3 Aralık Dünya Engelliler Günü


Birleşmiş Milletler, 1992 yılında 3 Aralık’ı “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul etmiştir. Mart 1993’te Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, 3 Aralık Günü’nü tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının “tam ve diğer insanlarla eşit ölçüde” sağlanması için çalışılması gereken bir gün olarak ilan etmiştir.

Eylül 2015’te Birleşmiş Milletler nezdinde kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH)’nin yerelleşmesi işbirliği çerçevesinde, uluslararası toplumun kabul ettiği günlerde ortak farkındalık yaratma çalışmaları yapma yönünde protokol imzalamış olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Türkiye Kent Konseyleri Platformu, üyelerini yapacakları etkinliklere davet etmektedirler.

Bu kapsamda gerçekleştirilecek olan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ortak etkinliğinde sosyal medyada #GerideBırakma #YerelinÇağı #SKH10 etiketleri (hashtagleri) kullanılacaktır. Twitter etkinliği, 2 Aralık 2016 TSİ 20.00’de başlayıp 3 Aralık 2016 20.00’a kadar devam edecektir.

Yerel yönetimler ve Kent Konseyleri tarafından Dünya Engelliler Günü çerçevesinde gerçekleştirilecek olan

faaliyetlerin fotoğraf ve haberlerinin, uclg-mewa@uclg-mewa.org adresinden UCLG-MEWA’ya gönderilmesi rica olunur.

Saygılarımızla,
UCLG-MEWA Genel Sekreterliği
 


Etkinlik Görseli

Comments are disabled