2023 UCLG YILLIK İSTİŞARE TOPLANTISI BARCELONA’DA GERÇEKLEŞTİ


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın (UCLG) her yıl düzenlediği ve hem üyeler hem de paydaşlarla bir araya gelerek politikaları, stratejileri ve yıllık takvimi ele aldığı İstişare Toplantısı, bu yıl 20-24 Şubat tarihlerinde İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlendi.

Bir kültür ve yaşam merkezi olan Palo Alto’da gerçekleşen programa UCLG’nin üyelerinden, bölge teşkilatlarından ve paydaşlarından 200’ü aşkın temsilci katılarak yeni dönem vizyonuna dair verimli fikir alışverişlerinde bulundular.

“Bizin Gücü” temasına ayrılan ilk günde, 2022 yılında Daejeon’da düzenlenen UCLG Kongresi’nin siyasi deklarasyonu olan “İnsanlık için Gelecek Paktı”nın kolektif doğasına ve UCLG ağı için ortak eylemin ve üretimin önemine yoğunlaşıldı. “Gelecek Paktını Açmak” temalı ikinci günde ise paktın sacayaklarına ve uygulanmasına dair hem panel oturumları hem de atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Toplantıya çevrimiçi olarak katılan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN, Gelecek Paktı’ndaki “biz” vurgusunun önemine değindi ve Türkiye ile Suriye’yi etkileyen büyük depremin yaralarını sarmada da birlikte hareket etmenin gerekliliğine vurgu yaptı.  Üçüncü gün “Yerel ve Bölgesel Yönetimler Küresel Görev Gücü”ne ayrıldı ve küresel şehir ağlarını bir araya getirdi. Medya ve yerel yönetim ilişkilerine odaklanılan dördüncü günde gazeteciler ve yerel yönetim temsilcileri konuya dair verimli tartışmalar yürüttü. Etkinliğin son günü, UCLG Başkanlık Divanı’nın toplantısına ayrıldı. UCLG 2023-2024 Dönem Başkanı Konya Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Belediye Meclis Üyesi Mustafa Uzbaş oturuma katıldı.

Başkanlık Oturumu’nun sonunda, Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenenlerle dayanışma için bir açıklama ve çağrı yayınlandı.

Comments are disabled