27’NCİ WORLDFOOD İSTANBUL FUARI


Gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. WorldFood İstanbul Fuarı, 4-7 Eylül 2019 tarihlerinde, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman konferans kapsamında Gastronomi Turizmi Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Ustalardan İpuçları – Geleceğin Tadına Bakın” konulu panelde bir konuşma gerçekleştirdi.

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin moderatörlüğünde dinleyicilere hitap eden Genel Sekreter Duman, konuşmasında gıda ile kalkınmanın sürdürülebilirliği arasındaki ilişkiyi vurguladı. Dünya genelinde bir tarafta açlık, diğer tarafta obezite sorunu yaşanırken, gıdaya bağlı hastalıklar ve ölüm vakalarının da ciddi seviyelere ulaşmış olduğunu ifade eden Duman, aşırı açlık ve yetersiz beslenmenin sürdürülebilir kalkınmaya ulaşma yolunda bir engel oluşturduğunun altını çizdi.

Bu kapsamda, açlık ve yetersiz beslenmenin, insanların daha az üretebileceği, daha kolay hasta olabileceği, bu nedenle daha az gelir elde edeceği ve geçim kaynağını artıramadığı bir çevre içinde yaşamaya çalışmaları anlamına geldiği vurgulanırken gıdaya erişim konusundaki yoksunluğun, zengin ve gelişmiş ülkelerdeki israf ile doğru orantılı olarak arttığı paylaşıldı. Duman ayrıca durumun vahametini rakamlarla da ortaya koydu.

Bugün, çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, Dünya üzerinde yaklaşık 800 milyon insanın geceleri yatağa aç girdiğini ifade eden Genel Sekreter Duman, bu sayıya 2050 yılına kadar 2 milyar insanın daha eklenmesi beklendiğini belirtti. “Günümüzde, beş yaşın altında 90 milyonu aşkın çocuk tehlikeli düzeyde, gerekli vücut ağırlığının altında bulunuyor. Öte yandan, Afrika’da her dört insandan biri aç durumda” diyen Duman, söz konusu zorluklara karşı sürdürülebilir çözümler üretmek için yerel yönetimler ayrıcalıklı bir konumda yer aldığının altını çizdi.

Kıbrıs İlim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, Şef Umut Karakuş ve d.ream Yönetim Kurulu Başkanı Umut Özkanca’nın da panelistler arasında bulunduğu oturum soru cevap bölümü ile son buldu.

Comments are disabled