3. YAŞANABİLİR ŞEHİRLER SEMPOZYUMU 19-20 KASIM'DA İTÜ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİ


    WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu 2015” 19-20 Kasım’da İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleşti. UCLG-MEWA’nın da destekçisi olduğu ve oturum düzenlediği sempozyumda, Dünya’nın birçok ülkesinden gelen yerli ve yabancı alanında uzman konuklar katıldı. Kent İçi Ulaşımda Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliğine Etkileri, Yaşanabilir Şehirler İçin Ulaştırma Çözümleri ve Tasarım Yoluyla Daha Güvenli Şehirler olmak üzere konular üç ana başlıkta ele alındı. 
    Açılış konuşmalarında İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci bu yıl çevreci ve bisiklet aparatı olan bine yakın yeni otobüs alınacağını müjdelerken, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise, İstanbul’un trafik problemini dile getirdi. “Her yıl İstanbul’a 500 bin kadar nüfus katılıyor. Biz de İTÜ olarak global düşünüp yerel hareket ediyoruz. Bu açıdan bu sempozyumun oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi. WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Arzu Tekir ise açılış konuşmasında EMBARQ Türkiye’nin WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ismi ile artık farklı bir yapıya dönüştüğünü belirtti.
    UCLG-MEWA’nın düzenlediği Bölgeden Toplu Taşım Yaklaşımları Oturumunda, Amman Belediyesi Trafik Operasyonları Yöneticisi Müh. Mohammed Al RAHAHLEH, Nablus Belediyesi Şehir Mühendisi Azzam Qasrawi,  İETT Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İş Zekası ve Proje Departmanı’ndan Recep Kışla ve İETT Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İş Zekası ve Proje Yönetim Müdürlüğü Dış İlişkiler Sorumlusu Umut Alkım Tuncer  sunumlarını gerçekleştirdiler. Oturumun modaretörlüğünü ise Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ilgın Gökaşar yaptı. Oturum sonunda UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN oturuma katılan moderatöre ve konuşmacılara plaket takdiminde bulundu. 

Sunumlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

Comments are disabled