25. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER HABİTAT YÖNETİM KONSEYİ TOPLANTISI BAŞLADI


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya (UCLG-MEWA) Bölge Teşkilatı’nın da yerel yönetimlerin temsilcisi olarak BM nezdinde akredite olduğu 25. BM-Habitat Yönetim Konseyi Toplantısı, Kenya’nın başkenti Nairobi’deki BM Yerleşkesi’nde başladı.  BM Genel Sekreteri Ban Ki-MOON’un mesajının okunmasıyla başlayan açılış oturumunda BM-Habitat İcra Direktörü Dr. Joan CLOS, 1996 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen 2. Habitat Konferansı’ndan bu yana şehirlerin geleceği adına çok önemli adımların atıldığını ifade etti ve önümüzdeki yıl Ekvator’un Quito şehrinde gerçekleşecek olan 3. Habitat Konferansı’nın önemine değindi.

Dr. CLOS’un konuşmasının ardından söz alan Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru KENYATTA, BM’nin kurulduğu dönemde dünya nüfusunun çok küçük bir oranının şehirlerde yaşadığını, ancak bugün kentsel nüfusun hızla artmasıyla şehirlerin BM gündeminde çok daha önemli bir yer tutmaya başladığını ifade etti. BM-Habitat’ın çalışmalarının şehirlerin geleceği açısından taşıdığı öneme atıfta bulunan Cumhurbaşkanı KENYATTA, Kenya olarak, bir kısmı Quito’daki 3. Habitat Konferansı’nda kullanılmak üzere 1 milyon ABD Doları’nı BM-Habitat’a bağışlayacaklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı KENYATTA’nın konuşmasın ardından salondan ayrılmasıyla Genel Oturum’a geçildi.

Toplantının ana teması; “BM-Habitat’ın 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi’ne Katkısı: Sürdürülebilir Kentsel Kalkınma ve İnsan Yerleşimlerinin Teşvik Edilmesi” olarak belirlendi.  6 gün boyunca sürecek toplantılarda BM-Habitat’ın faaliyetleri, koordinasyonla ilgili konular, BM-Habitat 2016-2017yıllarını kapsayan 2 yıllık çalışma programı ve bütçesi görüşülecek. Toplantıda alınan kararlar bir rapor olarak yayınlanacak.  Rapora BM-Habitat’ın web sitesinden (www.unhabitat.org ) erişilebilecek.

Comments are disabled