3. IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı


Bu yıl üçüncüsü düzenlenen IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı, 28-29 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının alanında öncü isimlerini bir araya getiren programa, UCLG-MEWA Eş Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamed Saadie ile UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da katıldı.

Bir önceki yıl “Döngüsel Ekonomi” teması altında 21-22 Mart  tarihlerinde gerçekleştirilen Konferans, Balkan ülkeleri için  atık yönetimi ve geri dönüşüm konusuna odaklanmıştı. Bu yıl ise Konferans, “Küresel İklim Değişikliği ile Mücadele ve Atık Yönetiminde Uluslararası İşbirliğinin Güçlendirilmesi” konusu altında ilgililerini aynı platformda buluşturdu.

Programın açılışında katılımcılara hitap eden 3. IREMCON Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Akalp, benzer çevre sorunlarına sahip olan Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslar ile ortak kültür ve tüketim alışkanlıklarına sahip olunduğunu ifade etti. Bu manada, düzenlenen programın ortak kültüre sahip yatırımcıları aynı platformda buluşturmak için önemli bir fırsat sunduğunu da sözlerine ekledi. Açılışta konuşan bir diğer önemli isim ise T.C. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar oldu. Sanayicilerin desteklenirken çevre koruma konusunun muhakkak ön planda tutulacağı, Bakan Yardımcısı Birpınar’ın konuşmasında vurgulanan konu oldu.

Programın ikinci gününde düzenlenen “Uluslararası İşbirliğinin Sürdürülebilir Gelişme İçin Önemi” konulu oturumda panelist olarak yer alan isimlerden biri de UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie oldu. Sunumunda genel olarak 2030 Gündemi’ni ele alan Eş Başkan Saadie, özellikle Hedef 16’ya dikkat çekti. “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar” vurgusu yapan Hedef 16’nın yerelleştirilmesi ile bölgede diğer hedeflerin de uygulamada başarıya ulaşabileceğini ifade etti.

Comments are disabled