25. BM-HABİTAT YÖNETİM KONSEYİ TOPLANTISI BAŞLADI


BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un mesajının okunmasıyla başlayan açılış oturumunda BM-Habitat İcra Direktörü Dr. Joan Clos, 1996 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen 2. Habitat Konferansı’ndan bu yana şehirlerin geleceği adına çok önemli adımların atıldığını ifade etti ve önümüzdeki yıl Ekvator’un Quito şehrinde gerçekleşecek olan 3. Habitat Konferansı’nın önemine değindi.

Dr. Clos’tan sonra söz alan Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, BM’nin kurulduğu dönemde dünya nüfusunun çok küçük bir oranının şehirlerde yaşadığını, ancak bugün kentsel nüfusun hızla artmasıyla şehirlerin BM gündeminde çok daha önemli bir yer tutmaya başladığını ifade etti. BM-Habitat’ın çalışmalarının şehirlerin geleceği açısından taşıdığı öneme atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Kenyatta, Kenya olarak, bir kısmı Quito’daki 3. Habitat Konferansı’nda kullanılmak üzere 1 milyon ABD Doları’nı BM-Habitat’a bağışlayacaklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Kenyatta’nın konuşmasının ardından salondan ayrılmasıyla Genel Oturum’a geçildi.

Toplantının ana konusu; “BM-Habitat’ın 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi’ne Katkısı: Sürdürülebilir Kentsel Kalkınma ve İnsan Yerleşimlerinin Teşvik Edilmesi” olarak belirlendi. 6 gün sürecek toplantılar boyunca BM-Habitat’ın faaliyetleri, koordinasyonla ilgili konular, BM-Habitat’ın 2016-2017 yıllarını kapsayan 2 yıllık çalışma programı ve bütçesi görüşülecek. Toplantıda alınan kararlar bir rapor olarak yayınlanacak. Rapora BM-Habitat’ın web sitesinden (www.unhabitat.org) erişilebilecek.

Comments are disabled