlendirme (VLR) çalışmalarının ele alındığı, verimli bir karşılıklı öğrenme ve tartışma ortamı oluşturdu.

Toplantının ilk gününde Genel Sekreter Mehmet Duman’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen Başkanlık Özel Oturumu’nda katılımcılar UCLG-MEWA’nın 2022 faaliyetleri ve genel durumu hakkında fikir alışverişinde bulundu. Oturumu takiben Genel Sekreter Mehmet Duman, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve UCLG-MEWA Başkanı Mohamed Saadie fiziki olarak açılış konuşmalarını yaparken;  UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, UCLG Eş Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve UCLG Başkanı ve Kazan Belediye Başkanı İlsur Metshin açılış konuşmalarını çevrim içi gerçekleştirerek UCLG-MEWA’nın bölgesel ve küresel önemine vurgu yaptı.

UCLG-MEWA Sekreteryası’nın Gözünden” başlıklı oturumda katılımcılar, UCLG-MEWA’nın komite, iletişim, üyelik faaliyetleri hakkında bilgilendirildikten sonra strateji geliştirme, görünürlük ve bilinirliği arttırma konularında nasıl gelişim sağlanabileceği üzerine fikir alışverişinde bulundular. Günün son oturumu olan “2022’ye Genel Bakış”ta ise katılımcılar, BM SDSN Türkiye Koordinatörü Bahar Özay’ın moderatörlüğünde UCLG-MEWA’nın yeni dönem stratejik önceliklerini, 2022 yılı çalışma takvimini ve paydaşların 2022 faaliyetlerini ele aldılar.

İkinci Gün: MEWA’da Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi

İstişare Toplantısının ikinci günü Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA), VLR’ın öncü kentleri ve bölgedeki yeni girişimlerin tartışıldığı tematik oturumlarla devam etti.

BM Habitat Kentsel Uygulamalar Şube Müdürü Dr. Shipra Narang Suri’nin sürdürülebilir kalkınmanın nasıl ivme kazanacağına yönelik ana tema konuşması ile başlayan toplantı, günün ilk oturumu olan “MEWA Bölgesi’nde Yerel Raporlamanın Öncü Kentleri” oturumuyla devam etti. UNDP Türkiye Programlardan Sorumlu Temsilci Yardımcısı Seher Alacaci Arıner’in moderatörlüğünde, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Çevre Mühendisi Burkay Köknar, belediyelerinin Gönüllü Yerel Değerlendirme hazırlama ve raporlama süreçlerini detaylı olarak anlattılar.

Bölgedeki yeni VLR girişimlerinin anlatıldığı ikinci oturumda ise Amman Büyükşehir Belediyesi Kentsel Gözlemevi Direktörü Akram Khraisat, Fatih Belediyesi Başkan Danışmanı Çise Kan ve İrbid Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Projeler ve Programlar Birimi Direktörü Reham Jammal, belediyelerinde yürütülen SKA hizalamalarından ve VLR geliştirme çalışmalarından bahsetti.

Günün ve İstişare toplantısının son oturumunda ise BM Habitat, CEMR, UNDP Türkiye, UNDP IICPSD, INGEV, Metropolis, UCLG Avrasya ve OECD’den temsilciler SKA’ların yerelleştirilmesinde ortaklıkların ve iş birliklerinin önemini ele aldılar.

21-25 Şubat’ta Barcelona’da gerçekleşecek UCLG Retreat’in öncesinde bölgesel bir resim çeken ve kilit konuları odağına alan 2022 UCLG-MEWA İstişare Toplantısı; yerel yönetimlerden, STK’lardan ve uluslararası kuruluşlardan temsilcileri bir araya getirerek bölgesel sinerjiyi yeniden canlandırmayı amaçladı.

Toplantı’dan görsellere bu bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

UCLG-MEWA Retreat 2022 – Birinci Gün

UCLG-MEWA Retreat 2022 – İkinci Gün

Comments are disabled